Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.09.2020
Eesti Hoolimata vanusest on paljudel suva: pidu ei jää pidamata ka katku ajal (15) Koroonaviirusega nakatumise tase jõudis aprilli alguse tasemele (2) Eesti lühiuudised Kiik: Eesti elanikkonna suudaksime ära vaktsineerida kõige varem aasta pärast (4) Haigla täielik nakkusohutus jääb raha taha Riigireform ja eelarve kohtuvad riigikogus Maailmakoristajad keskendusid Eestis tänavu konidele Majandus Riigi maaelulaen aitab neid, keda pangad ära põlgavad Majanduse lühiuudised Maksupetturi rekast leiti viimase aja suurim salasuitsude last (1) Välismaa Välismaa lühiuudised Türgi küsimus pidurdab Minski võimurite karistamist (3) Vakants ülemkohtus muudab USA valimisvõitluse ärevaks Arvamus Juhtkiri: viirused tungivad peale (4) Raul Ranne: kui kunst, raisk, käib üle jõu (49) Jaak Uibu: arengustrateegia «Eesti 2035» (6) Toomas Asser: doktoriõppe reformi mõju ulatub ülikoolist kaugemale (4) Marica Lillemets: kuidas pidada Eesti riiki? (13) Kaspar Kurve: paneks hoopis lageraied referendumile? (6) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Triin Toomesaar: koolikiusamisest ei saa jagu kampaania korras (2) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Kätlin Konstabel: kus õpitakse ja õpetatakse kiusamist? (1) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: relvastatud lammaste tsiviliseerimine (3) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: «Ma ei teinud ju talle midagi!» (3) Kultuur Viivi Luik: sallivus on tegelikult ükskõiksus (82) Vennaarm ei roosteta Sport Kas ropendama ajav Türgi ellujäämiskursus peaks olema MM-kalendris? (4) Vabavisetes Guinnessi rekord? See polegi nii raske! Spordi lühiuudised Tartu Tõnis Arjus: kultuurikeskus kui vaimupealinna süda (2) Linna rahakoti täitumine sõltub ettevõtjate edust kriisis Tartu lühiuudised Ihaste metsa tarastamine tekitab vastuseisu (6) Tartu teadlased loovad tõhusamaid koroonateste Arendaja võttis naabri akna alt tema kase ilma loata maha (1) Kodukülas tapetud metsavend jõudis kalmistule 73 aastat hiljem Tuumaenergia toetajad kohtusid kahtlejatega Mandragora restauraatorid päästavad kultuuripärandi tolmu, niiskuse ja koi käest Meelelahutus Koomiks Sudoku

Toomas Asser: doktoriõppe reformi mõju ulatub ülikoolist kaugemale

4 min lugemist
  • Doktorantide sissetulekut tuleb suurendada.
  • See on riigi kohustus, millega tagatakse Eesti edu ja edenemine.
  • Tartu Ülikool maksab doktorantidele täiendavat stipendiumi.
Toomas Asser. FOTO: Jyri Luht/Tartu Ülikool

Doktoriõppe reformimisega kaasnevateks suurteks muutusteks tuleb rahaline kate planeerida juba tänavu, kirjutab Tartu Ülikooli rektor professor Toomas Asser.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

On tänuväärne, et riik on doktoriõppe reformimise käsile võtnud, mõistes, et doktorikraadiga töötajate tagamine akadeemilises, avalikus ja erasektoris on Eesti majanduse konkurentsivõime kindlustamiseks ja teadmuspõhise majanduse poole liikumiseks vältimatult vajalik.

Riigieelarve strateegia koostamisel peab valitsus võtma ühemõttelise sihi leida Eestile majanduse elavdamise pikaajaline plaan. Haridus- ja teadusministeeriumis (HTM) valmivasse doktoriõppe reformi on selline pika vaatega tark investeering juba sisse kirjutatud: tagada doktorantidele õpingute ajal töötaja staatus ja vähemalt Eesti keskmine palk. Üksnes sellisel juhul hakkavad meie andekamad noored kaaluma karjäärivalikuna doktoriõpinguid, mille lõpetamisel saaksid neist Eesti tuleviku eestvedajad. Investeeringu hinnaks on HTM arvutanud 19,5 miljonit eurot aastas.

Usun, et HTM on vajaliku eelarverea doktoriõppe reformi elluviimiseks riigieelarve taotlusse kirjutanud ja minister seisab selle investeeringu eest. Ülejäänud valitsus ei või siin jätta haridus- ja teadusministrit üksi: arusaam, et doktorantidest kasvavad uued tipptasemel eestvedajad kõigi ministrite vastutusalade jaoks, peab olema ühine. Selle sõnumi edastasime hiljuti Eesti ülikoolide rektoritega ka peaministrile.

19.09.2020 22.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto