E, 30.01.2023

Toomas Asser: doktoriõppe reformi mõju ulatub ülikoolist kaugemale

, Tartu ülikooli rektor
Toomas Asser: doktoriõppe reformi mõju ulatub ülikoolist kaugemale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Toomas Asser.
Toomas Asser. Foto: Jyri Luht/Tartu Ülikool

Doktoriõppe reformimisega kaasnevateks suurteks muutusteks tuleb rahaline kate planeerida juba tänavu, kirjutab Tartu Ülikooli rektor professor Toomas Asser.

On tänuväärne, et riik on doktoriõppe reformimise käsile võtnud, mõistes, et doktorikraadiga töötajate tagamine akadeemilises, avalikus ja erasektoris on Eesti majanduse konkurentsivõime kindlustamiseks ja teadmuspõhise majanduse poole liikumiseks vältimatult vajalik.

Riigieelarve strateegia koostamisel peab valitsus võtma ühemõttelise sihi leida Eestile majanduse elavdamise pikaajaline plaan. Haridus- ja teadusministeeriumis (HTM) valmivasse doktoriõppe reformi on selline pika vaatega tark investeering juba sisse kirjutatud: tagada doktorantidele õpingute ajal töötaja staatus ja vähemalt Eesti keskmine palk. Üksnes sellisel juhul hakkavad meie andekamad noored kaaluma karjäärivalikuna doktoriõpinguid, mille lõpetamisel saaksid neist Eesti tuleviku eestvedajad. Investeeringu hinnaks on HTM arvutanud 19,5 miljonit eurot aastas.

Usun, et HTM on vajaliku eelarverea doktoriõppe reformi elluviimiseks riigieelarve taotlusse kirjutanud ja minister seisab selle investeeringu eest. Ülejäänud valitsus ei või siin jätta haridus- ja teadusministrit üksi: arusaam, et doktorantidest kasvavad uued tipptasemel eestvedajad kõigi ministrite vastutusalade jaoks, peab olema ühine. Selle sõnumi edastasime hiljuti Eesti ülikoolide rektoritega ka peaministrile.

Märksõnad
Tagasi üles