Sisukord
Majandus
Tänane leht
22.09.2020
Eesti Iga viies koroonaviirusega nakatunu jõuab haiglasse (6) Louis Freeh’ üllatusesinemine selgust ei toonud (29) Elupäästja: sõita ma oskan ja täiega panin! Rikkusin liiklust. Eesti lühiuudised Transpordi arengukava sihib kliimaeesmärke (1) Belobrovtsev: Härmi käitumist on raske mõista (4) Majandus Suurpangad kahtlustasid, kuid lasid musta raha tehingud ikka läbi (1) Sel aastal valmib Eesti riigieelarve teisiti Välismaa Välismaa lühiuudised Küprose blokk lükkaski Valgevene ülemkogule (9) Viiruslaine viis Hiina roti- ja maokasvatajatelt elatusallika Arvamus Juhtkiri: meie igapäevane rahapesu (3) Henri Zeigo: maaelu vajab verevahetust Urmas Paet: majandusministri prohmakas (1) Iverson Ng: tõeline pandeemia on Hongkongi totalitaarsus Merilin Aruvee: hea eesti keele oskuse tagab kool tervikuna (3) Marianne Paimre: kes pooldavad vaktsineerimist? REGIONAALARENG ⟩ Kristi Grišakov: väikelinnadel tekib julgus tunnistada kahanemist (1) REGIONAALARENG ⟩ Antti Roose: härra linnapea, me peame rääkima kahanemisest! REGIONAALARENG ⟩ Dmitri Moskovtsev: elukeskkonna kvaliteeti saab tõsta ka kokkutõmbuvates linnades REGIONAALARENG ⟩ Jiří Tintěra: Valga kesklinna kolivad pooltühjade korterelamute elanikud (1) REGIONAALARENG ⟩ Anu Needo: Kiviõli planeering on võimaldanud kiirelt kohaneda Kultuur Algasid Rainer Sarneti filmi «Vaino Vahingu päevaraamat» võtted Arvustus ⟩ Eesti Draamateatri uus rahalehm (1) Kultuurist lühidalt Inglismaa mineviku ja oleviku kohtumine Sport Spordi lühiuudised Dopinguarst Schmidti teod tulevad päevavalgele Pooleldi lukus maailm pikendas Eesti kohtunike reisi kahe ööpäeva võrra Ülevaade ⟩ Mis saab ühistest pallimänguliigadest? Lätlased teevad sportlastele küll erandeid, kuid see käib enamikule üle jõu Tervis Tervise lühiuudised Kuidas saada jagu liigeseprobleemidest? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sel aastal valmib Eesti riigieelarve teisiti

3 min lugemist
  • Koroonapuhang on muutnud oluliselt maksukeskkonda ja vähendanud riigi tulupoolt.
  • Valitsussektori puudujääk ulatub järgmisel aastal kuue protsendini SKTst.
  • Sõltumata koroonakriisi arengust on riigi peamine sissetulekuallikas maksud.

Eestis on riigieelarvet ikka tehtud suuresti nii, nagu üks korralik inimene, näiteks taluperemees oma rahaasju plaanib. Kõigepealt tuleb vaadata, kui palju on raha ehk siis tulusid, seejärel saab hakata väljaminekuid kavandama, alustades nendest, millest kuidagi mööda ei pääse, ja jõudes lõpuks nende kuludeni, mida võiks ka teha. Vähemalt sellise mulje on siiani kõik Eesti valitsused püüdnud jätta, ka nendel aastatel, kui eelarve tulude prognoos hiljem tegeliku elu proovile ülemäära hästi pole vastu pidanud.

Tellijale Tellijale

Sel aastal valmib eelarve teisiti. Koroonaviiruse puhang on maksukeskkonda tunduvalt muutnud ja vähendanud riigi tulupoolt. Kokku prognoosib rahandusministeerium valitsussektori järgmise aasta tulude ja kulude vaheks 1,7 miljardit eurot, veidi vähem kui sel aastal. Erandlik on, et suur osa tekkinud puudujäägist on tuleval aastal nagu tänavugi kaetud laenurahaga. Iga seitsmes euro meie eelarvest on laenatud ja jääb edaspidi riigi bilanssi kui kohustus. Nii madalate intressimääradega keskkonnas paistab see mõistlik.

Langust veavad kaudsed maksud

Rahandusministeeriumi baas­stsenaariumi järgi kahaneb Eesti majandus tänavu 5,5 protsenti ja kasvab järgmisel aastal 4,5 protsenti. Valitsussektori puudujääk ulatub järgmisel aastal kuue protsendini SKTst. Üldine põhimõte eelarve koostamisel peab silmas, et kriisi ajal riigi kulusid ei kärbita, toetamaks majandust ja vältimaks doominoefekti.

21.09.2020 23.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto