Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.09.2020
Eesti Haiglad võivad maskist keeldujad ukse taha jätta Abieluküsimus lööb võimuliitu kiilu (24) Eesti lühiuudised Üliõpilased tähistasid vastupanuvõitluse päeva rongkäiguga Finantsinspektsioon pelgas Danske panga hiiglasejõudu (1) Majandus Majanduse lühiuudised Nike peakorterist lahkunud eestlane: see oli nagu suur mull Tuntud Eesti ehitusmaterjalide müüjad pöörasid tülli Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE ⟩ Mis on Hispaanias lahvatanud ränga viiruspuhangu taga? (1) Briti valitsus proovib pidurit tõmmata (1) Nakatumine kasvab vaid ühe erandiga kogu Euroopas (7) Peaepidemioloog Anders Tegnell: «Rootsis teist lainet ei tule» (6) Tšehhi vahetas viiruse tõusulaines välja tervishoiuministri Arvamus Juhtkiri ⟩ Mitte meie nimel Alexandra Saarniit: lõhestamine valijate nimel (15) Mait Raava: Eesti jõukuse hooratas (3) Lugejakiri: sügisesed õpetused Mart Kalm: ülikoolide närutamine (2) Joosep Vimm: Tallinna rattastrateegia – mis läks valesti? Mihkel Kangur: raudtee renessansist (2) Andrei Kuzitškin: Tomsk ja Navalnõi sündroom (2) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: patsiendi tahtega tuleb lõpuks arvestama hakata (4) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: patsienditestament ei sobi siiski kõigile (1) TERVISHOID ⟩ Sten Anspal ja Janno Järve: kuidas otsustada otsustusvõimetu inimese eest? Kultuur See mees võib jõuda ka lühifilmi Oscarini! (1) Kultuuri lühiuudised Isa, ema ja poja vahel: «Aga miks sa niimoodi ütled?» Heitunud kanaarilindude hädakisa: tehnoloogiafirmad hävitavad maailma Sport «LÄTI KAUDU – MINEMA!» ⟩ Alaveri kohtutoimik paljastab salasuhtluse Saksa dopinguarstiga (21) Tommi Mäkinen lahkub Toyota WRC-tiimi juhi kohalt Kiirjooks Eestis: välejalgu on alati olnud ja on ka tulevikus Tartu Jahimehed peletavad peeglitega suurtelt teedelt metsloomi Tiia Kõnnussaar: õige naine toidab kuus last ja mehe (3) 200 000 euro eest vahetavad kergliiklustee ja puud kohad Teerajajate allee pikenes Tartu lühiuudised Tammeka tahab kodus kindlalt võita Tartu parandajad tahavad Eesti ringreisile minna 14-aastane poiss kihutas valge mersuga puusse Ado Vabbe elutööst annavad aimu suur näitus ja paks raamat Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Kalm: ülikoolide närutamine

4 min lugemist
  • Tublide eesti õpilaste taga on tublid õpetajad.
  • Meie ülikoolid on maailmatasemel.
  • Riiki ei näi kõrghariduse rahastamine huvitavat.
Mart Kalm. FOTO: Tairo Lutter

Eesti kõrgharidus ja teadus on selgelt alarahastatud, kirjutab Eesti Kunstiakadeemia rektor ja rektorite nõukogu esimees akadeemik Mart Kalm.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mõned asjad õnnestuvad Eestis eriti hästi, näiteks ülikoolide närutamine. Viimased viis-kuus aastat on enamik Eestit saanud nautida suurt majandustõusu ja hoogsat palgakasvu. On väga hea meel, et aastatel 2015–2020 on munitsipaal-üldhariduskoolide õpetajate tööjõukulude toetusfond kasvanud 56 protsenti (eurodes 182,7 miljonilt 284,9 miljonini), aga kas on proportsionaalne, et samal ajal kasvas ülikoolide tegevustoetus ainult üheksa protsenti (151 miljonilt 164,8 miljonile)?

Suurepärane, et alustava õpetaja palk on 1315 eurot kuus – neid on ju vaid üksikud, enamik ikka kogenenumad – ja nii oligi munitsipaalkoolide õpetajate keskmine palk 2019. aastal 1579 eurot kuus! Kui nüüd võrrelda sellega, mida suudab kunstiakadeemia õppejõududele maksta, siis ununevad positiivsed epiteedid. Meie lektori palk on 1250 eurot, sõltumata sellest, kas ta alustas eile või läheb homme pensionile. Ületundide ja lisaülesannete abil teenivad nad enamasti paarsada eurot rohkem, aga see ei muuda proportsiooni.

Teadusülikoolides peab lektoriks saamisel olema doktorikraad ja seal on lektori palk sutsu kõrgem, kuid need nõuded, millele peab vastama tavaliste koolijütside õpetaja ja konkursiga üliõpilaseks pääsenute õppejõud, ei ole võrreldavad. Kaasaegses ülikoolis on õpetamise suhtes lektor peamine tööloom, professorid hõljuvad teaduslikes kõrgustes (loe: vihuvad 1.1-kategooria artikleid kirjutada) ja hangivad teadusprojekte (loe: raha). Üksikud neist on maailma tipus ja teenivad ka vastavalt sellele. Õnneks on veel teadusgrantide puudumise kompenseerimiseks loomeerialade õppejõudude stipendium, mille eest tänu ministritele Repsile ja Saarele, kuid EKA sajast akadeemilisest töötajast jätkub seda vaid vähem kui paarikümnele.

22.09.2020 24.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto