Sisukord
Kultuur
Tänane leht
23.09.2020
Eesti Haiglad võivad maskist keeldujad ukse taha jätta Abieluküsimus lööb võimuliitu kiilu (24) Eesti lühiuudised Üliõpilased tähistasid vastupanuvõitluse päeva rongkäiguga Finantsinspektsioon pelgas Danske panga hiiglasejõudu (1) Majandus Majanduse lühiuudised Nike peakorterist lahkunud eestlane: see oli nagu suur mull Tuntud Eesti ehitusmaterjalide müüjad pöörasid tülli Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE ⟩ Mis on Hispaanias lahvatanud ränga viiruspuhangu taga? (1) Briti valitsus proovib pidurit tõmmata (1) Nakatumine kasvab vaid ühe erandiga kogu Euroopas (7) Peaepidemioloog Anders Tegnell: «Rootsis teist lainet ei tule» (6) Tšehhi vahetas viiruse tõusulaines välja tervishoiuministri Arvamus Juhtkiri ⟩ Mitte meie nimel Alexandra Saarniit: lõhestamine valijate nimel (15) Mait Raava: Eesti jõukuse hooratas (3) Lugejakiri: sügisesed õpetused Mart Kalm: ülikoolide närutamine (2) Joosep Vimm: Tallinna rattastrateegia – mis läks valesti? Mihkel Kangur: raudtee renessansist (2) Andrei Kuzitškin: Tomsk ja Navalnõi sündroom (2) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: patsiendi tahtega tuleb lõpuks arvestama hakata (4) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: patsienditestament ei sobi siiski kõigile (1) TERVISHOID ⟩ Sten Anspal ja Janno Järve: kuidas otsustada otsustusvõimetu inimese eest? Kultuur See mees võib jõuda ka lühifilmi Oscarini! (1) Kultuuri lühiuudised Isa, ema ja poja vahel: «Aga miks sa niimoodi ütled?» Heitunud kanaarilindude hädakisa: tehnoloogiafirmad hävitavad maailma Sport «LÄTI KAUDU – MINEMA!» ⟩ Alaveri kohtutoimik paljastab salasuhtluse Saksa dopinguarstiga (21) Tommi Mäkinen lahkub Toyota WRC-tiimi juhi kohalt Kiirjooks Eestis: välejalgu on alati olnud ja on ka tulevikus Tartu Jahimehed peletavad peeglitega suurtelt teedelt metsloomi Tiia Kõnnussaar: õige naine toidab kuus last ja mehe (3) 200 000 euro eest vahetavad kergliiklustee ja puud kohad Teerajajate allee pikenes Tartu lühiuudised Tammeka tahab kodus kindlalt võita Tartu parandajad tahavad Eesti ringreisile minna 14-aastane poiss kihutas valge mersuga puusse Ado Vabbe elutööst annavad aimu suur näitus ja paks raamat Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Heitunud kanaarilindude hädakisa: tehnoloogiafirmad hävitavad maailma

2 min lugemist
Tristan Harris ja Roger McNamee hoiatavad filmis «Sotsiaalne dilemma» tsivilisatsiooni huku eest.  FOTO: Filmikaader

Netflixi tehtud ja selles linastuv dokumentaalne hoiatusfilm «Sotsiaalne dilemma» («​The Social Dilemma») vaatleb viimase kümne aasta sotsiaalset nutiplahvatust dr Frankesteini võtmes: teadlane on parimate püüdlustega loonud koletise, millest saab oht kogu inimkonnale.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Koletise rollis on siin nutisõltuvust põhjustavad sotsiaalvõrgustikud (Facebook, Twitter, Reddit, Instagram jt) ning hoiatajad nende firmade endised töötajad, kes räägivad, karismaatilise jutlustaja tuluke silmis, milliste õudustega nad on pahaaimatult hakkama saanud. Kuidas nad püüdsid oma ülemusi ohu eest hoiatada, aga keegi ei võtnud kuulda.

Lühidalt: võrgustike südameks olevad algoritmid on orienteeritud kasumi suurendamisele, nagu kapitalismis loomulik. See, mida (iseõppivad) algoritmid eesmärgi saavutamiseks teevad, et allu enam isegi Mark Zuckerbergi või Jack Dorsey arusaamisele ning tahtele. Tulemuseks demokraatia ja isegi inimtsivilisatsiooni kui niisuguse hukkumine.

22.09.2020 24.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto