Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.09.2020
Eesti Haiglad võivad maskist keeldujad ukse taha jätta Abieluküsimus lööb võimuliitu kiilu (24) Eesti lühiuudised Üliõpilased tähistasid vastupanuvõitluse päeva rongkäiguga Finantsinspektsioon pelgas Danske panga hiiglasejõudu (1) Majandus Majanduse lühiuudised Nike peakorterist lahkunud eestlane: see oli nagu suur mull Tuntud Eesti ehitusmaterjalide müüjad pöörasid tülli Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE ⟩ Mis on Hispaanias lahvatanud ränga viiruspuhangu taga? (1) Briti valitsus proovib pidurit tõmmata (1) Nakatumine kasvab vaid ühe erandiga kogu Euroopas (7) Peaepidemioloog Anders Tegnell: «Rootsis teist lainet ei tule» (6) Tšehhi vahetas viiruse tõusulaines välja tervishoiuministri Arvamus Juhtkiri ⟩ Mitte meie nimel Alexandra Saarniit: lõhestamine valijate nimel (15) Mait Raava: Eesti jõukuse hooratas (3) Lugejakiri: sügisesed õpetused Mart Kalm: ülikoolide närutamine (2) Joosep Vimm: Tallinna rattastrateegia – mis läks valesti? Mihkel Kangur: raudtee renessansist (2) Andrei Kuzitškin: Tomsk ja Navalnõi sündroom (2) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: patsiendi tahtega tuleb lõpuks arvestama hakata (4) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: patsienditestament ei sobi siiski kõigile (1) TERVISHOID ⟩ Sten Anspal ja Janno Järve: kuidas otsustada otsustusvõimetu inimese eest? Kultuur See mees võib jõuda ka lühifilmi Oscarini! (1) Kultuuri lühiuudised Isa, ema ja poja vahel: «Aga miks sa niimoodi ütled?» Heitunud kanaarilindude hädakisa: tehnoloogiafirmad hävitavad maailma Sport «LÄTI KAUDU – MINEMA!» ⟩ Alaveri kohtutoimik paljastab salasuhtluse Saksa dopinguarstiga (21) Tommi Mäkinen lahkub Toyota WRC-tiimi juhi kohalt Kiirjooks Eestis: välejalgu on alati olnud ja on ka tulevikus Tartu Jahimehed peletavad peeglitega suurtelt teedelt metsloomi Tiia Kõnnussaar: õige naine toidab kuus last ja mehe (3) 200 000 euro eest vahetavad kergliiklustee ja puud kohad Teerajajate allee pikenes Tartu lühiuudised Tammeka tahab kodus kindlalt võita Tartu parandajad tahavad Eesti ringreisile minna 14-aastane poiss kihutas valge mersuga puusse Ado Vabbe elutööst annavad aimu suur näitus ja paks raamat Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri ⟩ Mitte meie nimel

2 min lugemist
  • Doping on olnud spordis kasutuses väga kaua aega
  • Hea tulemus parandab sportlase enesehinnangut
  • Tippsportlased vastutavad ka rahvusliku enesehinnangu eest
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Eelmise aasta detsembris toimus Saksamaal politseioperatsioon «Aadrilaskmine», mille käigus vahistati spordiarst Mark Schmidt, keda süüdistatakse rahvusvahelise veredopingu võrgustiku juhtimises. Samasse võrgustikku kuulus ka Mati Alaver ja mitu meie suusatajat.

On masendav, kui laialt ja süsteemselt on doping levinud. Esimene teadaolev juhtum olümpiamängudel registreeriti juba 1904. aastal St. Louis’is, kus maratoonar Tom Hicks sai jooksu ajal treenerilt strühniini brändi ja munavalgega. Strühniin on mürkaine, võistluse järel varises sportlane kokku ja teda tuli elustada.

Hicksilt dopingu kasutamise pärast medalit ära ei võetud ja ta ise ei tundnud selle kasutamise pärast ka mingeid süümepiinu. Sellest juhtumist on möödas üle saja aasta ja võib tunda heameelt, et suhtumine dopingu tarvitamisse tippspordis on selle ajaga nii otsustavalt muutunud.

Samas ei maksa olla naiivne, et see ohjeldaks neid, kellele saavutus on tähtsam kui kõik muu. Ja mõte manustada midagi, millega oma sooritusvõimet tõsta, on täna sama tavaline kui sada või tuhat aastat tagasi. Sellel eesmärgil kasutavad mitmesuguseid toidulisandeid niihästi harrastus- kui ka tippsportlased.

Spordipsühholoogid on leidnud, et motiiv sooritust parandavaid aineid kasutada tuleb inimese soovist saavutuse kaudu tõsta oma enesehinnangut. Olgu tegu harrastus- või tippsportlasega, võit annab hea enesetunde ja selle nimel riskitakse. Kui harrastussportlase puhul on võidurõõmu vastukaalul vaid iseenda tervis, ausus ja hea nimi, siis tippsportlase vastutus on määratult suurem.

Ärge proovige meie rahvuslikku uhkust ja enesetunnetust iial tõsta pettuse teel saadud võiduga, sest seda on peaaegu võimatu taluda. Tuhat korda raskem kui ausat kaotust.

Mati Alaver ja ta suusatamiskoolkond olid kõrghetkedel absoluutsed rahvuskangelased. Nende võidud mitte üksnes ei tõstnud sportlaste ja nende treeneri isiklikku enesehinnangut, see tõstis meie kõigi enesehinnangut ajal, kus olime kasvamas mahajäänud sotsialismimaast täieõiguslikuks ja jõukaks Euroopa riigiks.

Au ja ausus on väärtused, mille puhul ei ole võimalik teha mitte mingisuguseid järeleandmisi. Ei saa üleval hoida rahvuslikku enesehinnangut, teades, et see on saavutatud teadliku ja süstemaatilise pettuse teel. Ja on ääretult raske omaks võtta ränka tõde, et rahvuskangelaste peatreener on olnud aastaid seotud hästi organiseeritud ja laiaulatusliku dopinguvõrgustikuga. Sest tegu ei ole üksnes Alaveri või dopingut kasutanud sportlastega, tegu meie kõigi eneseväärikusega.

See ei ole kirjutatud hukka mõistmiseks. See on kirjutatud palvena kõigile treeneritele ja kõigile sportlastele, kellel kunagi on olnud võimalus või tulevikus tekib võimalus võistelda sinimustvalge trikoloori all. Teie sooritusele elatakse kaasa ja teie võit tõstab meid kõiki kõrgemaks. Teie kaotused me elame üle: kui ei õnnestunud ükskord, siis tuleb üritada uuesti ja me oleme teie selja taga iga kord uuesti, kui lähete starti.

Aga ärge vedage meid alt. Ärge proovige meie rahvuslikku uhkust ja enesetunnetust iial tõsta pettuse teel saadud võiduga, sest seda on peaaegu võimatu taluda. Tuhat korda raskem kui ausat kaotust.

Seotud lood
22.09.2020 24.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto