E, 30.01.2023

Haiglad võivad maskist keeldujad ukse taha jätta

Henry-Laur Allik
Haiglad võivad maskist keeldujad ukse taha jätta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Regionaalhaigla
Regionaalhaigla Foto: Eero Vabamägi

Koroonakriisi teise laine tõttu on haiglates uuesti kehtestatud üldine maskikandmise kohustus. Nende patsientide vastuvõtud, kes maski kandmisest kategooriliselt keelduvad, võidakse edasi lükata või üldse ära jätta.

Kõik patsiendid, kes tulevad ambulatoorsele või statsionaarsele ravile, peavad haigla üldaladel liikuma, mask ees. Sama kehtib ka töötajatele kõikide kontaktide puhul. Põhja-Eesti regionaalhaigla juhatuse liikme Peep Talvingu sõnul on seni maskist keeldujaid olnud vaid paar tükki ning neid õnnestus lõpuks reegleid järgima suunata. «Tavaliselt on võimalik inimesele selgeks teha, et need on meie reeglid ja nendest tuleb kinni pidada, aga kui täiesti pädev, oma otsuseid vastu võttev inimene keeldub sellest, siis on meie tervishoiuteenuste üldtingimustes kirjas, et me võime tervishoiuteenuse osutamisest keelduda, kui selle teenuse osutamine seab ohtu meditsiinipersonali, kõrvalise isiku tervise või elu,» sõnas Talving. Talving ei mõista, miks maskikandmist häbimärgistatakse, kuna sellest on tema hinnangul palju võita.

Ida-Tallinna keskhaiglas, kus eile koroonaviiruse puhangu tõttu ortopeediakeskuses plaaniline ja ambulatoorne ravi peatati, on samuti maskist keeldujaid kohatud. Positiivse Covid-19 proovi on andnud neli ortopeediakeskuse patsienti, kes viidi eile Lääne-Tallinna keskhaiglasse, ja kümme ortopeediakeskuse töötajat, kes viibivad koduses isolatsioonis. Ida-Tallinna keskhaigla naistekliiniku ämmaemandusjuht Vivian Arusaar ütles, et maskist keelduvad inimesed on selgituste peale küll taltunud, kuid selgitamine kulutab töötajate energiat ja aega ning vaidluste tulemusena hilineb visiidile pääsemine ja seetõttu kasvab ka järjekord.

Märksõnad
Tagasi üles