Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
24.09.2020
Eesti Eesti teed karjuvad raha järele (14) Poliitaasta esimene umbusalduskatse ebaõnnestus (32) Juulis juhita jäänud terviseamet sai uue direktori «Vahel on ikka tunne, et ei jaksa, aga tuleb elada!» Eesti lühiuudised Sindi rahaautomaat lasti õhku gaasiga (1) Peeter Helmele nõutakse tingimisi vangistust (6) Mustakivi tulistaja raiub, et tulistas meest kuus korda enesekaitseks (10) Majandus Telia juht: kõik hinnad paneme paika kohapeal (2) Majanduse lühiuudised Euroopa kohus lubab Airbnb tegemisi piirata Välismaa Välismaa lühiuudised Uus rändepakt ⟩ Euroopa Komisjon pani rõhu illegaalidest vabanemisele (5) Soome valitsuse hõive-eesmärke ei peeta reaalseks PÕHJALA VAADE ⟩ Taani 2021. aasta riigieelarve – kõike muud kui tavaline KOHALIK VAADE ⟩ Nappi eelarvetekki peab Lätis jaguma paljudele külmetajatele Arvamus Juhtkiri ⟩ Euroopa vastus rändele Tõnis Oja: kui hunt lõpuks tuli Arnold Unt: sõjaohvrite hauapaikadest (10) Jaak Valge: kolm müüti sisserände kohta (14) T. G. Karasjov Orgusaar: kadakasakslus kui norm ehk kupjate mentaliteet (19) Karoliina Lorenz: haridus ja teadus on riigi tulevik (2) JULGEOLEK ⟩ Gert Antsu: idapartnerlusriigid väärivad Eestilt parimat nõu (2) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: memmede põlvkond aitab eksportida edu (4) Isabel Mari Jezierska: mida on ühist Poolas, USAs ja Valgevenes toimuvatel meeleavaldustel? (14) Kultuur Eesti muusika nägu saatuslikul koroona-aastal on kammerlik ja endasse süüviv Julges tantsukeeles olulised teemad, mis kõnetavad just täna Sport Eksperttunnistaja Port: enim torkas silma kasutatud ainete paljus ja sihipärane tegevus Spordi lühiuudised Videod ⟩ Kuri koroonaviirus tegi Eesti võrkpallile omamoodi kingituse Reis Reisiuudised Berliin kahe päevaga Maa Elu Nädala mõte: kas maal on ikka hea elada? (2) Polli aiad annavad rikkaliku saagi Eesti künnimeistrid jäid ka sel aastal alistamatuks Inimtühjale saarele võib minna sügispiknikku pidama Mida peab teadma ise korstnat pühkides? (6) Veinitegu pakub maitsmis- ja avastamisrõõmu Tormiga võib ka tuulevaikus valitseda Eluks vajalik vitamiin, millega liialdada ei tasu Maasikvaarikas kannab vilju külmadeni Sügisel korjake aiast Lusitaania teeteo munad kokku Üle kivide-kändude roninud kanala omanik püssi põõsasse ei viska (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti künnimeistrid jäid ka sel aastal alistamatuks

2 min lugemist
Vaikselt ja süvenenult kündsid mehed oma vagusid. FOTO: Teele Üprus

Nädalavahetusel pani 12 võistlejat Kuremaal enda kündmisoskuse proovile, toimusid 46. Eesti künnimeistrivõistlused. Kui tavaliselt osalevad künnivõistlustel ka VIP-kündjad ehk tuntud inimesed, toimub Tehnika Teeviit ja oodatud on hulk pealtvaatajaid, siis sel korral oldi koroonaviiruse tõttu tagasihoidlikud ning peeti vaid põhivõistlust väikese pealtvaatajate hulgaga.

Kahe päeva jooksul panid mehed end proovile kõrrepõllul ja rohumaal, võisteldi pöörd- ja tavaatrade klassis ning noorteklassis.

Võistluse korraldaja Margus Ameerikas rääkis, et künnivõistlused on oluline õppimiskoht – viimase kolmekümne aastaga on Eesti põldude saagikus kasvanud kolm korda, kuid mineraalväetisi kasutatakse kolm korda vähem. „See kõik on sellest, et teeme teatud töid paremini ja täpsemalt,” sõnas Ameerikas.

Ka maaeluminister Arvo Aller rõhutas künni tähtsust põllumajanduses. „Künd on saagikuse alus ja arvan, et see tõuseb meil veel rohkem au sisse. Künd oli, on ja jääb,” rääkis ta avakõnes.

Tänavu osales künnimeistrivõistlustel ­12 võistlejat. FOTO: Teele Üprus

Pöörd- ja tavaatrade klassis oli kummaski kolm võistlejat, noorteklassis kuus. Margus Ameerikas avaldas lootust võistlustel ka uusi tegijaid näha, kes vanad üle suudaksid lüüa, ent selgi korral jäid senised võitjad alistamatuks – taas tulid esikohale Jüri Lai ja Raido Kunila.

Võistlusi hindavaid kohtunikke oli rohkem kui võistlejaid ja nende töö tihe – hinnata tuli 12 elementi, muu hulgas vagude sirgust, siledat ja puhast vaopõhja, õige kõrgusega mullaviilu ja seda, kui tugevalt viil kokku on surutud.

Erilise võistlusmasinaga paistis silma Kaspar Järvala endanimelisest künniklubist. FOTO: Teele Üprus

Ameerikas tõi näiteks, et võitja põllul ei ole üldse põhku näha, viletsamalt küntud põllul on kõrred mulla vahelt turritamas. „Üks element ongi see, kuidas kündja põhu mulla alla ära peitis, sest põhuga kantakse edasi taimehaigusi. Kui see aga sügavale maa sisse peita, on järgmisel kultuuril vähem taimehaigusi,” selgitas mees.

Tänavuse võistluse võitjad esindavad Eestit tuleval aastal Iirimaal künni maailmameistrivõistlustel. Kuna tänavused maailmameistrivõistlused Venemaal lükkusid koroonaviiruse tõttu 2021. aasta juunikuusse, saavad mehed järgmisel aastal kahele MM-le. 2022. aastal on künni maailmameistrivõistluste korraldamise au Eestil.

TULEMUSED

Meistrite klass: Tavaadrad

1.       Raido Kunila (Dotnuva Baltic)

2.       Kaspar Järvala (Kaspar Järvala Künniklubi)

3.       Mark-Hubert Heil (Järva PM)

Meistrite klass: Pöördadrad

1.       Jüri Lai (Taure AS)

2.       Priit Puuorg (Kaspar Järvala Künniklubi)

3.       Indrek Mägi (Olustvere TMK)

Noorkündjad: Tavaadrad

1.       Keido Õunapuu (Olustvere TMK)

2.       Joonas Valk (Olustvere TMK)

3.       Tom Adamson (Olustvere TMK)

4.       Tanel Lillemäe (Järvamaa KHK)

5.       Andres Tamm (Andres Tamm)

6.       Siim Sander (Järvamaa KHK)

Seotud lood
23.09.2020 25.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto