Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
24.09.2020
Eesti Eesti teed karjuvad raha järele (14) Poliitaasta esimene umbusalduskatse ebaõnnestus (32) Juulis juhita jäänud terviseamet sai uue direktori «Vahel on ikka tunne, et ei jaksa, aga tuleb elada!» Eesti lühiuudised Sindi rahaautomaat lasti õhku gaasiga (1) Peeter Helmele nõutakse tingimisi vangistust (6) Mustakivi tulistaja raiub, et tulistas meest kuus korda enesekaitseks (10) Majandus Telia juht: kõik hinnad paneme paika kohapeal (2) Majanduse lühiuudised Euroopa kohus lubab Airbnb tegemisi piirata Välismaa Välismaa lühiuudised Uus rändepakt ⟩ Euroopa Komisjon pani rõhu illegaalidest vabanemisele (5) Soome valitsuse hõive-eesmärke ei peeta reaalseks PÕHJALA VAADE ⟩ Taani 2021. aasta riigieelarve – kõike muud kui tavaline KOHALIK VAADE ⟩ Nappi eelarvetekki peab Lätis jaguma paljudele külmetajatele Arvamus Juhtkiri ⟩ Euroopa vastus rändele Tõnis Oja: kui hunt lõpuks tuli Arnold Unt: sõjaohvrite hauapaikadest (10) Jaak Valge: kolm müüti sisserände kohta (14) T. G. Karasjov Orgusaar: kadakasakslus kui norm ehk kupjate mentaliteet (19) Karoliina Lorenz: haridus ja teadus on riigi tulevik (2) JULGEOLEK ⟩ Gert Antsu: idapartnerlusriigid väärivad Eestilt parimat nõu (2) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: memmede põlvkond aitab eksportida edu (4) Isabel Mari Jezierska: mida on ühist Poolas, USAs ja Valgevenes toimuvatel meeleavaldustel? (14) Fookus JULGEOLEK ⟩ Gert Antsu: idapartnerlusriigid väärivad Eestilt parimat nõu (2) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: memmede põlvkond aitab eksportida edu (4) Kultuur Eesti muusika nägu saatuslikul koroona-aastal on kammerlik ja endasse süüviv Julges tantsukeeles olulised teemad, mis kõnetavad just täna Sport Eksperttunnistaja Port: enim torkas silma kasutatud ainete paljus ja sihipärane tegevus Spordi lühiuudised Videod ⟩ Kuri koroonaviirus tegi Eesti võrkpallile omamoodi kingituse Reis Reisiuudised Berliin kahe päevaga Maa Elu Nädala mõte: kas maal on ikka hea elada? (2) Polli aiad annavad rikkaliku saagi Eesti künnimeistrid jäid ka sel aastal alistamatuks Inimtühjale saarele võib minna sügispiknikku pidama Mida peab teadma ise korstnat pühkides? (6) Veinitegu pakub maitsmis- ja avastamisrõõmu Tormiga võib ka tuulevaikus valitseda Eluks vajalik vitamiin, millega liialdada ei tasu Maasikvaarikas kannab vilju külmadeni Sügisel korjake aiast Lusitaania teeteo munad kokku Üle kivide-kändude roninud kanala omanik püssi põõsasse ei viska (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Veinitegu pakub maitsmis- ja avastamisrõõmu

4 min lugemist
Veinitegemiseks mõeldud stardikomplekte müüakse igal pool. Komplektidega saab tavaliselt kaasa pärmid, toitesoolad, käärimise peatajad ja selitajad, aga algatuseks piisab toiduplastist kääritamisanumast ja käärimisel tekkivate gaaside väljalaskmiseks vajalikust tihendiga mulksutajast ehk vesi­lukust. FOTO: Marianne Loorents/Virumaa Teataja

Enamasti võetakse koduveini valmistamine ette põhjusel, et veiniks sobivat toorainet on nii palju, et muidu läheks see tõenäoliselt raisku. Kuigi kõige levinum tooraine on õunad, muud puuviljad või marjad, valmib oskaja käe all suurepärane koduvein ka rabarberist, võilillest, meest või uuele partiile ette jäävatest vanadest moosidest ja mahladest.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Just ülemäärasest õunasaagist innustatuna võttis aastaid tagasi oma esimese veiniteo ette Valgejõe Veinivilla perenaine Tiina Kuuler. Huvi ja õnnestumised viisid koduveinitarvikute hulgimüügiga tegeleva OÜ Veinivilla asutamiseni 2010. aastal, viis aastat hiljem jõudsid veinisõprade lauale Valgejõel toodetud kodumaised puuvilja- ja marjaveinid. Samas võetakse vastu turismigruppe ja tehakse veinikoolitusi. Teadmisi ja kogemusi jagab perenaine lugejatega raamatutes „Koduveini aabits” ning „Kodused siidrid ja vahuveinid”.

Teooria kaudu praktikani

Kel teadmisi veiniteost napib, aga huvi on, peakski alustama endale veiniteo protsessi selgeks tegemisest. „Raamatuid on piisavalt, internetist leiab lihtsa vaevaga palju infot. Kindlasti jagavad meelsasti oma teadmisi kogenud meistridki, aga päris algtõdede õppimine võiks jääda ikka huvilise enda vaevaks,” arvas Kuuler, kes on ühtlasi Eesti koduveinikonkursi eestvedaja.

Kui teooriast põgus ülevaade olemas, võib tegutsema hakata. Suuri investeeringuid tegema ei pea. Kui vanadest aegadest on säilinud suured klaaspudelid, sobivad needki, aga arvestama peab, et klaas on õrn ja pudeleid on ebamugav puhastada. Õhukindluse tagamiseks kasutati vanasti kummikinnast või õhupalli, abi saadi ka plastiliinist või küünlavahast. Keegi ei keela praegugi selliseid võtteid kasutada, tulemus võib olla väga hea, aga on lihtsamaid võimalusi. Veinitegemiseks mõeldud stardikomplekte müüakse aiandus- ja ehitupoodideski ja neid saab tellida internetist.

23.09.2020 25.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto