N, 30.11.2023

KOHALIK VAADE ⟩ Nappi eelarvetekki peab Lätis jaguma paljudele külmetajatele

Raivis Vilūns
, Diena ajakirjanik, Riia
Facebook
Comments
Skulptuur «Maailma arstid», mis püstitati tänuks meditsiinitöötajaile. Uues eelarves peaks tänu väljenduma ka palgatõusuna. 
Skulptuur «Maailma arstid», mis püstitati tänuks meditsiinitöötajaile. Uues eelarves peaks tänu väljenduma ka palgatõusuna. Foto: GINTS IVUSKANS/AFP/Scanpix

Kuigi raha on Läti riigil kitsalt käes ning Covid-19 pandeemia on kitsikust vaid süvendanud, püüab valitsus tuleva aasta riigieelarves kindlameelselt täita varem antud lubadusi.

Koalitsioonierakonnad jõudsid 2021. aasta eelarves üldjoontes kokkuleppele sel esmaspäeval ning visandasid ühtlasi ka ettepanekud maksusüsteemi reformimiseks.

Pärast viis tundi kestnud vaidlusi selle üle, kuidas hoida tasakaalu partei- ja riiklike huvide vahel, näisid poliitikud üldiselt tulemusega rahule jäävat.

«Saan väljendada rahulolu ning öelda aitäh kõigile partneritele. Kõnelused olid pisut keerulised, kuid huvitavad,» lausus peaminister Krišjānis Kariņš (Uus Ühtsus).

Tuleb tunnistada, et sel korral oli parteide vahel erimeelsusi tõesti vähem kui tavaliselt.

Keskkonna- ja regionaalarengu minister Juris Pūce (Arengule/Poolt!) tõi reporteritega vesteldes välja, et tänavu oli valitsuse manööverdamisruum piiratud, kuna Covid-19 pandeemia tõttu majandus kahanes, kuid samas oli vaja täita lubadused, mida ei austatud 2020. aasta riigieelarve kokkupanemisel.

Kauaoodatud palgatõusud

Selliseid lubadusi oli terve hulk, kuid ajal, mil Covid-19 oht hoiab maailma ja Lätit endiselt oma kütkeis, on neist ehk kõige olulisem meditsiinitöötajate, eriti õdede palgatõus.

Riigieelarve eelnõu järgi eraldatakse arstide ja teiste tervishoiutöötajate palga tõstmiseks 183 miljonit eurot. Tuleval aastal kasvab nende sissetulek 30 protsendi võrra.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles