K, 1.02.2023

Inimelu nõudnud häkkerirünnaku jäljed viivad Venemaale

Bretty Sarapuu
, toimetaja
Inimelu nõudnud häkkerirünnaku jäljed viivad Venemaale
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 5
Saksamaa föderaalne infoturvalisuse amet hoiatas eelmisel nädalal teisi haiglaid võimaliku samasuguse rünnaku ohvriks langemise eest.
Saksamaa föderaalne infoturvalisuse amet hoiatas eelmisel nädalal teisi haiglaid võimaliku samasuguse rünnaku ohvriks langemise eest. Foto: Martin Meissner/AP/Scanpix

Septembri keskpaigas toimetas kiirabi Düsseldorfi ülikooli haiglasse eluohtlikus seisundis patsiendi, keda raviasutus ei saanud küberrünnaku järel tekkinud süsteemirikke tõttu arvele võtta. Sõit teise haiglasse röövis väärtuslikku aega, patsient suri ja sellega sai temast teadaolevalt esimene küberrünnaku tõttu elu kaotanud inimene maailmas.

Sel nädalal teatasid Saksamaa Nordrhein-Westfaleni liidumaa justiitsministeerium ja prokuratuur, et surmajuhtumiga lõppenud küberrünnaku jäljed viivad Venemaale, vahendas Der Spiegel.

Düsseldorfi ülikooli haigla langes küberrünnaku ohvriks 10. septembril, kui häkkerid krüpteerisid DoppelPaymeri-nimelist pahavara kasutades haigla 30 arvutiserverit. Häkkerite eesmärk oli nõuda süsteemide dekrüptimise eest lunaraha, ent politsei pole avaldanud, millist summat nõuti.

Rivist väljas arvutisüsteemide tõttu pidi haigla operatsioonid edasi lükkama ja takistatud oli mitme raviprotseduuri tegemine. Kuna rünnaku järel katkes ühendus ka haigla ja kiirabi arvutivõrkude vahel, ei saanud kiirabiga saabuvaid patsiente vastu võtta.

Nii ei pääsenud ravile 78-aastane eluohtlikus seisundis naine, kes viidi seepeale kiirabiga hoopis 30 kilomeetri kaugusele Wupptertali haiglasse. Paraku oli sinna jõudes tema elu päästmiseks juba liiga hilja ja ta suri.

Sel nädalal liidumaa seadusandjatele esitatud raportis märkis prokuratuur, et Düsseldorfi haiglat rünnati lunavaraga, mida on varem kasutatud küberrünnakuteks mitmel pool maailmas kümnete asutuste ja ettevõtete vastu. Prokuratuuri teatel baseeruvad kõnealust lunavara kasutavad häkkerid Venemaal.

Kölni prokuratuur uurib nüüd Düsseldorfi haiglast Wuppertali saadetud patsiendi surma kui ettevaatamatusest põhjustatud surmajuhtumit. Kui rünnaku toimepanija suudetaks tuvastada, talle ametlik süüdistus esitada ja ta süüdi mõista, oleks tegemist pretsedenditu juhtumiga.

Märksõnad
Tagasi üles