«Ida-Euroopa Covid-19 majanduslangus võib sarnaneda postkommunistliku kriisiga,» hoiatas The Economist mais. Tõde oli ennustustest kaugel: Leedu koroonaviiruse piirangutest langes SKT vaid 3,8 protsenti, võrreldes eelmise aasta aprilli-juuni perioodiga. Luminori panga ökonomist Žygimantas Mauricas tõi välja, et kui esialgu oodati 8-protsendilist palgalangust, siis tegelikult sissetulekud kerkisid 8,2 protsenti ja jaekaubandus kasvas 6,8 protsenti. Valeks osutusid ootused, et inimesed hoiavad kokku mustadeks sügispäevadeks. Selle asemel kulutati puhkustele mõeldud raha ostuhulluses ära online-poodides.
Après nous, le déluge (pärast meid tulgu või veeuputus) mentaliteet näitab ennast ka mujal kui tarbimises. Rahandusminister pidi korduvalt muutma majandusprognoosi: 7-protsendiliselt languselt 5,5-protsendiliseks teises kvartalis, viimaste arvude järgi juba 1,5 protsendi peale. Rahandusminister Vilius Šapoka sõnul on lootus, et järgmisel aastal kasvab majandus 3,3 protsenti. Ta rõhutas, et eelarve tuleb siiski negatiivne ning riik peaks hoiduma kulutuste suurendamisest.
Osa poliitikuid ütleb siiski, et defitsiiti ei tulegi – ainult ülejääk. Majandusteadlased nõustuvad.
«Riigivõlg kasvab peaaegu 50 protsendini SKTst, aga see tähendab ikkagi ühte Euroopa kõige väiksemat võlataset ning madalad intressimäärad järgmise kuue aasta jooksul tähendab, et jätkusuutlikkusega ei ole muret,» lisas Swedbanki peaökonomist Nerijus Mačiulis. Euroopa Liidu seitsmeaastasest eelarveperioodist 2021.–2027. aastal on Leedule eraldatud 14,5 miljardit eurot, nii on poliitikutel kerge eirata üleskutseid rahakülvamisest hoiduda.
Planeerimisest jääb vajaka
Niigi on tänavu olnud lubaduste aasta ning mitte ainult valimiste pärast. Mõni neist, nagu lubadus kompenseerida arstidele ja õpetajatele nende pühendunud töö eest, on juba murtud. Ent pensionärid said lubatud 200-eurose lisahüvitise kätte.