Sisukord
Kultuur
Tänane leht
25.09.2020
Eesti Riigieelarve 2021 ⟩ Koroonaviirus võib eelarveauku veel süvendada (2) Enamik riigikogust on vanamoodi edasi raiumise vastu (15) Eestlased varastavad Soomest ekskavaatoreid (1) VIDEO ⟩ Uus sari Estonia hukust lubab suurt paljastust (29) Intervjuu ⟩ Oma minevikust ausalt rääkides võtame vaenlaselt käest relva (12) Majandus Majanduse lühiuudised Pangad kahtlustavad Alexelaga seotud ettevõtet rahapesus Ettevõtlusliidud ootavad kriisi põhjas digipööret (1) Välismaa Välismaa lühiuudised Inimelu nõudnud häkkerirünnaku jäljed viivad Venemaale (5) KOHALIK VAADE ⟩ Leedus jagatakse peavõitu korraga kriisi ja külluse aegadel Rootsi võimupartnerid kirjutasid eelarvesse agaralt nulle juurde (1) PÕHJALA VAADE ⟩ Norra eelarvekava tõotab läbirääkimisi keemistemperatuuril Arvamus Juhtkiri ⟩ Metsandus avatumaks (2) Margus Parts: tants ülemkohtu ümber (5) Karmo Tüür: rändest, rahulikult (1) Lugejakiri: kuidas Eestis elektrit teha? Raimond Kaljulaid: Eesti vajab uusi maksureforme (15) Hillar Petersen: kas investeerida betooni või lastesse? (2) Andrus Karnau: vihakõne ja sõnavabadus (11) Věra Jourová ja Thierry Breton: demokraatia vajab tugevat meediat KESKKOND ⟩ Triin Lepland: mereala planeering on lõpusirgel KESKKOND ⟩ Joonas Plaan: tuulepargid hekseldavad mereplaneeringut KESKKOND ⟩ Rein Kuresoo: pigem sahisegu vee kohal linnutiivad (1) Kultuur «Te olete arusaamatud ja kaunid» Katrin Kissa: põhjamaades ei saagi enam korralikult filmi teha Sport Ülipika pausi järel võistelnud Novosjolov: hirmus oli! Aga olümpiamedal motiveerib Marko Mett koroonast tingitud tagasilöögist, naiste võrkpalli valukohtadest ning suurest missioonist Ühisliigas jõuavad play-off’i kivist vett välja pigistavad treenerid, kas Štelmahers suudab tänavu seda? Tartu Vanalinna 17. sajandi kaitsemüürile kerkib neljakorruseline maja Teadlaste ööl tuleb jutuks tulevikutoit ja koroonaviirus Väikses majas linna serval käis hommikust õhtuni läbiotsimine (5) Algas taastatava Maarja kiriku torni ehitaja otsing Tartu lühiuudised Kliinikumi roosa buss – uuem, suurem ja targem Miks ⟩ ... lõpeb Vanemuise mäest alla viiv rattatee keset tänavat? Messide korraldajad arvestavad uute oludega REEDENE RÕÕM ⟩ Kliimaaktivist Henri Holtsmeier selgitab, miks noored kord nädalas streigivad (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

«Te olete arusaamatud ja kaunid»

3 min lugemist
Andres Noormetsa «Alibis» mängivad Anneli Rahkema, Tarmo Tagamets, Toomas Suuman, Peeter Rästas ja Jaune Kimmel. FOTO: Kalev Lilleorg

«Te olete arusaamatud ja kaunid...» Nii ütles «Alibi» 5. septembri etenduse viimases monoloogis tegelane nimega Vana Mees. Ta ütles seda otse publikule. Silmast silma vaadates. Vabalt võin ka nõnda sedastada, et need sõnad ütles Toomas Suuman, täiesti vastutustundliku isiklikkusega, rollinimi või rollinimetus vaid asesõnaks küljes, ei ta asenda kedagi, kui saab olla koos ja kohal, nagu «Alibis» ollaksegi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Võtsin Suumani lause endaga kaasa, toetun tema sõnadele tänuga. «Ükskõik siin ilmas, millele sa toetud...» kirjutas luuletaja. Sõnad, sõnad, sõnad – neis sisaldub täieline üks kõiksus.

Kaunis sõna see arusaamatus. Aru saamatus. Kui mõelda ja öelda aegluubis. «Alibi» ajal saab aega luubiga vaadelda, hõrendada, sõrendada. Et see aeg ei oleks nii kiir küll tulema.

Andres Noormetsa mängud sõnadega, laval ja raadios, ja virgutavad sõnavara. Sõna vara. «Alibis» tunnistab Naine – Anneli Rahkema – end süüdi, et tal polla piisavalt sõnavara. Kõlab kui valetunnistus, kuna lavatekst põhineb trupi ühissõnavaral.

Kinnitab ju kavalehel lause lausa must valgel: «Lavastuse teksti valis, järjestas ja kirjutas trupi poolt lavastusprotsessi käigus sündinud dialoogide, monoloogide, tegevuste, kirjelduste ja kujutluspiltide põhjal üles tüki lavastaja.» Just nimelt tüki. Sest kui lugesin üleskirjutust, oli seal kirjas paljugi teisiti kui laval.

24.09.2020 26.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto