N, 2.02.2023

VIDEO ⟩ Uus sari Estonia hukust lubab suurt paljastust

Elo Mõttus-Leppik
, Otse Postimehest saatejuht
Uus sari Estonia hukust lubab suurt paljastust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 26

Telekanal Discovery, mis toob tuleval esmaspäeval Põhjamaades ekraanile uue viieosalise dokumentaalsarja parvlaev Estonia hukust, lubab, et filmis «Estonia – leid, mis muudab kõike» lahatakse tragöödiat ümbritsevaid asjaolusid, laevahukku ennast ja Estonia uppumise põhjuseid ning selgub ka midagi, millest avalikkus seni ei teadnud.

«Dokumentaalsari on loodud, tuginedes tugevale ajakirjanduslikule tööle, mille käigus me intervjueerisime süvitsi mitut esmast allikat, kel on Estonia katastroofiga otsene seos. Paljud allikad pole kunagi varem oma looga ajakirjanduses üles astunud,» lausus filmi režissöör Henrik Evertsson.

Lisaks hukkunute lähedaste ja ellujäänute intervjuudele sisaldab dokumentaalsari materjali vraki juurde sukeldumisest.

«Üks, mida produktsioonimeeskond tegi, oli see, et salvestati kaadreid vrakist, eriti neist osadest, mida pole varem dokumenteeritud. Seda otsust kaalusid hoolikalt nii eetiliselt kui ka juriidiliselt produtsendid ja ka tellija, Discovery kanal Norras,» selgitas Discovery Rootsi kanali kommunikatsioonidirektor Jessica Linnman.

Vraki ümber kehtiva hauarahu tõttu on tema sõnul tegemist tundliku küsimusega, kuid filmimeeskonna hinnangul oli ajakirjanduslikult õigustatud vraki olukorra jäädvustamine robotiga.

Kaks filmimeeskonna liiget on kohtu all

Dokumentaalfilmi produtsent Hanne McBride ei kommenteerinud enne filmi avalikkuse ette jõudmist selle sisu, kuid kinnitas, et kaks meeskonna liiget on Rootsis hauarahu rikkumise eest kohtu alla antud.

«Ma saan öelda, et dokumentaalsarja meeskonna töö ja sõnum on eetilisest ja seaduslikust aspektist üle vaadatud enne sukeldumist, selle vältel ja ka järel. Need inimesed, kellele on esitatud süüdistus, ei ole rikkunud hauarahu,» ütles ta.

Hauarahust hoolimata saatsid dokumentaalsarja tegijad eelmisel aastal Estonia vrakki jäädvustama veealuse roboti. Sarjas lubatakse kaadreid vraki osadest, millest varem puudusid dokumendid.

Järgmisel nädalal linastuv dokumentaalfilm tuli jutuks ka peaminister Jüri Ratase teisipäevasel kohtumisel Soome valitsusjuhi Sanna Marini ja Rootsi kolleegi Stefan Lövfeniga.

«Jah, juttu oli ka dokumentaalist, mis on tulemas. Me kõik kolm otsustasime, et tuleb ära vaadata, mis on seal need uued asjaolud, uued kaadrid, kui neid seal üldse on, ja edasised sammud tuleb teha kolmekesi koos,» ütles peaminister Jüri Ratas.

Urmas Reinsalu ei olnud nõus kinnitama, mida täpsemalt Rootsi ametivennad talle näitasid, kuid andis mõista, et seni vraki uurimisse pigem eitavalt suhtunud valitsus võib otsust muuta.

«See on väga tõsine ja tundlik teema ja valitsus arutab seda lähiajal. Me oleme infot vahetanud Soome ja Rootsiga ja ma arvan, et kui mingit tüüpi otsused tulevad, siis riigid ühiselt avalikustavad need otsused lähiajal,» ütles Reinsalu, kes ei välista laevavraki uurimist.

Motiiviks on siiski välja selgitada huku põhjused

Riikidevaheline otsus võib tulla juba esmaspäeval. Ka Estonia huku põhjuseid uurinud valitsuskomisjoni endise juhi (2005-2009) Margus Kurmi suu on sel teemal kuni esmaspäevani lukus.

Kohtuvaidluses aastaid Estonial hukkunute lähedasi esindanud vandeadvokaadi Piret Blankini sõnul on eelkõige hea see, et nüüd on see vrakk jäädvustatud.

«Kui juhtub, et ajakirjanikud või vrakki pildistanud spetsialistid saavad kriminaalsüüdistuse, siis see oleks äärmiselt ülekohtune, sest nende tegevuse motiiv oli selgitada, mis on huku põhjused. Nende motiivid olid õiged ja põhjendatud,» ütles Blankin.

Parvlaev Estonia uppus Läänemeres Utö saare lähistel 28. septembri öösel 1994. aastal. Laeva pardal oli 989 inimest, kellest päästeti 137 ja surma sai 852. Õnnetuse uurimiskomisjoni hinnangul põhjustas katastroofi laeva vöörivisiiri purunemine tormis, mistõttu tungis vesi laevakeresse.

Märksõnad
Tagasi üles