Sisukord
Arter
Tänane leht
30.11.2020
Soome ametiühing jättis Eesti lennusaatjad rahata (3) Eesti Turuomanik küsib müüjalt tõendit, et too ei saa maski kanda (16) Eile avati koroona kiuste kuuks ajaks Tallinna jõuluturg (3) Osa isamaalasi taunib ühismeedias abielureferendumit (3) Eesti lühiuudised Viie aastaga kuus laenu välja andnud Savisaare pank läheb hingusele (1) Uue Kunsti Muuseum avas uues kohas uksed (2) Viljandi Väikemõisa rahvas valutab kure pärast südant 10. detsembril selgub, kelle Narva saab (1) Majandus Tallinn kaotab välismaalaste elamiskohana atraktiivsust (13) Viljandi ettevõtja tahab USAs tootmise püsti panna (1) Majanduse lühiuudised Kes toimetab toidukoti kõige odavamalt ukse taha? Volkswagen loob Eestisse autotarkvara ettevõtte allüksuse Välismaa Eesti kaitsmise harjutusi saadab omapärane mürin taevas Tapatöö Iraanis võib saada tuumaleppe kirstunaelaks Arvamus Stina Aava: kriis Ida-Euroopas on loogiline (1) Juhtkiri ⟩ Moskvale järele ja ette Helen Talalaev: kuidas targalt annetada? Martin Helme: võitlus väärtuste üle on põhimõtteline (52) Liina Kersna: vaimse tervise teemad on elu ja surma küsimused Maris Riisenberg: Eesti Afganistani-teema juhtrollis (1) Tiit Kärner: avatud ühiskond on vale ideaal (3) Fookus HARIDUS JA TEADUS ⟩ Triin Teramäe: eesti lapsed ei ole lõimumispoliitika tööriistad (14) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: «Me tahtmised on tapvad ja kired kirvekujulised»* HARIDUS JA TEADUS ⟩ Eesti 200: segregatsioon hariduses tuleb lõpetada (2) HARIDUS JA TEADUS ⟩ TULE: olupoliitiline pragmatism ei ole õige lahendus HARIDUS JA TEADUS ⟩ Eestimaa Rohelised: vägisi ei tohiks koos õpetada Kultuur Näituseelamus ⟩ Mida võrgurobot unes näeb? Kultuur lühidalt PÖFFi kriitikute lemmik: vangilaagris kõlab lõputu lause PÖFFi grand prix: nii sünnivad EKRE valijad (15) Sport Areenile naasnud Tyson lööb endiselt kõvasti Kodus Vene sauna kogenud Eesti korvpallikoondis sai armuaega Spordi lühiuudised Kristjan Ilves: korra mõtlesin, et ehk õnnestub end poodiumile võidelda Elu parima sõidu teinud Tomingas lõpetas sprindidistantsil seitsmenda kohaga Blogi ⟩ Aigro teine hüpe läks täielikult aia taha ja eestlane kõrgesse mängu ei sekkunud Tarbija Kes toimetab toidukoti kõige odavamalt ukse taha? Tartu Tanel Tein ja Vahur Kalmre: linn vaatab kõrvalt. Riik mõtleb kaasa Rannar Raba: leppida? Kindlasti mitte Tartu lühiuudised Grippi pole veel diagnoositud, teisi viirusnakkusi aga küll (1) Selgusid Tartumaa parimad vabaühendused Video ⟩ Mask katab nina ja suu, aga kuhu panna habe Lapsdetektiivid tabasid ERMist noa varastaja Karl Feigenbaum, rohenäpust viinamarjakasvataja Meelelahutus Koomiks Sudoku
Tuuli Roosma seikles perega Indias ning jagab uues saatesarjas ilma mingi filtrita oma üllatusi ja ehmatusi. «Õhusaaste Indias on üle igasuguste normide! Tuleb teade: väga ohtlik, parem ära hinga! Kuidas sa seal mediteerid, kui sa ei hinga?» FOTO: Mihkel Maripuu

Tuuli Roosma: ohtlik, väga ohtlik, eluohtlik. Selline oli India õhuteade

18 min lugemist

Tuuli Roosma pere uus seiklus viib televaatajad Indiasse. Kas valgustumise otseteed otsima ja joogat harrastama nagu lääne rahval tavaks? Hoopiski mitte. «See on suures osas umbluu, aašramites kondavad valged ja kohalikud joogat ei praktiseeri,» naerab Tuuli. Tema tahtis maitsta seda, milline on päris elu Indias. Teda ei heidutanud naistevastane vägivald ega solgikarva Gangese vesi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mis on India tavadest meie inimesele kõige ehmatavam?

Ma arvan, et kõige ehmatavam on põletusmatus. Varanasis on kõige suuremad põletusmatuse kohad. Püha Gangese jõe ääres lõõmavad külg külje kõrval suured tuleriidad, mida dalit’id ehk kõige madalama kasti inimesed küdemas hoiavad. Kaks tundi on inimesele määratud ja iga natukese aja tagant on samal riidal uus matus. Ja huvitav on see, et matustele tohivad tulla ainult mehed. Naised ei tohi, sest nemad hakkavad nutma ja rikuvad matuse ära. Emotsioonid ei ole matusel lubatud! Nii erinevad on kultuurid, venelastel on kombeks just nutunaised tuua, sest ilma suure nututa pole mingit korralikku matust. Indias ei sobi nutta, hing ei saa siis rahus ära minna. Kui liiga nutad ja taga hüüad, siis äkki tulebki veel tagasi?

Gangese surnute tuleriit. FOTO: Tuuli Roosma

Et pühas linnas Varanasis käib katkematu surnute grillimine, pole see nii rahulik paik midagi?

Jaa, nii ööl kui päeval. Meie jaoks on see natuke õudne. Laip pannakse tuleriidale, sa näed tema põlemist. Meid laiba avalik eksponeerimine ehmatab. Samas on see meditatiivne rituaal, kohapeal tekkis tohutu rahu. Mis pole selle tava juures tore, on tõsiasi, et seda tööd tegevate inimeste tervis on väga halb, kogu aeg töötad selle tulikuuma suitsu sees.

Hindude usk kadunukese ärasaatmisele alternatiive ei näe. Tuhk ja kondid visatakse Gangesesse. Preestrite sõnul on see püha jõgi, mis ei määrdu kunagi. Himaalaja mägede jalamil nägi see vesi välja üsna värske, aga Varanasis on see ikka selline solk! Laste laibad näiteks lähevad otse jõkke, lapsi ei põletata. Mina olen kaks korda rüübanud Gangese vett ja usun nüüd, et mind ei võta enam ükski tõbi.

Millised on peresuhted Indias, hoopis teistsugused kui meil?

Jaa, kõik tavad on teised. Seniajani vanemad määravad, kellega sa abiellud. Muidugi on armastusabielusid ka, aga noored inimesed ise tunnistavad, et vanemate määratud abielu on tegelikult väga hea, sest sa ei liida ju ainult ennast oma kaasaga, sa liidad terved perekonnad. Ja Indias suguvõsad suhtlevad väga palju. Pulmad ongi mitte niivõrd pruudile ja peigmehele, vaid perekondade ühendamise rituaal. Ja pered on hästi suured – pulmas on ikka mitu tuhat inimest.

Kas teil õnnestus ka India pulmas käia?

Jah, see pulm kestis viis päeva. On terve hulk rituaale, mis tuleb kõik läbi viia, see kõik on väga tähtis. Näiteks kaeti naised hennamaalingutega. Pruudi perekond palkas meistrid, nad olid mehed, ja kui kiiresti ja osavalt nad maalisid. Pruut kaetakse muidugi kõige rohkem ja usutakse, et mida tumedamaks maaling muutub, seda õnnelikum sa abielus oled. Kogu kuld, mis perekonnal on, pannakse sel päeval pruudi külge. Nägu on kaetud kullaga – seal on tohutud ketid ja rõngad. Peigmees ja sugulased – kõik kingivad pruudile pulmadeks kulda. Naisel mingit varandust olla ei tohtinud, kuld on ainus asi, mis naisel võis olla. Naine kuulub mehele ja ei päri midagi.

Indias on karm, kui sünnid naisena! Tuuli Roosma saade «Meie aasta Indias» Pühapäeviti kell 20.05 Kanal 2s Esimene osa eetris sel pühapäeval, 27. septembril FOTO: Mihkel Maripuu

Kuidas toimib India kastisüsteem praegu?

Ametlikult on see keelatud, sa ei tohi inimesi kastidesse panna, aga tavaelus see toimib vägagi. Tööturul paistab see eriti silma – igale kastile on lubatud ainult teatud ametikohad ning inimese perekonnanimi reedab kohe tema kastikuuluvuse. Kastisüsteemi-vastased inimesed ei ütle tööle konkureerides oma perekonnanime, isegi siis, kui kuuluvad kõrgeimasse kasti, braahmanite hulka.

Tean ka lugu ühest naisest, kes oli doktorikraadiga ülikooliprofessor, kuid madalast kastist, dalit. Tänapäeval sa võid jõuda ükskõik kui kaugele, aga suhtumist see ei muuda. Kui see professor peatus hotellis, saadi perekonnanime järgi tema kastikuuluvusest aru. Seepeale keelduti tema tuba koristamast ja nõuti, et ta koristaks ära ka ülejäänud toad ja pererahva toad. Madalaimasse kasti kuuluvad ehk kastivälised ongi määratud koristama, laipade ja väljaheidetega tegelema, neist hoitakse eemale. Kuulsin lugu koolist, kus lapsed jõid kõik ühest kruusist vett. Kui sama kruusi puudutas laps, kes oli kastipäritolult dalit, lõi õpetaja tassi puruks – kellelgi ei kõlvanud seda enam puudutada. Ja see toimub praegu!

Indialased on hästi kaunid ja näevad kuidagi mahlased välja. Nii naised kui ka mehed tegelevad välimusega hästi palju. Just see, kui uhked mehed välja näevad, rabas mind – salongist tuled sa ülimalt kõrge, läikiva ja koheva soenguga, aga sind ka masseeritakse ja klopitakse puna põskedesse. Keskkond: Villa Thai restoran, Täname: Monika Hiiesalu, Jumestus: Grete Lill FOTO: Mihkel Maripuu

Meie mõistes karm – sinna kasti, kuhu sünnid, sa jääd.

Indias on karm juba see, kui sa sünnid naisena! Naised on nii vähe hinnatud. Traditsioonilises külaühiskonnas poputab kogu pere poega, tema saab esimesena süüa. Tütar saab siis, kui midagi üle jääb. Vaeses peres ongi sageli tütar näljas. Vanemate suhtumine ongi: meie pojakene. Ja siis veel tema ka... Tütar peab maast madalast kõik tööd ära tegema, on nagu ori majas. Poiss ei pea midagi tegema, tema asi on ennast harida. Kõik pärib poeg, tütar tuleb lihtsalt mehele panna. Ja naised lepivad vaikides sellega – sündisin naisena, läks halvasti seekord. Äkki läheb teine elu paremini.

Üks uuring mõõtis inimeste arukust maailmas ja selle järgi on kõige intelligentsemad inimesed maamunal India naised. Nad on kõige taibukamad, kiiremad ja võimsamad. Ja neil läheb väga halvasti.

Kui naised on nii targad, miks nad siis lepivad halva kohtlemisega?

Kui sul puudub positiivne eeskuju, ei oska ega julge sa midagi muud tahta. On ainult kolm riiki maailmas, mis naisi alla suruva käitumise poolest Indiast eespool: Afganistan, Kongo ja Pakistan. Kuidas see on võimalik, et demokraatlik ja väga arenenud India on neljandal kohal?! Milline on naiste majanduslik iseseisvus, ligipääs haridusele, väärtustatus ühiskonnas ja mida neid sunnitakse tegema – ega ükski võimupositsioonil mees ei soovi ju selle olukorra muutumist. Ütlevad, et see on alati nii olnud ja kõik on sellega rahul olnud, milles siis nüüd häda.

Indias on väga suureks probleemiks vägistamine ja üldse naistevastane vägivald. See on siiamaani vaid naise oma probleem.

28.11.2020 30.11.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto