E, 25.09.2023

Robotiparv päästab maasikapõllud

Villu Päärt
, reporter
Facebook
Comments 10
Suve lõpp: See on kolmanda põlvkonna maasikakorjamisrobot, tuleval suvel loodab Madis Merila robotite abil juba hektarite kaupa maasikaid korjata.
Erakogu
Suve lõpp: See on kolmanda põlvkonna maasikakorjamisrobot, tuleval suvel loodab Madis Merila robotite abil juba hektarite kaupa maasikaid korjata. Erakogu Foto: Erakogu

Hallituse- ja mädanikulõhn hõljus sel suvel Eesti maasikapõldude kohal. Kehv juuliilm. Korjajaid polnud, sest nobedate näppudega ukrainlased ei pääsenud koroonakriisi tõttu üle piiri. Veidi juba hea eluga harjunud eestlastes polnud piisavalt indu, et tohutuid marjapõlde päästma rutata.

Noor robootik Madis Merila nägi selles võimalust. Juuli algul läks ta esimest korda maasikapõllule, kaasas sõiduk, mis meenutas suuremat aiakäru. Autorattad olnuks sellele liiga suured, jalgratta rataste hind käis üle jõu, samas oli tähtis, et rattad suudaks sujuvalt liikuda sentimeetri sekundis. Nii jäid valikusse kõige tavalisemad kärurattad.

Kevadel oli Merila avastanud end olukorras, kus tuli mõelda, kuidas oma oskusi ja tugevusi kõige paremini ära kasutada. Starshipi pakirobotite arenduses oli tema töölõik otsa saanud napilt enne koroonakriisi. Samuti tõmbus kokku töö nutikate majade projektis. Põllul oli Tallinna Tehnikaülikooli mehhatroonikuna lõpetanud Merila uuesti lahendamas ülesannet, mis 2016. aastal tõi talle võidu robootikavõistlusel Robotex.

Õigupoolest oli neid ülesandeid toona kahel võistlusalal. Esiteks robotkäe abil asjade noppimine. Teiseks punaste ja roheliste objektide vahel vahet tegemine, ühed tuli ümber lükata.

Merila üritas juba siis, pärast Robotexi võitu oma robotiideed kellelegi maha müüa, kuid ei leidunud kedagi, kes oleks näinud selles mingitki kaubanduslikku väljundit.

Facebook
Comments 10

Märksõnad

Tagasi üles