Sisukord
Arter
Tänane leht
27.10.2020
Uus-Meremaa ajakirjanik: Eesti luure teadmisel veeti Estonial relvasüsteeme (41) Eesti Uus piirang sunniks baare varem sulgema (2) Helme umbusaldamise plaani kohal on mustad pilved (50) Kohus saatis Ida-Virumaaal tegutsenud narkodiilerid pikaks ajaks vangi (1) Eesti lühiuudised (1) Urmas Reitelmann lahkub ERRi nõukogust (1) Haigekassa õppis hankeprobleemidest Majandus Majanduse lühiuudised Samsungil algab uus ajastu Võlgades Levikom vuntsib end 5G-konkursiks üles Eesti kerkib jõukuselt maailma 33. riigiks (5) Välismaa Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Leedu valimiste võitjat ootab ees põletatud maa (1) USA valimised: tippteadusajakirjad on üksteise võidu Bidenile toetust avaldamas (2) Arvamus Juhtkiri ⟩ Leedu muudab kurssi (4) Hebo Rahman: Poolas toimuv pole okei (25) Kristi Raik: kas vaba maailm saab jälle juhi? (30) Jaan Männik: suurinvesteeringud vajavad tööjõudu, mida pole (6) Tarmo Pikner: murdumatu liit REGIONAALARENG ⟩ Toomas Koobas ja Margus Maasing: digitaristu väljaehitamine vajab riiklikku tervikplaani REGIONAALARENG ⟩ Antti Roose: ülikiire internet ei vaja riigipööret Marge-Marie Paas: Fanny de Sivers vääriks mälestusmärki REGIONAALARENG ⟩ Andres Metsoja: andmesideteenuse tagamine on riigi kohustus REGIONAALARENG ⟩ Raul Siem: kaabelvõrgu arendamine on prioriteet Kultuur Kultuuri lühiuudised Püstitati publikurekord: noorus, tuli ja sära klaverimuusika festivalil Vaataja, astu «Ümarlaua» kogukonda! (1) Krimilugu, mille kahtlusalused pärinevad KuKu klubist Jude Law võimas roll: inimhinge kõdunemise visuaalne ilu Sport Spordi lühiuudised Eesti motoäss leidis hooaja lõpus õige retsepti Soomlased nurisevad taas Rally Estonia majutuse hinna üle Tartu rattaklubi asendab Prantsusmaa hakklihamasinat Tervis Tervise lühiuudised Eesti lapsest kasvab närb liikuja ja passiivne lõbustuste vastuvõtja (1) Teadus USA valimised: tippteadusajakirjad on üksteise võidu Bidenile toetust avaldamas (2) Tartu Odavama paberkirja saatmist tuleb mitu päeva ette planeerida (1) Tanel Tein: pallaslaste toetuseks – vapruse, vabaduse, rõõmuga (1) Tulevik ja Tammeka läksid mängu ajal kähmlema, võidu võtsid tartlased Tartu lühiuudised Uus lodjakoda ehk väga suur vanaaegsete tööriistadega paadikuur Baskerville’ide koeraga pimedas nagisevas teatrisaalis Tartu kultuuri lühiuudised Lisete Reineberg: lõpetagem ajaga manipuleerimine (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pääru Oja: Inimene on ikka üks uskumatu tegelane. Ei leia ta rahu.

10 min lugemist
Pääru Oja filmis "Viimased" FOTO: Maxim Mjödov

Suurepärane näitleja Pääru Oja (31) teeb koroonapandeemia tõttu plaanitust pool aastat hiljem kinodesse jõudvas filmis «Viimased» märkimisväärse rolli, ehkki teksti on tal ses Soome kaamosesse mässitud loos vähe.  

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ent seda enam räägivad kaasa nappi sõnalist osa saatev miimika ja silmavaade. Vestleme Pääruga filmist ja elust Skype’i vahendusel, sest ta on kusagil eemal. Tema suur saladus püsib. «Tead, sellega on paraku selline lugu, et ma ei tohi öelda, kus olen ja millega hetkel tegelen.»

Väga salapärane. Niipalju saan aru, et oled välismaal. Ja see eemalolek on seotud tööga?

Seda küll. Olen välismaal ja see eemalolek on seotud tööga.

Kui kaua sa juba eemal oled? Ja kui kauaks?

Olen ära juba... millal ma siis tulin? Augustis! Nii et kuu ja kaks nädalat vast. Eemal olen põhimõtteliselt vist kuni kevadeni.

Kui palju sa Eestis toimuvat jälgid?

Praegu siiski suhteliselt vähe. Niipalju nägin, et teil oli hiljuti märkimisväärne torm. Hoian silma peal, kuidas te seal koroonaga hakkama saate.

Ega sa juhuslikult ei sattunud nägema Pärnu volikogu liikme Einar Paulsoni hoogsat kunstiloengut? Sellest räägitakse palju.

Sooh! Kusjuures midagi ma nägin. Väikest lõiku (läbi Skype’i kostab väikese viivitusega naeruturtsatus). See oli naljakas. Väga naljakas.

Ühest küljest naljakas, teisalt ikka kurb. Sisu oli ju selles, et kuna mees ise ega ka – nagu ta kinnitab – tema valijad modernset kunsti ei mõista, siis ei ole vaja anda ka raha sellise kunsti esitamiseks.

Kustkohast see tema piir jooksis? Mis perioodist tema hinnangul halb kunst pihta hakkas?

Näited olid eeskätt 20. sajandi esimese poole avangardistide teoste seast. Kui ta jutust õigesti aru sain, siis ilus oli viimati vast Claude Monet.

Et impressionistide värvilised asjad olid täitsa OK ja pärast...

... pärast hakkas õudne.

(Skype’i teisest otsast kostab viivuks naeru. Ent siis tuleb pikem paus.) Tegelikult on see muidugi kurb. Ja tõesti… No väga raske on leida sobivaid sõnu, mida sellele inimesele öelda. See on ju juba täitsa Trumpi tasemel idiootsus.

26.10.2020 27.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto