Sisukord
Välisuudised
Tänane leht
26.09.2020
Eesti Kõigi kolme advokaadibürooga kontaktid loonud investeerimispankur: ma ei ole Freeh’ ja Eesti riigi vahendaja (12) Eesti lühiuudised Ametid selgitavad: mis saab perevägivalla ohvrist pärast pöördumist edasi? (3) Toomas Frey (13.12.1937 – 23.09.2020) – ökoloog suure algustähega Autoentusiast võitleb roosteussiga Šimpansid saavad jälle õueaedikus uneleda Ossinovski: keskkonnaministeerium on metsapoliitikas tohutult läbi kukkunud (1) Majandus Esimest investeeringut tehes jälgi kulusid Olulist roheenergiaga tegeleva Ignitise IPOst Välismaa Välismaa lühiuudised Komimaa riigipeaks valiti eesti juurtega viroloog (6) Hiina saadab tiibetlasi sunnitööle Prantsuse neiu sai seeliku kandmise eest sinise silma (13) Tasmaania rannal hukkus 380 vaala USA valimised 2020 ⟩ Vabariiklased loodavad ülemkohtust valimiste päästjat (5) Arvamus Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» (4) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» (3) Toomas Kiho: puud ja teed Juhtkiri: Tiibeti õiguste eest (1) Aarne Seppel: Isamaa vajab peeglit (1) Aavo Kärmas: muudame Eesti suureks taastuvelektritootjaks (3) Kultuur Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» (4) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» (3) Sport Pariisis puudub neli esikümne naist, kuid see ei tee Kontaveidi-Kanepi elu hõlpsamaks Spordi lühiuudised FC Flora jõudis unistuste maa lävele Pealinna võimutsemine suretab Eesti sporti (1) Merendus Viking Line’i riskantsed manöövrid Ahvenamaal Merenduse lühiuudised AK Anneli Porri: «Kunst ongi ebastabiilne, paikapanematu, pidevalt uuenev ja eest ära nihkuv» (4) Ruth Bader Ginsburg ehk kurikuulus RBG Marti Aaviku essee: kana külmutamine ajakirjanduses (2) EKI keelekool: kuidas õigesti adresseerida? Taavet võidab Koljatit kübersõjas Marek Strandberg: ja valgus saigi! Prohveti minoorsed sõnad (4) Kes oli Artur Sirk? Video ⟩ Kunst sinu ümber. Kunstnik Maria Kapajeva: «Emaks saamine on valik, mitte elementaarsus» (3) Vikerkaar loeb. Mida teha pärast orgiat? (1) Romaan noore naise ja vana mehe hingesugulusest Ajastupilt täiustub Nädala plaat. Marilyn Mansoni luupainajate väljanäitus Aja auk. Rikkuse diskreetne võlu ehk Bryan Ferry 75 Nädala plaat. Kas me tahame Marilyn Mansonit? Juurikas. Kiired ja osavad Meelelahutus Koomiks Sudoku

USA valimised 2020 ⟩ Vabariiklased loodavad ülemkohtust valimiste päästjat

5 min lugemist
  • Vabariiklased tahavad ülemkohtu kandidaadi enne valimispäeva läbi suruda.
  • Sellega loodetakse saavutada toetussüst tasavägistes osariikides.
  • Hirm konservatiivse pöörde ees on mobiliseerunud ka demokraate.
  • Trumpi juhtkandidaat on tuntud konservatiivsete ja usuliste vaadete poolest.
USA senati juht Mitch McConnell ja president Donald Trump üritavad kiiruga vajutada kaalukat pitserit Ameerika justiitssüsteemile.  FOTO: POOL/AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump ja senati vabariiklaste juht Mitch McConnell sepistavad kübaratrikki, mis vajutaks USA justiitssüsteemile aastateks Trumpi pitseri. Lisaks loodetakse ülemkohtu kohtuniku määramisest õlekõrt, mis aitaks päästa vabariiklaste kampaaniat.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«See on jumala tahe,» lausus kuue lapse ema Michelle Burns, Trumpi valija Lõuna-Michigani väikelinnast Monroe`st. «Mina usun, et see on jumalik sekkumine. Milline on võimalus, et see seitse nädalat enne valimisi juhtub?» lisas ta AFP-le.

Eelmisel reedel 87-aastasena siitilmast lahkunud ülemkohtu kohtunik Ruth Bader Ginsburg võitles ühe haigusega teise järel, et valimiste järgse ajani oma kohal püsida. Vaid mõni päev enne surma edastas ta tütretütrele avalduse: «Minu kõige tulisem soov on see, et mind ei asendataks, kuniks ametisse on vannutatud uus president.»

Eelmisel reedel sai Trump aga uskumatuna näiva teate, kui Minnesota kampaaniaüritusel öeldi talle, et Ginsburg on surnud. Ülemkohtu koha vabanemist oli Trump vaikselt lootnud ja rääkinud ka teistele võimalusest sellega oma tagasivalimise kampaaniat päästa.

Kiire tegutsemine

Minnesotast tagasi sõites helistas Trump McConnellile, mõttes juba kaks kandidaati: Amy Coney Barrett ja Barbara Lagoa. See näitab kiirust, millega vabariiklaste masinavärk tegutses. Ginsburgi kehv tervis ei olnud mingi saladus ja viimaste kuude jooksul olid presidendi abid asunud võimalike kandidaatide nimekirja lühendama, kirjutab CNN.

Esmaspäevaks oli Trumpi kampaaniameeskond tulnud lagedale uute T-särkidega, millel seisab kiri «Fill that seat» (Täitke see koht) - loosung, mis on võtnud kampaaniaüritustel koha sisse vanade lemmikutega nagu «Lock her up!» ja «Build that wall!».

Kolmanda ülemkohtu kohtuniku määramine võib olla Trumpi ametiaja üks kaalukamaid otsuseid, sest erinevalt paljudest vahtu täis populistlikest lubadustest mõjutab ülemkohus reaalselt miljonite ameeriklaste elusid alates tervishoiust, lõpetades abordi- ja abieluõigustega. Uue kohtunikuga oleks kaalukauss kindlalt 6-3 konservatiivide kasuks.

Presidendi esitatud kandidaadi heakskiitmisest piisab sajakohalises senatis lihtsast häälteenamusest. Praegu on vabariiklaste käes senatis 53 kohta.

25.09.2020 28.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto