R, 7.10.2022

Olulist roheenergiaga tegeleva Ignitise IPOst

Liina Laks
, reporter
Olulist roheenergiaga tegeleva Ignitise IPOst
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ignitise elektriautode laadimisjaam.
Ignitise elektriautode laadimisjaam. Foto: Rokas Lukosevicius/Scanpix
  • Leedu rahandusministeerium säilitab pärast börsiletulekut tubli 72% osaluse.
  • Märkimisel tuleb maksta kõrgema otsa aktsia hind 28 eurot ja panga teenustasud.
  • Firma kasum on olnud viimastel aastatel väga kõikuv.

Baltikumis jälgivad investorid kullipilguga ajaloo suurimat IPOt – Leedu riikliku energiakontserni Ignitise börsiletulekut. Reutersi andmetel sai IPO sel nädalal täis märgitud, edukaks peetakse IPOt siis, kui ta kahekordselt täis märgitakse. Kas tegu on hea või halva investeeringuga, sõltub inimese vaatenurgast.

Millega tegu?

Leedu riiklik energiakontsern, mis tahab suurelt hakata Leedus-Poolas roheenergiat pakkuma hakata, sellel kasvustrateegia peamiselt rajaneb. Omanikuks on Leedu rahandusministeerium, kes säilitab pärast börsiletulekut tubli 72% osaluse, ülejäänu jagatakse investoritele.

Kes on juht?

Darius Maikštėnas, juhib kontserni alates 2018. aastast, varem 20 aastat kogemust IT- ja telekomisektoris.

Mida pakutakse?

27,8% ettevõttest ehk 20,9 miljonit aktsiat.

Mis hinnaga pakutakse?

Hinnavahemik 22.5–28 €, lõplik hind sõltub sellest, kui palju aktsiaid märgitakse.

Millal märkida saab?

Kuni 1. oktoobrini.

Kus ja kuidas märkida saab?

Märkimiseks peab olema pangas avatud väärtpaberikonto. Märkimisel tuleb maksta kõrgema otsa aktsia hind 28 eurot pluss vastava panga teenustasud. Kui aktsia hind osutub pärast odavamaks, kantakse hinnavahe investorile tagasi.

Millised on ettevõtte majandusnäitajad?

Kontsern on senimaani näidanud stabiilselt ca ühe miljardi euro suurust müügitulu, firma kasum on olnud viimastel aastatel väga kõikuv, ulatudes mitmekümne miljoni euro suurusest kahjumist sajamiljonilise kasumini. Kuna ettevõte positsioneerib end börsil tubli dividendimaksjana, otsustati hiljuti muuta ka firma dividendipoliitikat investoritele atraktiivsemaks: viimase aasta dividenditootlus jäi alla 2%, nüüd otsustati, et 2020. aasta eest antakse investoritele 85 miljonit eurot ning seda summat tõstetakse igal järgneval aastal 3% jagu. Küsimus on selles, kuidas seda stabiilset kasumit saavutatakse: Ignitise juht on meedias öelnud, et tahab tootmismahtu 10 aastaga tõsta 15 ­GW-lt ligi 40 GW peale. Lisakasum roheenergiast peaks olema 100 miljonit eurot. Samas on ettevõte välja öelnud, et IPOst saadav raha, mida kõige positiivsemal juhul tuleb enam kui pool miljardit eurot, kataks investeerimisvajaduse ainult osaliselt. See tähendab aga, et tõenäoliselt on vaja tulevikus veel laenu võtta ning see võib omakorda vähendada firma dividendimaksmise võimet. Kui ettevõte toob kasvuallikana välja tohutu vajaduse energia, iseäranis roheenergia järele (ka Euroopa Liit on siin teatanud, et külvab valdkonda lähiaastail miljardeid), siis riskide poolelt on ka prospektis välja toodud, et teenimisvõime sõltub ka regulatiivsest raamistikust: mis saab siis, kui mõni riik energiaga seotud tariife muutma peaks?

Millised on aktsia suhtarvud?

P/E suhe: 28-35 (sõltuvalt aktsia hinnast, 2019. a. tulemuste põhjal).

P/B suhe: 1,25–1,56 (sõltuvalt aktsia hinnast, 2019. a. tulemuste põhjal).

Lubatud dividenditootlus: 5-4% (sõltuvalt kujunevast aktsia hinnast).

Artikli autor ei plaani ise aktsiat märkida.

Märksõnad
Tagasi üles