Sisukord
Kultuur
Tänane leht
28.09.2020
Eesti Pretsedenditu praktika õigusloomes (1) Võru linna kahe suurema kooli direktorid nakatusid koroonaviirusega Röövellik õppelaen ⟩ Riik küsib õppuritelt endiselt krooniaja intressi (2) Eesti lühiuudised Eesti suurim puitmaja läheb oksjonile (4) Isamaa uus rakuke valis juhatuse (1) Ossipenko pääses Repinski abiga taas pumba juurde Majandus Vana kooli ettevõtjatel on Kunda tsemenditehasega salaplaan (1) Majanduse lühiuudised ELi riigid hüvitavad ravimifirmale koroonavaktsiini võimalike kõrvalmõjude kulu Peugeot ja Fiat püüavad veenda ELi konkurentsiametnikke Välismaa Eestlased jäid maailma karmimate koroonapiirangute lõksu (1) Mägi-Karabahhis puhkesid lahingud Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Jälle see tuumajaam (12) Toomas Kask: vihakõne – kas Eesti seadustest ei piisa? (1) Hallar Meybaum: Ida-Virumaa rohepööre Tiit Terik: jõuka pealinna vajadused Joel Kukemelk: kui pensionist enam ei piisa… (2) Kai Rimmel: roheline tuli riiklikule investeerimispangale! Liis Lipre-Järma: iga toetusavaldus loeb Olev Remsu: antiigist pärit euroopalikud väärtused peavad jääma (11) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Taneli Kylätasku: koroonaviirus tõi meid T-ristmikule (3) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Tiiu Kuurme: apokalüpsise vältimisest HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: laste ette valmistamine tuleviku puudumiseks (8) Kultuur Veiko Õunpuul on tänavakakleja karisma Krimiromaani kvaliteedinäitajaks on lugejale antud valevihjete veenvus «Viimased» arvustus ⟩ Armastus keskööpäikese viimaste kiirte all Sport Kanepi tõestas taas oma väärtust, Kontaveiti tabas õnnetu saatus (2) Venemaal raskustesse sattunud Jüri Vipsi tulevik on lahtine Bottas võitis kokkumänguhõngulise Venemaa GP Kalev/Cramo alustas Ühisliiga hooaega «ilusa kaotusega» Eva-Lotta Kiibus sai Saksamaal esimese suure võidu Spordi lühiuudised Tartu Asfalditehaste hais ajas elanikud öökima ja kassid oksendama (4) Ain Raal ja Daisy Volmer: keegi pole veel tänanud apteekreid. Aeg on püstitada ausammas Vambola Paavo: Tartu liikluse umbsõlmed ootavad kiiret lahtiharutamist (3) Põneva ajalooga majas tuli põranda alt välja revolver Eesti suurim puitmaja läheb oksjonile (4) Tartu lühiuudised Pool EMO parklast läheb lastehaigla ehituse tõttu tänasest kinni Välistudengid maadlevad reisipiirangute ja e-õppega Elleri muusikakool saab naabriks kaks väikest kortermaja Tammeka naiskonna kapten astus jalgpallikarjääris suure sammu edasi Sulgpallur Kati-Kreet Marran aitas Prantsusmaa klubi võidule Meelelahutus Koomiks Sudoku

«Viimased» arvustus ⟩ Armastus keskööpäikese viimaste kiirte all

4 min lugemist
Laura Birn ja Pääru Oja põhjamaises vesternis «Viimased». FOTO: Sten-johan Lill

Veiko Õunpuu värskeimat filmi «Viimased» nimetatakse žanri poolest põhja­maiseks vesterniks. Tegevus toimub metsikus Lapimaa tundras. Filmi peategelane on noor kaevur Rupi (Pääru Oja), kes loodab tundrat õõnestades piisavalt raha kokku kühveldada, et kaevandusküla hingemattev tolm igaveseks jalgelt raputada. Töö kaevanduses on seiskunud, sest Rupi porokasvatajast isa keeldub oma maid müümast.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kõigele lisaks on manipuleeriv kaevandusboss hüüdnimega Kalastaja (Tommi Korpela) hakanud silma viskama Rupi sõbra naisele Riitale (Laura Birn), kellesse ka Rupi on salamisi armunud. «Viimased» on Veiko Õunpuu üks publikusõbralikumaid filme ja ühtlasi esimene, mille stsenaariumi ta pole ise kirjutanud. Siin pakutakse vaatajale kena narratiivne nööriots, mis teda Ariadne lõngana võiks kahe­tunnisest filmielamusest läbi juhtida. Nii pole see olnud kõigi tema filmidega.

Filmi «Viimased» sündmustik leiab aset kusagil Lapimaal, kus roostetavate busside ja kaevandusmasinate ruuge toon võistleb kohe kätte jõudva tundra ruska-aja võimsate värvidega. Meeletult avara Lapimaa taeva ja tundra vahel on pisike pilu, milles liiguvad katkised inimesed ja üritavad oma elu elada nii hästi, kui oskavad. Pea kõik filmi võtmetegelased – maniakaalne kaevandusparun Kalastaja-Kari, filmi ainus naistegelane Riita ja tema poiss-sõber, lihtsameelne rokimees Lievonen (Elmer Bäck) – esitavad mingil ajal kirgliku monoloogi, mis räägib tühjusest, august nende sees ja võimetusest leida oma kohta selles olematute valikuvõimalustega maailmas. Kõige kujukamalt võtab selle kokku Riita: «Muidugi ma usun saatusesse. Aga SEE ei ole minu saatus!»

26.09.2020 29.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto