Sisukord
Tänane leht
Tänane leht
29.09.2020
Eesti Kurm: kinnimätsimise püha üritus ei lõpe (36) PM ROOTSIS ⟩ Auk laevakeres – ja senises tões (2) Estonia huku uurimiskomisjoni liige ei usu kokkupõrget laevaga (32) Eesti lühiuudised Parvlaeva Estonia hukku hakatakse uuesti uurima (10) Estonialt pääsenu: kuulsin kriipimist ja nägin laeva kõrval suurt kogu (12) Filmimeeskonda vapustas augu suurus Dokseriaali autor: laevad lihtsalt ei upu, kui keres pole auku (28) Majandus Suurim puithoonete tootja: see, mis majaturul toimus, oli kõva jama Välismaa USA VALIMISED 2020 ⟩ Maksudega sahkerdamine võib heidutada Trumpi toetajaid (12) Välismaa lühiuudised Mägi-Karabahhis jätkus verevalamine (12) Arvamus Ülle Harju: valupunkt riigikogu peeglis (3) Edward Lucas: vaakumisse langedes (1) Aimar Ventsel: kuhu on kadunud «teie»? (6) Tarmo Soomere: tuleviku võti on elektrijaam minu aias (4) Mait Klaassen: teadlaste ründamine on kohatu (3) Ene-Margit Tiit: seaduste tähendus kriisi ajal Urve Palo: viie miljardi küsimus (1) REGIONAALARENG ⟩ Tiit Kask ja Ain Hinsberg: Eesti turismiregioonid pole pärast koroonaaega enam endised REGIONAALARENG ⟩ Heli Tooman, Marit Piirman ja Gea Kammer: koroonaajastu turismiharidus turismi päästmas REGIONAALARENG ⟩ Karmen Paju: turismikorralduse tasandid tuleb ringi jagada REGIONAALARENG ⟩ Garri Raagmaa: Eestis on turismi arenguks ruumi Kultuur Kui sillerdav vesi võtab hinge Intervjuu ⟩ Märt Avandi tahab teatriga inimesi muuta (1) Sport PM PARIISIS ⟩ Kontaveidi Prantsusmaa lahtised ongi lõppenud, koroonaviirus jõudis ka naiste sekka Heitealad Eestis: medalid ja suured traditsioonid versus lühike pink PM PARIISIS ⟩ Pidu katku ajal: milline näeb välja koroona-ajastu tippvõistlus Euroopa metropolis? PM PARIISIS ⟩ Kontaveidi Djokovici kõrval ajalukku talletanud kunstnik: siin on praegused, endised ja tulevased staarid Tervis Tervise lühiuudised Neuroloog räägib, mis põhjustel kimbutavad Eesti inimesi peavalud ja kuidas neist võitu saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neuroloog räägib, mis põhjustel kimbutavad Eesti inimesi peavalud ja kuidas neist võitu saada

5 min lugemist
Sageli inimene ei märka, kuidas emotsionaalse pingega tekib lihasepinge ja seega võib olla üllatav, et ilma suurema füüsilise pingutuseta tuleb ikkagi pingetüüpi peavalu.  FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Nagu mujalgi maailmas, on Eestis kõige levinum pingetüüpi peavalu ja teisel kohal on migreen, räägib Tartu Ülikooli arstiteaduse doktorant ja Tartu Ülikooli kliinikumi neuroloog Kati Braschinsky.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Episoodiline pingetüüpi peavalu tekib neuroloogi sõnul kaela- ja perikraniaalsete ehk pead ümbritsevate lihaste pingest. «Kõige sagedamini tekib see sund­asendites – näiteks ka pikalt arvuti taga töötades –, emotsionaalse või vaimse pinge taustal. Sageli inimene ei märka, kuidas emotsionaalse pingega tekib lihasepinge, ja seetõttu võib olla natuke üllatav, et ilma suurema füüsilise pingutuseta ­tuleb ikkagi pingetüüpi peavalu,» tõdeb dr Braschinsky.

Pingepeavalu vastu aitab tema sõnul lihasepinge leevendamine: asendi muutus, kaelalihaste harjutused, jalutamine, üldine füüsiline aktiivsus. «Kergem pingetüüpi peavalu annab sel juhul üsna kiiresti järele,» ütleb arst. Kui sellest ei ole ikkagi abi, tulevad appi valuvaigistid: paratsetamool, ibuprofeen, ketoprofeen jt. «Samas tuleb kindlasti meeles pidada, et valuvaigistite liiga sage tarvitamine võib sagedase peavalu korral hakata probleemi hoopis süvendama. Näiteks paratsetamooli ja ibuprofeeni ei tohiks üle 14 päeval kuus tarvitada,» rõhutab Braschinsky. Kui vajadus valuvaigisti järele sageda peavalu tõttu selle piiri ületab, tuleks kindlasti arsti poole pöörduda, ütleb neuroloog, sest see vajab täpsemat käsitlust, eeskätt tuleb kaaluda profülaktilise peavaluravi alustamist.

28.09.2020 30.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto