Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.09.2020
Eesti Kurm: kinnimätsimise püha üritus ei lõpe (36) PM ROOTSIS ⟩ Auk laevakeres – ja senises tões (2) Estonia huku uurimiskomisjoni liige ei usu kokkupõrget laevaga (32) Eesti lühiuudised Parvlaeva Estonia hukku hakatakse uuesti uurima (10) Estonialt pääsenu: kuulsin kriipimist ja nägin laeva kõrval suurt kogu (12) Filmimeeskonda vapustas augu suurus Dokseriaali autor: laevad lihtsalt ei upu, kui keres pole auku (28) Majandus Suurim puithoonete tootja: see, mis majaturul toimus, oli kõva jama Välismaa USA VALIMISED 2020 ⟩ Maksudega sahkerdamine võib heidutada Trumpi toetajaid (12) Välismaa lühiuudised Mägi-Karabahhis jätkus verevalamine (12) Arvamus Ülle Harju: valupunkt riigikogu peeglis (3) Edward Lucas: vaakumisse langedes (1) Aimar Ventsel: kuhu on kadunud «teie»? (6) Tarmo Soomere: tuleviku võti on elektrijaam minu aias (4) Mait Klaassen: teadlaste ründamine on kohatu (3) Ene-Margit Tiit: seaduste tähendus kriisi ajal Urve Palo: viie miljardi küsimus (1) REGIONAALARENG ⟩ Tiit Kask ja Ain Hinsberg: Eesti turismiregioonid pole pärast koroonaaega enam endised REGIONAALARENG ⟩ Heli Tooman, Marit Piirman ja Gea Kammer: koroonaajastu turismiharidus turismi päästmas REGIONAALARENG ⟩ Karmen Paju: turismikorralduse tasandid tuleb ringi jagada REGIONAALARENG ⟩ Garri Raagmaa: Eestis on turismi arenguks ruumi Kultuur Kui sillerdav vesi võtab hinge Intervjuu ⟩ Märt Avandi tahab teatriga inimesi muuta (1) Sport PM PARIISIS ⟩ Kontaveidi Prantsusmaa lahtised ongi lõppenud, koroonaviirus jõudis ka naiste sekka Heitealad Eestis: medalid ja suured traditsioonid versus lühike pink PM PARIISIS ⟩ Pidu katku ajal: milline näeb välja koroona-ajastu tippvõistlus Euroopa metropolis? PM PARIISIS ⟩ Kontaveidi Djokovici kõrval ajalukku talletanud kunstnik: siin on praegused, endised ja tulevased staarid Tervis Tervise lühiuudised Neuroloog räägib, mis põhjustel kimbutavad Eesti inimesi peavalud ja kuidas neist võitu saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tarmo Soomere: tuleviku võti on elektrijaam minu aias

5 min lugemist
  • Kriisid soodustavad uute lahenduste rakendamist.
  • Energiaga varustamine tuleb ümber mõtestada.
  • Eesti on muutunud elektrit importivaks maaks.
  • Energiakandjate ladustamiseks on mitmeid võimalusi.
Tarmo Soomere. FOTO: Tairo Lutter

Vajame hädasti diskussiooni iga inimese panuse võimalikkuse üle taastuvenergiasse, kirjutab Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Energiaküsimused puudutavad kõiki infoühiskonna kodanikke, sest sellise ühiskonna funktsioneerimise eelduseks on pidevalt ja perfektselt toimiv energiavarustus. Suur osa sellest toetub praegu fossiilkütuste kasutamisele, suurtootmisele ja võimsatele ülekandeliinidele.

See, et energiatarbimine maailmas kipub kasvama, on vaid väike osa probleemist. Saatan on peidus mujal, ja seekord mitte pisiasjades. Mida rohkem tahame, et kvaliteetne energia oleks kogu aeg ilma katkestusteta kättesaadav, seda suurem peab olema võimsusvaru. Olgu siis kohapeal tootmises või mujalt toomises. Seda suurem on surve mitte ainult elektrijaamadele, võrkudele ja elektri hinnale, vaid ka keskkonnale.

Sel aastal läks sihik järsku keskkonnalt mujale. Praegune aasta on eriline mitmes mõttes. Meie silme all sünnib ajalugu. Maailm on haaratud ootamatusse koroonakriisi. See on näidanud, kui habras on riikide ja regioonide vaheline koostöö ja kui kergelt võivad katkeda tootmis- ja tarneahelad. Kuhugi pole kadunud keskkonnamure ja surve ökosüsteemile. Majanduse kokkutõmbumine kriisis vaid pehmendab seda korraks.

Eri kriisidel on palju sarnaseid mõjusid: enamasti suureneb ühiskonnas ebavõrdsus, rikkad saavad rikkamaks ja vaesed vaesemaks. Kliimakriisis ilmneb see veelgi kontrastsemalt. Kasvuhoonegaaside ja kahjulike ainete keskkonda paiskamise hinna maksavad sageli kinni mitte tootjad või suurtarbijad, vaid teised (sageli nõrgimad) ühiskonnaliikmed. Seda nii rahaliselt kui ka oma tervisega. Võlgneme neile mitte ainult tasuvad töökohad, vaid ka puhta õhu, rikkumata looduse ja hea tervise.

28.09.2020 30.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto