Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.09.2020
Eesti Kurm: kinnimätsimise püha üritus ei lõpe (36) PM ROOTSIS ⟩ Auk laevakeres – ja senises tões (2) Estonia huku uurimiskomisjoni liige ei usu kokkupõrget laevaga (32) Eesti lühiuudised Parvlaeva Estonia hukku hakatakse uuesti uurima (10) Estonialt pääsenu: kuulsin kriipimist ja nägin laeva kõrval suurt kogu (12) Filmimeeskonda vapustas augu suurus Dokseriaali autor: laevad lihtsalt ei upu, kui keres pole auku (28) Majandus Suurim puithoonete tootja: see, mis majaturul toimus, oli kõva jama Välismaa USA VALIMISED 2020 ⟩ Maksudega sahkerdamine võib heidutada Trumpi toetajaid (12) Välismaa lühiuudised Mägi-Karabahhis jätkus verevalamine (12) Arvamus Ülle Harju: valupunkt riigikogu peeglis (3) Edward Lucas: vaakumisse langedes (1) Aimar Ventsel: kuhu on kadunud «teie»? (6) Tarmo Soomere: tuleviku võti on elektrijaam minu aias (4) Mait Klaassen: teadlaste ründamine on kohatu (3) Ene-Margit Tiit: seaduste tähendus kriisi ajal Urve Palo: viie miljardi küsimus (1) REGIONAALARENG ⟩ Tiit Kask ja Ain Hinsberg: Eesti turismiregioonid pole pärast koroonaaega enam endised REGIONAALARENG ⟩ Heli Tooman, Marit Piirman ja Gea Kammer: koroonaajastu turismiharidus turismi päästmas REGIONAALARENG ⟩ Karmen Paju: turismikorralduse tasandid tuleb ringi jagada REGIONAALARENG ⟩ Garri Raagmaa: Eestis on turismi arenguks ruumi Kultuur Kui sillerdav vesi võtab hinge Intervjuu ⟩ Märt Avandi tahab teatriga inimesi muuta (1) Sport PM PARIISIS ⟩ Kontaveidi Prantsusmaa lahtised ongi lõppenud, koroonaviirus jõudis ka naiste sekka Heitealad Eestis: medalid ja suured traditsioonid versus lühike pink PM PARIISIS ⟩ Pidu katku ajal: milline näeb välja koroona-ajastu tippvõistlus Euroopa metropolis? PM PARIISIS ⟩ Kontaveidi Djokovici kõrval ajalukku talletanud kunstnik: siin on praegused, endised ja tulevased staarid Tervis Tervise lühiuudised Neuroloog räägib, mis põhjustel kimbutavad Eesti inimesi peavalud ja kuidas neist võitu saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mait Klaassen: teadlaste ründamine on kohatu

3 min lugemist
  • Libateadus ja ignorantsus on pead tõstmas.
  • Metsanduses teevad teadus ja ettevõtlus edukalt koostööd.
  • Ilus ürgne mets on sageli asjatundja ja looduse ühine looming.
Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen Tallinna Tehnikaülikooli uue rektori inauguratsioonitseremoonial 31. augustil 2020. FOTO: Tairo Lutter

Vastuseks Krister Kivi artiklile «Kes elab paksu metsa sees? Seal elab metsaärimees!» (PM, 18. september 2020) kirjutab Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tuleb tõdeda, et Eesti teaduse käsi ei käi praegu kõige paremini. Kuidas aga hoida meie parimad ajud teaduse juures, et nad teeniksid ühiskonda?

Selleks on vaja tingimusi. Vajalikku uurimisainest, toetavaid kogenud kolleege ja ka pisut raha. Pole kahtlustki, et meie noortel teadlastel jätkub kirge uurida ühiskonnale hädavajalikke teemasid ka hoolimata sellest, et poliitikute lubadused parandada teaduse rahastamist on lubadusteks jäänudki. Kuid selline seis ei saa jätkuda lõputult. Teadus on väga rahvusvaheline ning võimekamaid hakkab paratamatult suunama soov jõuda paremale järjele.

Rahastamisprobleeme kõrvale jättes teevad mulle viimasel ajal muret hoopis ühiskondlikud suundumused. Kui internetitarkust tõstetakse kõrgemaks teadlase öeldust, on see taandarengu märk. Veel hullem. Teatud surverühmad on asunud ründama teadlasi selle eest, mida nad teevad. Olgu ajendiks siis pesuvalgendi joomine, vaktsineerimine või viimasel ajal metsandus.

Veel mõnikümmend aastat ­tagasi sattusid kriitika alla ikka need inimesed, kes midagi ei teinud. Nüüd aga millegipärast need, kes teevad, töötavad ja otsivad lahendusi. Päevavaras ei jää enam kellelegi hambusse. Vanasõna ütleb, et targem annab järele. Kas me ikka tahame seda, et teadlane annaks järele libateadusele ja ignorantsusele?

28.09.2020 30.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto