Parvlaeva Estonia hukku hakatakse uuesti uurima

Eile teatas peaminister Jüri Ratas valitsuse erakorralisel pressikonverentsil, et Discovery dokumentaalfilmis Estonia vraki kohta selgunud asjaolude tõttu algatakse parvalaeva huku suhtes uus tehniline uurimine. FOTO: Sander Ilvest

Telekanali Discovery Estonia katastroofi käsitlevast dokumentaalsarjast selgus, et laevavraki keres on välise jõu tekitatud auk, millest varem ei teatud. Uute asjaolude ilmnemise tõttu on Eesti, Rootsi ja Soome kokku leppinud, et 26 aastat tagasi hukkunud Estonia suhtes avatakse tehniline veealune uurimine.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Dokumentaalsarja «Estonia – leid, mis muudab kõike» võttegrupp avastas Estonia küljel olnud kirja «Estline» viimase tähe allservas hinnanguliselt neli meetrit kõrge ja 1,2 meetrit laia augu. Sarjas arvavad asjatundjad, et augu tekitas väline jõud – suur objekt, mis tungis küljelt Estonia keresse, läbistas selle ja vigastas terasest konstruktsioonitalasid laeva sisemuses. Ühe teooria järgi võis Estonia kokku põrkuda allveelaevaga.

Dokfilmi autorid näitasid eelmisel sügisel Estoniast filmitud kaadreid 12. augustil välisministri nõunikule Mart Luigele ja justiitsministri nõunikule Kalle Muulile. «Olemata spetsialist, oli selge, et lõhe paremas pardas on märkimisväärne uus vigastus, millest pole varem raporteeritud. Andsime ülevaate pea- ja välisministrile. Siis sai otsustatud, et igaks juhuks vaatavad need kaadrid üle ka tehnilised eksperdid, kellega koos käisime Oslos kaadreid uuesti vaatamas, ja nad kinnitasid, et auk oli väljastpoolt tuleva surve tulemus ning tegemist ei olnud plahvatusega,» rääkis Luik.

28.09.2020 30.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto