Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.09.2020
Eesti EELARVE 2021 ⟩ Kõik said eelarvest prääniku (2) Eesti lühiuudised Maakri piirkonda kerkib veel üks kõrghoone Poliitkultuur täna: solvatakse kolleege, sõpru ja liitlasi (30) Video ⟩ TTÜ teadur selgitab, miks ta Estonialt leitud ava laeva uppumise põhjuseks ei pea (76) Plahvatus Mustamäe korteris aitas avastada kanepikasvandust Hoone omanik lukustas Pärnu uue kunsti muuseumi uksed Kiire interneti viimine maakoju maksab tegelikult tuhandeid (11) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Pank järgmisel aastal majanduskasvu ei oota Ettevaatust, töötajad! Liikvel on puuktööandjad Otsus olemas: uus aasta toob pensionilisa Välismaa Macron ühendab Valgevene kriisi lahendamise Venemaaga dialoogi edendamisega (2) Välismaa lühiuudised Libasaavutustega kelkinud petis kerkis Rootsi kaitseväe ladvikusse (3) Torino – Saatana linn? (1) Arvamus Juhtkiri ⟩ Riiklik jõuluvanamäng (8) Jaano-Martin Ots: tõde on seal tormisel merel (7) Andres Herkel: meie esindusdemokraatiast (2) Lugejakiri: kuidas säilitada eesti kirjakeelt? (1) Toomas Alatalu: naised veavad revolutsiooni (1) Hannele Valkeeniemi: hargmaised eestlased – immigrandid või kahepaiksed? Erkki Bahovski: tramm nimega Demokraatia (1) Peeter Espak: antihumanismi pealetung (15) TERVISHOID ⟩ Katrin Rehemaa: seitse nahka meditsiini seljast (1) TERVISHOID ⟩ Anneli Kannus: õdede puuduses tervishoid laguneb (1) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: meedikute palgaleppe võti asub riigieelarves Kultuur Arvustus ⟩ Von Krahl lennutab luulelohet Vallalisest üksikust ülekaalulisest naisest hobidetektiiv, kellel on kassid See lihtne ja keeruline Olav Ehala Sport Kelly Sildaru enne hooaja algust: olen konkurentide peale kade, kuid ei tunne ebavõrdsust PM PARIISIS ⟩ Kuidas valmistus Kaia Kanepi tähtsaks lahinguks? (2) Spordi lühiuudised Euroopa tippkorvpall on kaotanud mitukümmend miljonit eurot Uus ralliklass soodustab sõitjate arengut ja lisab tšempionaatidele vürtsi Tartu ERMi ees laiuval kibuvitsaväljal tuleb kevadel jälle kaevamine (3) Reno Laidre: tartlased näitasid valmidust linna arengus kaasa rääkida Vahur Kollom: majandusvabadus kui sõnakõlks Läheb neljarajalise lõigu ehitamiseks Galerii ⟩ Varjupaika jõudis ühe omaniku 17 kasvatamata koera Tartu lühiuudised Kutsehariduskeskuse õpilased õmblevad kaitsemaske INTERVJUU ⟩ Kliinikumi uus juht Priit Perens süsti ega arste ei karda Limaste imalate maalide vaatajat võib tabada iiveldustunne Tartu kultuuriuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Espak: antihumanismi pealetung

3 min lugemist
  • Tekkinud on koolkond, mis peab sündimuse suurendamist taunimisväärseks
  • Eestlasi ongi rohkem vaja ja selle nimel peabki tegutsema
  • Peaksime siiski kaaluma lastetusmaksu
Peeter Espak FOTO: Margus Ansu/Postimees

Teoloog ja assürioloog Peeter Espak kirjutab sündimuse kasvuga kaasnevatest maailmavaatelistest küsimustest. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kaks aastat tagasi kirjutasin loo lastetusmaksu teemal, kus tõin välja, et ebavõrdsuse vähendamine ühiskonnas ja kõigile samade õiguste ja ka vabaduste loomine peakski olema see, mida taotlevad progressiivsed ja liberaalsed poliitilised jõud. Järeldasin, et lastetusmaks oleks kahtlemata üks meetmeid, millega luua võrdsem ja kõigi õigusi arvestav ning tagav ühiskonnakorraldus. Eelkõige seetõttu, et hüvesid nõuavad vanaduspõlves kõik ühtviisi, kuid lastetud mehed või naised unustavad ära, et nende pensioni ja muude sotsiaalgarantiide eest maksavad ehk investeerivad just lastega pered nüüd ja praegu. Lastetute eest hakkab nende tulevasi hüvesid kinni maksma kellegi teise laps. Argumendiks ei saa esitada asjaolu, et lastetud maksvat ju makse ja seega panustavad ka praegu kasvavate laste heaolusse rohkem. See arutelukäik on täiesti väär juba seetõttu, et samavõrra panustavad oma maksurahaga juba praegu lapsi kasvatavad inimesed ka ise. Tollane artikkel oli kirjutatud suuresti läbi huumoriprisma, vastukaaluks äärmusfeministlikele ja maruprogressivistlikele arvamusavaldustele lastesaamisest kui naisi allasuruvast kohustusest riigi ees. Väga suurt tähelepanu ja ka tugevat kriitikat saanud tekst oli tol korral pigem mõeldud satiirina. Nüüd uute esile kerkinud ohtlike antihumanistlike tendentside taustal on olukord aga naljast kaugel.

Üks kujukas näide probleemi olemusest on kahtlemata termini «pronatalism» kasutamisviis esseistikas ja ka sotsiaalteaduslikus arutelus. Eesti keeles peaks olema võimalik seda terminit väljendada, öeldes «sündimust toetav». Näiliselt teadusliku erialaterminiga üritatakse viidata, et sündimust positiivseks pidav ellusuhtumine ongi teatav iseseisev või negatiivne poliitiline ideoloogia. Pronatalism on esitatud samasuguse kahtlase või lausnegatiivse varjundiga, nagu kasutatakse sõnu «eugeenika» või ka «natsism». Sotsiaalteaduses ongi tekkinud koolkond, mis kahtlusteta peabki sündimuse suurenemise edendamist halvaks ja taunimisväärseks maailmavaateks.

29.09.2020 01.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto