Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.09.2020
Eesti EELARVE 2021 ⟩ Kõik said eelarvest prääniku (2) Eesti lühiuudised Maakri piirkonda kerkib veel üks kõrghoone Poliitkultuur täna: solvatakse kolleege, sõpru ja liitlasi (30) Video ⟩ TTÜ teadur selgitab, miks ta Estonialt leitud ava laeva uppumise põhjuseks ei pea (76) Plahvatus Mustamäe korteris aitas avastada kanepikasvandust Hoone omanik lukustas Pärnu uue kunsti muuseumi uksed Kiire interneti viimine maakoju maksab tegelikult tuhandeid (11) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Pank järgmisel aastal majanduskasvu ei oota Ettevaatust, töötajad! Liikvel on puuktööandjad Otsus olemas: uus aasta toob pensionilisa Välismaa Macron ühendab Valgevene kriisi lahendamise Venemaaga dialoogi edendamisega (2) Välismaa lühiuudised Libasaavutustega kelkinud petis kerkis Rootsi kaitseväe ladvikusse (3) Torino – Saatana linn? (1) Arvamus Juhtkiri ⟩ Riiklik jõuluvanamäng (8) Jaano-Martin Ots: tõde on seal tormisel merel (7) Andres Herkel: meie esindusdemokraatiast (2) Lugejakiri: kuidas säilitada eesti kirjakeelt? (1) Toomas Alatalu: naised veavad revolutsiooni (1) Hannele Valkeeniemi: hargmaised eestlased – immigrandid või kahepaiksed? Erkki Bahovski: tramm nimega Demokraatia (1) Peeter Espak: antihumanismi pealetung (15) TERVISHOID ⟩ Katrin Rehemaa: seitse nahka meditsiini seljast (1) TERVISHOID ⟩ Anneli Kannus: õdede puuduses tervishoid laguneb (1) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: meedikute palgaleppe võti asub riigieelarves Kultuur Arvustus ⟩ Von Krahl lennutab luulelohet Vallalisest üksikust ülekaalulisest naisest hobidetektiiv, kellel on kassid See lihtne ja keeruline Olav Ehala Sport Kelly Sildaru enne hooaja algust: olen konkurentide peale kade, kuid ei tunne ebavõrdsust PM PARIISIS ⟩ Kuidas valmistus Kaia Kanepi tähtsaks lahinguks? (2) Spordi lühiuudised Euroopa tippkorvpall on kaotanud mitukümmend miljonit eurot Uus ralliklass soodustab sõitjate arengut ja lisab tšempionaatidele vürtsi Tartu ERMi ees laiuval kibuvitsaväljal tuleb kevadel jälle kaevamine (3) Reno Laidre: tartlased näitasid valmidust linna arengus kaasa rääkida Vahur Kollom: majandusvabadus kui sõnakõlks Läheb neljarajalise lõigu ehitamiseks Galerii ⟩ Varjupaika jõudis ühe omaniku 17 kasvatamata koera Tartu lühiuudised Kutsehariduskeskuse õpilased õmblevad kaitsemaske INTERVJUU ⟩ Kliinikumi uus juht Priit Perens süsti ega arste ei karda Limaste imalate maalide vaatajat võib tabada iiveldustunne Tartu kultuuriuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Toomas Alatalu: naised veavad revolutsiooni

6 min lugemist
  • Koordinatsiooninõukogu loomine kinnitas revolutsioonilise situatsiooni teket.
  • Lõhe on tekkinud ka ülemkihtides.
  • Muutused on Valgevenes tajutavad.
Toomas Alatalu. FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees

Valgevene revolutsiooni eesotsas on kanged naised, kes innustavad rahvast režiimi vastu protesteerima. Ent ka võim ei puhka, kirjutab politoloog Toomas Alatalu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Lihtsustatult öeldes on revolutsioon massiliikumise algatusel või toel toimuv radikaalne võimuvahetus. See võib olla lühiajaline, ent võib osutuda ka pikaajaliseks.

Nagu teada, olid Valgevene presidendivalimised enneaegsed. Kiirus ja varasematest «valimistest» teada võtted – konkurentide arreteerimine ja kõrvaldamine – osutusid sedapuhku kasutuks, sest vahistatud mehe asemel sai kandidaadiks tema naine Svjatlana Tsihhanovskaja, kes peatselt tõusis opositsiooni ühiskandidaadiks. Tema abilistena tegutsesid veel kaks naist, mis kokku andiski muutusi lubavale leerile naise näo.

Kandideerimiseks vajalike toetusallkirjade kogumine näitas selgelt, et suurel osal rahvast on Lukašenka 26-aastasest valitsemisest villand. Peamine – ühiskonnas oli tänu infotehnoloogia arengule kiirelt tekkinud uus uuendajate seltskond, mujal maailmas toimuv oli nüüd rohkem teada-nähtav kui kunagi varem ja inimesed selle võrra ka julgemad. Kuigi valimispäevi oli tervelt viis, olid need kõik nii Minskis kui ka teistes linnades täis võitlusvaimu – kas Lukašenka või demokraatia.

Jõustruktuuride tänavatele toomisega andis režiim teada, et ei loobu võimust. Enamgi veel – tänavatele tulnud opositsiooni esindajaid hakati peksma juba esimestel valimistejärgsetel tundidel. 6700 vahistatut ja kaks hukkunut esimese kolme päevaga oli midagi enneolematut Euroopas anno 2020. Ometi tuli rahvas ikka ja jälle välja protestima ning seda just naiste eestvedamisel. Neljandal-viiendal päeval alanud streigid vähendasid peksmist tänavatel, ent valimistulemuste kinnitamine 14. augustil ja kinnipidamispaikadest pääsenute väljanägemine viis vastasseisu uuele tasandile.

29.09.2020 01.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto