Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.09.2020
Eesti EELARVE 2021 ⟩ Kõik said eelarvest prääniku (2) Eesti lühiuudised Maakri piirkonda kerkib veel üks kõrghoone Poliitkultuur täna: solvatakse kolleege, sõpru ja liitlasi (30) Video ⟩ TTÜ teadur selgitab, miks ta Estonialt leitud ava laeva uppumise põhjuseks ei pea (76) Plahvatus Mustamäe korteris aitas avastada kanepikasvandust Hoone omanik lukustas Pärnu uue kunsti muuseumi uksed Kiire interneti viimine maakoju maksab tegelikult tuhandeid (11) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Pank järgmisel aastal majanduskasvu ei oota Ettevaatust, töötajad! Liikvel on puuktööandjad Otsus olemas: uus aasta toob pensionilisa Välismaa Macron ühendab Valgevene kriisi lahendamise Venemaaga dialoogi edendamisega (2) Välismaa lühiuudised Libasaavutustega kelkinud petis kerkis Rootsi kaitseväe ladvikusse (3) Torino – Saatana linn? (1) Arvamus Juhtkiri ⟩ Riiklik jõuluvanamäng (8) Jaano-Martin Ots: tõde on seal tormisel merel (7) Andres Herkel: meie esindusdemokraatiast (2) Lugejakiri: kuidas säilitada eesti kirjakeelt? (1) Toomas Alatalu: naised veavad revolutsiooni (1) Hannele Valkeeniemi: hargmaised eestlased – immigrandid või kahepaiksed? Erkki Bahovski: tramm nimega Demokraatia (1) Peeter Espak: antihumanismi pealetung (15) TERVISHOID ⟩ Katrin Rehemaa: seitse nahka meditsiini seljast (1) TERVISHOID ⟩ Anneli Kannus: õdede puuduses tervishoid laguneb (1) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: meedikute palgaleppe võti asub riigieelarves Kultuur Arvustus ⟩ Von Krahl lennutab luulelohet Vallalisest üksikust ülekaalulisest naisest hobidetektiiv, kellel on kassid See lihtne ja keeruline Olav Ehala Sport Kelly Sildaru enne hooaja algust: olen konkurentide peale kade, kuid ei tunne ebavõrdsust PM PARIISIS ⟩ Kuidas valmistus Kaia Kanepi tähtsaks lahinguks? (2) Spordi lühiuudised Euroopa tippkorvpall on kaotanud mitukümmend miljonit eurot Uus ralliklass soodustab sõitjate arengut ja lisab tšempionaatidele vürtsi Tartu ERMi ees laiuval kibuvitsaväljal tuleb kevadel jälle kaevamine (3) Reno Laidre: tartlased näitasid valmidust linna arengus kaasa rääkida Vahur Kollom: majandusvabadus kui sõnakõlks Läheb neljarajalise lõigu ehitamiseks Galerii ⟩ Varjupaika jõudis ühe omaniku 17 kasvatamata koera Tartu lühiuudised Kutsehariduskeskuse õpilased õmblevad kaitsemaske INTERVJUU ⟩ Kliinikumi uus juht Priit Perens süsti ega arste ei karda Limaste imalate maalide vaatajat võib tabada iiveldustunne Tartu kultuuriuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Herkel: meie esindusdemokraatiast

3 min lugemist
  • Valijal on õigus teada, kuidas poliitikud komisjonis käituvad
  • Protokolli avalikustamisega kaotab poliitikakultuur tervikuna
  • Demokraatia käekäik Eestis valmistab muret
Andres Herkel FOTO: Konstantin Sednev

Minu meelest tegi Jürgen Ligi õigesti, kui avaldas katkendid riigikogu komisjonide istungi protokollist, kirjutab kolumnist Andres Herkel. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Valijail on ometi õigus teada, kuidas poliitikud komisjonis käituvad – eriti veel, kui nad kõnelevad nii nagu Martin Helme korruptsioonivastase erikomisjoni ja riigieelarve kontrolli erikomisjoni ühisistungil. Tõsi, Ligi pidi teadma ka seda, et tema enda sõnakasutus pole mitte alati Helme omast palju vaospeetum ja seda tuuakse esile.

Väide, et komisjonide istung oli kinnine, on teisejärguline, sest ükski avaldatud lõik ei vasta millelegi, mis peaks olema kinnine või jääma põhjendatult saladusloori alla. Jutt puudutab seda, kuidas poliitikud suhtlevad.

«Pläma», «maga välja, inimene» ja «ma sõimangi sind nii palju, kui süda lustib» on meie uus poliitiline kultuur ministri esituses, kes pole varem kutse peale komisjoni istungile läinud ega ole seda ka nõunikel teha soovitanud.

Midagi sellist ei ole Eesti parlamentaarses kultuuris varem juhtunud. Ja kui oleks juhtunud, tulnuks endast ja riigikogust lugupidaval peaministril minna, paber peos, Kadriorgu, et kavandada muudatus valitsuse koosseisus.

Tõsi, meil on juba mõnda aega kõlanud üleskutsed loobuda «võltsist» poliitkorrektsusest. Kas oleme nüüd teada saanud, mida see tegelikult tähendab? Et poliitkorrektsusest loobumine pole asjadest otse ja ilustamata rääkimine, vaid lihtne sõim.

Võib-olla samastub poliitik nii oma valijaga, kes ei oska kuhjunud ängi teisiti välja elada. Olematuks kulunud võimudistants ei sea enam poliitikule nõudmist, et ta peab olema parem, oskama teisiti käituda. Viisakalt, argumenteeritult, väljapeetult.

Riigikogu rolli ning opositsiooni järelevalveõigust tuleb kaitsta. Lame ülbitsemine parlamendi kallal pole asjakohane ja see peaks kuuluma ühte teise kultuuri. Seda ka juhul, kui meile mõni riigikogusse valitud erakond või isik ei meeldi.

See ei ole õrnatundelisuse küsimus, sest sealtpeale, kui poliitikud ise muudavad valitud esinduskogu jalamatiks, algabki avatud poliitika allakäik. Näiteid jätkub, ka paljukirutud Aljaksandr Lukašenka alustas 26 aastat tagasi just parlamendi tasalülitamisega.

Ehkki protokolli avalikustamine oli õigustatud, kardan, et selle mõju on nagu niisugustel juhtudel ikka – kannatab poliitilise süsteemi usaldusväärsus tervikuna, mitte konkreetsed poliitikud. Inimesed tunnetavad, et nende õigust nõuda tarka riigivalitsemist ei kaitse enam keegi.

29.09.2020 01.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto