Macron ühendab Valgevene kriisi lahendamise Venemaaga dialoogi edendamisega

3 min lugemist
  • Valgevene opositsiooniliider loodab uusi presidendivalimisi veel sel aastal.
  • Prantsuse presidendilt oodatakse Venemaa kaasamist Valgevene kriisi lahendamisse
  • Macron kordas Leedus vajadust teha Venemaaga tihedamat koostööd.
  • Dialoog Moskvaga võimaldab Macroni sõnul võidelda küberrünnakute ja valeinfoga.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron lubas eilsel kohtumisel Valgevene opositsiooni presidendikandidaadi Svjatlana Tsihhanovskajaga aidata käima lükata kõnelused Valgevene kriisi lahendamiseks.  FOTO: SVIATLANA TSIKHANOUSKAYA HEADQUA/via REUTERS/SCANPIX

Prantsusmaa president Emmanuel Macron andis eilsel kohtumisel Valgevene opositsiooni presidendikandidaadi Svjatlana Tsihhanovskajaga lubaduse aidata käima lükata kõnelused Valgevene kriisi lahendamiseks ja poliitvangide vabastamiseks. Samal ajal kordas Macron varasemaid üleskutseid teha senisest tihedamat koostööd Venemaaga.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Me kavatseme tegutseda,» ütles Macron 35 minutit kestnud kohtumise järel ajakirjanikele. «Me anname endast eurooplastena parima, et aidata ja vahendada, ning me naaseme Euroopa Julgeoleku‑ ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vahendustegevuse juurde, et edasi liikuda.»

Vaid paar päeva enne Tsihhanovskajaga kohtumist ütles Macron Prantsusmaa ajalehele Le Journal du Dimanche, et Valgevene presidendil Aljaksandr Lukašenkal on aeg ametist lahkuda. Eile avaldas ta lootust, et läbirääkimised Valgevene kriisi lahendamiseks algavad juba lähipäevadel või -nädalatel ning nende tulemusena vabastatakse Valgevene poliitvangid ja korraldatakse rahvusvaheliste vaatlejate juuresolekul vabad valimised.

«Kohtumisel on sümboolne tähendus, aga kas ka midagi enamat?» küsis Twitteris ajakirjanik Maryia Sadouskaya-Komlach. Ta heitis Euroopa Liidule ette, et seni pole Valgevene teemal jõutud sõnavõttudest kaugemale ega suudetud kokku leppida sanktsioonide kehtestamises Valgevenele. «Mis täpselt on Macroni roll?»

29.09.2020 01.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto