Sisukord
Kultuur
Tänane leht
30.09.2020
Eesti EELARVE 2021 ⟩ Kõik said eelarvest prääniku (2) Eesti lühiuudised Maakri piirkonda kerkib veel üks kõrghoone Poliitkultuur täna: solvatakse kolleege, sõpru ja liitlasi (30) Video ⟩ TTÜ teadur selgitab, miks ta Estonialt leitud ava laeva uppumise põhjuseks ei pea (76) Plahvatus Mustamäe korteris aitas avastada kanepikasvandust Hoone omanik lukustas Pärnu uue kunsti muuseumi uksed Kiire interneti viimine maakoju maksab tegelikult tuhandeid (11) Majandus Majanduse lühiuudised Eesti Pank järgmisel aastal majanduskasvu ei oota Ettevaatust, töötajad! Liikvel on puuktööandjad Otsus olemas: uus aasta toob pensionilisa Välismaa Macron ühendab Valgevene kriisi lahendamise Venemaaga dialoogi edendamisega (2) Välismaa lühiuudised Libasaavutustega kelkinud petis kerkis Rootsi kaitseväe ladvikusse (3) Torino – Saatana linn? (1) Arvamus Juhtkiri ⟩ Riiklik jõuluvanamäng (8) Jaano-Martin Ots: tõde on seal tormisel merel (7) Andres Herkel: meie esindusdemokraatiast (2) Lugejakiri: kuidas säilitada eesti kirjakeelt? (1) Toomas Alatalu: naised veavad revolutsiooni (1) Hannele Valkeeniemi: hargmaised eestlased – immigrandid või kahepaiksed? Erkki Bahovski: tramm nimega Demokraatia (1) Peeter Espak: antihumanismi pealetung (15) TERVISHOID ⟩ Katrin Rehemaa: seitse nahka meditsiini seljast (1) TERVISHOID ⟩ Anneli Kannus: õdede puuduses tervishoid laguneb (1) TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: meedikute palgaleppe võti asub riigieelarves Kultuur Arvustus ⟩ Von Krahl lennutab luulelohet Vallalisest üksikust ülekaalulisest naisest hobidetektiiv, kellel on kassid See lihtne ja keeruline Olav Ehala Sport Kelly Sildaru enne hooaja algust: olen konkurentide peale kade, kuid ei tunne ebavõrdsust PM PARIISIS ⟩ Kuidas valmistus Kaia Kanepi tähtsaks lahinguks? (2) Spordi lühiuudised Euroopa tippkorvpall on kaotanud mitukümmend miljonit eurot Uus ralliklass soodustab sõitjate arengut ja lisab tšempionaatidele vürtsi Tartu ERMi ees laiuval kibuvitsaväljal tuleb kevadel jälle kaevamine (3) Reno Laidre: tartlased näitasid valmidust linna arengus kaasa rääkida Vahur Kollom: majandusvabadus kui sõnakõlks Läheb neljarajalise lõigu ehitamiseks Galerii ⟩ Varjupaika jõudis ühe omaniku 17 kasvatamata koera Tartu lühiuudised Kutsehariduskeskuse õpilased õmblevad kaitsemaske INTERVJUU ⟩ Kliinikumi uus juht Priit Perens süsti ega arste ei karda Limaste imalate maalide vaatajat võib tabada iiveldustunne Tartu kultuuriuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Arvustus ⟩ Von Krahl lennutab luulelohet

4 min lugemist
Markus Truup, Mari Abel, Rasmus Kaljujärv ja Jörgen Liik. FOTO: Karlo Seppmann

Lauri Lagle lavastuses «Sa oled täna ilusam kui homme» otsitakse vastust küsimusele «kuidas tõusta argisest kõrgemale, aga nii, et argine kaugele ei jääks?». Tegemist on luuleõhtuga, mis etenduse edenedes on üha vähem rahul oma luuleõhtu-staatusega, otsib võimalusi määratlusest pääsemiseks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mõnele võib žanriline rahutus mõjuda ebakindlusena. Mõni teine aga võtab kinni harvanähtavalt selgest ülesandepüstitusest ja jälgib, mil moel see lahendatakse.

Etenduse esimeses pooles otsitakse vastuseid rohkem rühmatöös, üritatakse hoida katkematut-sundimatut vestlusevoogu, põimida võimalikult sujuvalt poeesiat ja loba, lubamata vestlusevool kordagi katkeda. Luuletused vahelduvad argiheietustega.

Rasmus Kaljujärv loeb Andres Ehini «Hanenäolist maailma» ja Katariina Tamm jutustab kohe otsa loo sellest, kuidas ta Tallinna Kaubamajas käis ja müüjalt sõidelda sai, nagu me kõik vahel saanud oleme.

Mitut sorti isiklikkus

Laval võib näha mitut sorti isiklikkust: kohati näeme näitlejaid igasuguse tegelasfiltrita lugusid vestmas, siis aga taotletakse poodiumile tõstetud isiklikkust, mida luule ettelugejalt ootame. Siin õnnestus vast kõige huvitavamalt Marika Vaarik Artur Alliksaare päevakajalisi luuleridu sisendusjõuliselt pomisedes: «Kõrkus on inetuim nõrkus. / Põlvitadagi on parem kui põlastada. / Just sallivus / ja mõista-tahtmine on see, mis annab vabadusele / väärtuse, sisu ja mõtte. / Võib-olla taasvõlume elavaks meeleolu, milles / teineteise avastasime.»

Ma ei tea, kas tekst on valitud juhatuseks neile, kes sallivust ükskõiksuseks nimetanud (Viivi Luigega tehtud hiljutine intervjuu Postimehes tuli meelde). Konkreetne stseen mõjub ühiselulise osutusena, aga justkui väga vihjeliselt. Õrnu, ühiselulisi osutusi on lavastuses veel.

29.09.2020 01.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto