Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
01.10.2020
Eesti Püromaan püüdis süüdata Tallinna laulukaart (1) Randpere: Estonia huku uurimine tekitas tohutut umbusku (89) Eesti lühiuudised Nädala pärast võib haiglaravi vajada kümmekond inimest rohkem kui praegu (2) Riigi rahakülv jõuab igale põllule (1) Riigi programm ei pruugi seksuaalkurjategijat aidata (9) Tallinna kergliiklustee uus projekt päästab 150 puud mahavõtmisest Majandus Majanduse lühiuudised Valdav osa riigi tuleva aasta investeeringutest voolab betooni Tööstustoodangut tabas augustis jälle langus Valitsuse vähene abiraha nörritab turismifirmasid (4) Välismaa Venemaa pingutas suurõppusega muskleid (8) Välismaa lühiuudised Venemaa jaoks oli Kavkaz-2020 edukas Saksamaa paneb pidutsemisele piiri (5) Tšehhi ja Slovakkia valmistuvad uueks eriolukorraks (2) Trump veeres buldooserina teledebatist üle (14) Arvamus Juhtkiri ⟩ Seninägematu presidendidebatt (3) Aimar Altosaar: miks ma sallin ükskõikseid (7) Aivar Kokk: II pensionisammas on omandiõiguse paroodia (11) Tarmo Kruusimäe: millal lõppes vastupanu? (1) Mihkel Kunnus: riik ei saa seksuaalvähemusi aidata (17) Tarmo Pikner: meie rahvuslikud augud (4) Tiina Tambaum: vanaema telefoni otsas Kadri Vare: millal valmib eesti keeletehnoloogia? (1) JULGEOLEK ⟩ Kadri-Ann Lee: tõhus ennetustöö aitab jõuda vägivallaohvrini JULGEOLEK ⟩ Perevägivalda uuriti vaatamata koroonakriisile JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: naisepeksja, kelle eest sina sõtta lähed? Kultuur Arvustus ⟩ Päikese hullus ja neetud tsivilisatsioon (1) Kus on rock? Kus on post-? Vilde viimased triibulised Kõik peale hevi on täitsa mõttetu!? Sport Flora ja Eesti jalgpalli jaoks ajaloolise tulemuse ees seisab Horvaatia gigant Spordi lühiuudised Kanepi karjääri lõpp pole kaugel, aga millal saab tulevik selgeks? Sõõrumaa, Šmigun-Vähi ja teised valasid Kalevi staadionil higi Miks on jalgpalliklubidel raske «hädavareseid» maha müüa? Muutuste keerises Toyota rallitiim teeb veel ühe vangerduse Kas Raieste ja Baskonia suudavad koroona-aasta imet Euroliigas korrata? Maa Elu Hobune teeb väiketalus paljud tööd ära Sibul kasvas hästi, ent jäi töökäte puudusel põllule (3) Nädala mõte: liiga palju vaatenurki Arvo Aller: tagasilöögid on alles tulemas (1) Kas koroona tõmbab põllumajandustehnika messidele kriipsu peale? Ettevõtjad lahendavad probleeme, milleni riik ei jõua (1) Iseäralik lugu: sügislehtede värvid jäävad aasta-aastalt tuhmimaks Kleopatra ja Nofretete ilu saladus oli potidoktor Mida hakata peale roheliste tomatitega? Sügisel kärbi kevadel õitsvaid hekke ja põõsaid Popi ökotalus kasvavad maja taga maitse- ja ravimtaimed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mida hakata peale roheliste tomatitega?

3 min lugemist
Kui öine temperatuur langeb kasvuhoones alla 10 kraadi, tasub rohelised tomatid ära korjata ja kuiva kohta järelvalmima viia. FOTO: Margus Ansu/Tartu Postimees

Ehkki tomatitaimedel on veel hulk poolpunaseid ja rohelisi vilju küljes, lõpetavad sügisilmad tänavuse kasvuhoonehooaja. Kel see töö veel tegemata, on viimane aeg valmimata viljad ära korjata ja järelvalmima panna või hoopis hoidiseks keeta. Maa Elu uuriski, kuidas rohelisi tomateid säilitada ja mida suupärast neist valmistada.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pärnumaal tegutseva Kutsiku talu tomatimaja perenaine Kaire Tursk korjas oma suure kasvuhoone tühjaks juba septembri esimeses pooles. Millal on õige aeg tomatid koristada, sõltub kasvuhoonest. Kellel on korralikult sooja pidav kasvumaja ja taimed hea tervise juures, võivad viljad küljes olla pikalt.

Kaire kogemus ütleb, et kui õhtune temperatuur langeb alla kümne kraadi, hakkab tomatite kvaliteet langema. „Mina olen märganud, et kui viljad enne jahedat ära korjata, siis järelvalmiva tomati konsistents on parem.”

Kaire korjab ära kõik normaalsuuruseks paisunud viljad, tänavu kogunes neid kümme kastitäit. „Lasen enamikul neist punaseks minna ja siis teen mahlaks,” ütles ta. „Rohelistest viljadest saab teha imehead tšatnit. Ega ainult punane tomat kõlba purki panna, rohelisest saab ka häid asju.”

Toores roheline tomat ei kõlba süüa, aga kui seda kuumutada, kaovad sellest ohtlikud ained.

Hoia kuivas

Kaire hoiab järelvalmima pandud tomateid plastkastides, milles augud sees, ja katab need kangaga. Tomatid peavad kindlasti saama õhku, seega ei tohi neid panna kinnisesse kasti. Väga tähtis on ka sagedasti sorteerida. Kastid sorteerib ta korra nädalas läbi ja nopib punaseks või hoopis mädanema läinud tomatid välja. Kastid seisavad jahedas ja pimedas ruumis. Õuetomatid korjas ta ära septembri alguseks ja kolme nädala jooksul jõudis enamik rohelisi vilju punaseks minna. Maitse pole järelvalmivatel viljadel küll täpselt sama mõnus kui suvel otse taime küljest nopitutel, aga salatiks sobivad hästi.

30.09.2020 02.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto