K, 7.12.2022

Sügisel kärbi kevadel õitsvaid hekke ja põõsaid

Maa Elu
Sügisel kärbi kevadel õitsvaid hekke ja põõsaid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Olenemata taimest peavad lõikevahendid olema korralikult hooldatud ja teritatud, muidu on lõikamisest rohkem kahju kui kasu, sest nüri töövahend kahjustab taime.
Olenemata taimest peavad lõikevahendid olema korralikult hooldatud ja teritatud, muidu on lõikamisest rohkem kahju kui kasu, sest nüri töövahend kahjustab taime. Foto: Andres Haabu

Kui enamikke lehtpuid, -põõsaid ja -hekke võib pügada nii kevadel kui sügisel, siis kõik need taimed, mis kevadel kaunilt õitsevad, tuleks ära lõigata praegu. Ainus erand on sirel, mida lõigatakse hoopis vastu suve, siis kui nende õitsemine on äsja lõppenud, sügisel sirelit torkida ei tasu, rääkis K-rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets.

Sügisel enne külmade saabumist võib pügada ka kõiki teisi lehtpuuhekke ja aiavorme. Noorel lehtpuuhekil võiks piirduda ühe tagasihoidliku pügamisega aastas. Alles siis, kui hekk on saavutanud soovitud kõrguse, võib seda kärpida mitu korda aastas ja julgemalt.

Igihaljastel põõsastel ja hekkidel tuleb olla kärpimisega ettevaatlikum. Okaspuu­heki regulaarset lõikamist võib alustada alles siis, kui see on kasvanud peaaegu soovitud kõrguseni. Okaspuuheki külgede pügamist võib alustada kolmandal või neljandal aastal pärast istutamist. Okaspuid on ka täiskasvanuna soovitatav pügada vaid üks kord aastas, eelistatult augusti lõpus või septembris, kindlasti enne külma tulekut.

„Nii nagu sirel on lehtpuuhekkidest erand, on igihaljaste hekkide puhul erand elupuu,” ütles Uibomets. „Selle taimed vajavad tagasilõikamist kohe pärast istutamist, nii soodustatakse koheva ilusa heki kasvu. Kärpida võib julgelt, koguni 10–20 sentimeetrit korraga.” Heki tihendamiseks ja okste harunemise soodustamiseks on tarvis aasta pärast istutamist noori oksatippe külgedelt nõrgalt kärpida. Järgnevatel aastatel tuleks heki pügamine ette võtta kevadel ja kärpida külgedelt eelmise aasta oksad poole võrra tagasi.

Haruldaste võõramaiste taimede puhul eestlaslik talupojaloogika Uibometsa sõnutsi enamasti ei kehti, seega tasub taime müüjalt või õppinud aednikult uurida, kuidas ja millal neid Eesti kliimas lõigata tuleks. Kui taim on pärit teistsugustest loodustingimustest, siis meie oludes tema päris kodu hooldustingimused ei kehti.

Olenemata taimest peavad lõikevahendid olema korralikult hooldatud ja teritatud, muidu on lõikamisest rohkem kahju kui kasu, sest nüri töövahend kahjustab taime. Pisikeses aias piisab enamasti aiakääridest, millega saab lõigata tagasi nii noort hekki kui ka kärpida kuivanud ja murdunud oksi. Suuremas ja kõrgemate taimedega aias võiks olla ka hekikäärid ja suure täiskasvanud heki jaoks hekilõikur. Heki pügamisel tasub appi võtta nöör, et tulemus saaks sirge ja kena. 

Märksõnad
Tagasi üles