Randpere: Estonia huku uurimine tekitas tohutut umbusku

Valdo Randpere 2004. aastal väikelaevaga Läänemerel Estonia uppumiskoha läheduses. Tollal töötas nüüdne poliitik arvutifirma Eesti IBM juhina.  FOTO: Erakogu

Juristiharidusega Valdo Randpere, kes on õppinud rahvusvahelist mereõigust ning elanud pikka aega Rootsis, kus oli heades suhetes sealsete poliitikute, sh ekspeaminister Carl Bildtiga, ei pea Estonia huku erinevaid raporteid lugenuna põrmugi tõsiselt võetavaks endise juhtivprokuröri Margus Kurmi teooriat, et laeva viis põhja kokkupõrge Rootsi allveelaevaga.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kust võis allveelaeva teooria nii järsku ja jõuliselt pinnale ujuda?

Teada on, et [Estonia katastroofi uurinud komisjoni endisel juhil] Kurmil tekkis väga hea side Rootsi vasakradikaalse, relvastuse ja relvatööstuse vastu võitleja Lars Ångströmiga, kes on olnud roheliste esindaja Rootsi parlamendis. Ångström on algusest peale seadnud kahtluse alla Estonia huku ametliku versiooni ning seostanud seda mingit sorti sõjalise operatsiooniga. 2006. aasta kevadel, kui ta käis Eestis – just mõni kuu enne seda, kui tuli välja Kurmi raport –, rääkis Ångström, kuidas tema arvates käis Estonia hukule järgnenud päevade jooksul Estonial mingi allveelaev, millelt siseneti Estonia autotekile ja veeti sealt ära igasugu asju. Kas just relvastust, seda pole ta täpsustanud.

Ångströmi teine teooria oli, et Estonial toimus plahvatus. Mõlemad teooriad jõudsid ka Kurmi raportisse.

Rootsis pole keegi Ångströmi juttu tõsiselt võtnud. Kõik teavad, kes ta on, ja kehitavad ainult õlgu. Kui Kurmi raport Eestis avaldati, kirjutas Ångström oma kodulehel suure loo, et Estonia huku tegelike põhjuste varjamine on kõigi aegade suurim justiitsskandaal.

Kui Kurm esmaspäeval Eestis rääkis, kuidas Rootsi allveelaev sõitis Estoniale külje pealt sisse, tegi Ångström samal ajal pressikonverentsi Rootsis, kus rääkis pikalt – tsiteerin peast, aga ma ei eksi –, et vähimagi kahtluseta on selge: Estonia uppus kokkupõrke tõttu teise laevaga; kui too teine laev oleks olnud kaubalaev, tsiviilalus, ei oleks sellest keegi saladust teinud, aga kuna me seda ei tea, siis järelikult oli tegemist sõjalaevaga. Ångström seda ei väitnud, et tegemist oli Rootsi allveelaevaga. Arvan, et ta kartis, et sel juhul tõmmatakse ta Rootsis kohtusse jama ajamise eest. Aga Kurm teatas, et see oli Rootsi allveelaev.

30.09.2020 02.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto