Sisukord
Majandus
Tänane leht
01.10.2020
Eesti Püromaan püüdis süüdata Tallinna laulukaart (1) Randpere: Estonia huku uurimine tekitas tohutut umbusku (89) Eesti lühiuudised Nädala pärast võib haiglaravi vajada kümmekond inimest rohkem kui praegu (2) Riigi rahakülv jõuab igale põllule (1) Riigi programm ei pruugi seksuaalkurjategijat aidata (9) Tallinna kergliiklustee uus projekt päästab 150 puud mahavõtmisest Majandus Majanduse lühiuudised Valdav osa riigi tuleva aasta investeeringutest voolab betooni Tööstustoodangut tabas augustis jälle langus Valitsuse vähene abiraha nörritab turismifirmasid (4) Välismaa Venemaa pingutas suurõppusega muskleid (8) Välismaa lühiuudised Venemaa jaoks oli Kavkaz-2020 edukas Saksamaa paneb pidutsemisele piiri (5) Tšehhi ja Slovakkia valmistuvad uueks eriolukorraks (2) Trump veeres buldooserina teledebatist üle (14) Arvamus Juhtkiri ⟩ Seninägematu presidendidebatt (3) Aimar Altosaar: miks ma sallin ükskõikseid (7) Aivar Kokk: II pensionisammas on omandiõiguse paroodia (11) Tarmo Kruusimäe: millal lõppes vastupanu? (1) Mihkel Kunnus: riik ei saa seksuaalvähemusi aidata (17) Tarmo Pikner: meie rahvuslikud augud (4) Tiina Tambaum: vanaema telefoni otsas Kadri Vare: millal valmib eesti keeletehnoloogia? (1) JULGEOLEK ⟩ Kadri-Ann Lee: tõhus ennetustöö aitab jõuda vägivallaohvrini JULGEOLEK ⟩ Perevägivalda uuriti vaatamata koroonakriisile JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: naisepeksja, kelle eest sina sõtta lähed? Kultuur Arvustus ⟩ Päikese hullus ja neetud tsivilisatsioon (1) Kus on rock? Kus on post-? Vilde viimased triibulised Kõik peale hevi on täitsa mõttetu!? Sport Flora ja Eesti jalgpalli jaoks ajaloolise tulemuse ees seisab Horvaatia gigant Spordi lühiuudised Kanepi karjääri lõpp pole kaugel, aga millal saab tulevik selgeks? Sõõrumaa, Šmigun-Vähi ja teised valasid Kalevi staadionil higi Miks on jalgpalliklubidel raske «hädavareseid» maha müüa? Muutuste keerises Toyota rallitiim teeb veel ühe vangerduse Kas Raieste ja Baskonia suudavad koroona-aasta imet Euroliigas korrata? Maa Elu Hobune teeb väiketalus paljud tööd ära Sibul kasvas hästi, ent jäi töökäte puudusel põllule (3) Nädala mõte: liiga palju vaatenurki Arvo Aller: tagasilöögid on alles tulemas (1) Kas koroona tõmbab põllumajandustehnika messidele kriipsu peale? Ettevõtjad lahendavad probleeme, milleni riik ei jõua (1) Iseäralik lugu: sügislehtede värvid jäävad aasta-aastalt tuhmimaks Kleopatra ja Nofretete ilu saladus oli potidoktor Mida hakata peale roheliste tomatitega? Sügisel kärbi kevadel õitsvaid hekke ja põõsaid Popi ökotalus kasvavad maja taga maitse- ja ravimtaimed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Valdav osa riigi tuleva aasta investeeringutest voolab betooni

3 min lugemist
  • Igal juhul ei tohiks riigieelarve üle kaebamiseks põhjust olla ehitusfirmadel.
  • Pool riigieelarve investeeringuraha läheb kahe ministeeriumi peale.
  • Ülejäänud ministeeriumid võitlevad allesjääva poole investeerimispoti eest.
Rail Balticu projekt. FOTO: eskiis

Viimastel aastatel kuuleb sageli kaebusi, et riigieelarvest on raske aru saada. Seda iseloomustab ­hästi riigisektori investeeringutega seonduv. Kui teisipäeval pressikonverentsil kuulutasid koalitsioonierakondade juhid välja, et investeeringuteks läheb riigieelarvest 1,9 miljardit eurot, siis eile avaldatud riigieelarve seletuskirjast leiame hoopis ühe miljardi eurose summa. Vahe tuleb sellest, et viimane ei sisalda kohalike omavalitsuste ega ELi fondidest pärinevaid summasid.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Seda, millise osa investeeringutest moodustavad näiteks riigi prioriteetidena välja kuulutatud teadmistepõhise majanduse toetamiseks mõeldud kulutused, on aga juba päris keeruline välja lugeda. Selleks tuleb ilmselt rohkem kui 400-leheküljeline seletuskiri hoolikalt läbi töötada ja leitud asjakohased read kokku liita. Küllap tekib siingi küsimusi, mil määral mõne hoone remontimine neisse raamidesse täpsemalt panustab. Ent mis siin ikka kurta, nii mõndagi saab ka kiire esmapilguga selgemaks.

Igal juhul saab selgeks, et mingil juhul ei tohiks riigieelarve üle kaebamiseks põhjust olla ehitusfirmadel. Suurem osa investeeringute rahast läheb betooni: kinnisvarainvesteeringud moodustavad kogu potist 32 protsenti, teed ja rajatised lausa 37 protsenti. Uus aasta toob hulgaliselt riiklikke investeeringuid, nagu spordikeskuste ja koolivõrgu korrastamine.

30.09.2020 02.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto