P, 25.09.2022

Trump veeres buldooserina teledebatist üle

Margus Parts
, toimetaja
Trump veeres buldooserina teledebatist üle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 11
Donald Trumpi lausrünnaku all ei jäänud Joe Bidenil sageli muud üle kui kulmu kratsida ja pead vangutada. 
Donald Trumpi lausrünnaku all ei jäänud Joe Bidenil sageli muud üle kui kulmu kratsida ja pead vangutada. Foto: BRIAN SNYDER/REUTERS/Scanpix

Teledebatid on traditsiooniliselt üks Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste murdepunkte, kuna annavad valijatele võimaluse näha kandidaate reaalajas pingelises olukorras käitumas ja ilma ettevalmistatud tekstita oma seisukohti kaitsmas. Donald Trumpi ja Joe Bideni esimene debatt ei olnud midagi tavapärasele ligilähedastki.

Eile öösel saatis BBC välja erakorralisteks sündmusteks mõeldud märguteate, kus küsiti: «Kes võitis segasest USA presidendidebatist?» Hommikul üritust järele vaadates tundus küsimus igati õigustatud.

Juba Trumpi esimese kõnevooru ajal tuli valanguna väiteid, mis panid faktikontrolli häirekellad helisema. Kuna aga USA presidendidebattide süsteem ei kasuta faktikontrolli formaati, jäi väidete ümberlükkamine Bideni õlule.

Nii kui Biden sõna võttis, oli selge, kuhu kogu õhtu tüürib. Trump üritas pidevalt oma oponendile ja moderaatorile vahele segada, pildudes solvanguid vasakule ja paremale. Kui 2016. aastal tundusid debatid Hillary Clintoniga õelad ja täis isiklikke rünnakuid, siis sel aastal paistab Trump olevat valinud täieliku eetri kontrollimise taktika.

Ühel hetkel kaotas Biden kannatuse ja nähvas: «Kas sa jääksid ometi vait, mees? See ei ole üldse presidendile kohane.» Moderaator Fox Newsi saatejuht Chris Wallace pidi korduvalt häält tõstma, et Trumpi kõnerongi katkestada.

Trump ei säästnud ka Wallace’it. Kui moderaator üritas presidendilt küsida, miks ta ei ole väljastanud oma tervishoiukava, et vabariiklastele pinnuks silmas olevat Affordable Care Acti asendada, salvas Trump: «Tuleb välja, et ma debateerin sinuga, mitte temaga, aga see on okei. Ma ei ole üllatunud.»

Märksõnad
Tagasi üles