Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.10.2020
Eesti Kas vihakõne seadust tuleks karmimaks teha? Viis Eesti eurosaadikut on poolt, kaks vastu (61) Komisjoni järeldused: kohtud on tõhusad, kuid meediaturg kisub liiga üheülbaliseks POSTIMEHE METSASARI ⟩ Pelletiäri ja puidupõletamine kliimat ei päästa (8) Kaljulaid esitati OECD peadirektori kandidaadiks (5) Eesti lühiuudised Eesti on valmis kohe uurima Estonia vrakki sonari ja allveerobotiga (6) Nopri talu lüpsja lugu: töötad ja töötad, aga võlg peremehe ees kasvab (40) Majandus Kontserdikorraldajad taotlevad piletite käibemaksu langetamist Majanduse lühiuudised H&M kavatseb sulgeda sadu poode Vastuoluline firma tegi börsil puhta töö Krõpsuärimees: kõige raskem on müüa Eesti turule! (7) Välismaa Kindral Cavoli: õppustega tuleb jätkata Välismaa lühiuudised Miks Venemaa ei tohi Armeeniat reeta? (15) Arvamus Juhtkiri: biomass ei päästa kliimat (11) Erkki Koort: Rootsi allveelaev? Lubage kahelda (7) Toomas Jürgenstein: abielureferendumi usulised dilemmad (25) Lugejakiri: kas sõjaline võimsus või arukus? (6) Riina Solman: konkurss professor Aino Järvesoo auhinnale Andres Herkel: Karabahhi sõda ei lõpe (9) Riina Sikkut: valitsus ei mõista rohepöörde vajalikkust (5) KESKKOND ⟩ Kristina Kull: puuriloomade piin tuleb lõpetada (19) KESKKOND ⟩ Rein Kuresoo: karusloomakasvatuse õudne lõpp või lõputu õudus KESKKOND ⟩ Mati Sepp: looduslik karusnahk väärib kandmist (1) Kultuur Muusikapreemia laureaadid: üks läks maale, teine vaatas taevasse Koomikast ja korrektsusest kaheperepidamises Telesarja arvustus ⟩ Telesarja arvustus: alatu spioon ja õilis luuraja Kultuuri lühiuudised Telesarja arvustus ⟩ Jaburus trumpab üle rõlguse (1) Sport Kontaveit sammub Kanepi jälgedes – kas lõpuni välja? (1) Spordi lühiuudised Rally Estonia sai positiivse sõnumi, kuid veel on vara hõisata Mäkinen võttis üles vana teema: siis oleksid kõik võrdsed Henn rõõmustas, et Flora suutis ära kasutada Dinamo nõrkusehetki Blogi ⟩ Palju elevust tekitanud Flora langes väärikalt Kerr Kriisaga Kaunases maid jaganud eakaaslane tõusis ootamatult Žalgirise kangelaseks Tartu Raimond Tamm: uus kliimakava puudutab meid kõiki (1) Kes on maailma vanim eestlane või miks on see fakt kulda väärt? Särtsuratas tegi supilinlase nime all Annelinnas fantoomsõite Motoshow’l näeb Ferrarisid ja ka põllumasinaid Tartu lühiuudised Kiirustavad vanemad panevad lapsi ohtu (1) Kiirtoidukohtade avamine takerdus paberimajandusse Maailma kõige vanem eestlane Illa Toompuu: ära kohku, kui haavata saad (1) Tartu korvpallimeeskond võttis vanalt rivaalilt vastu kaotuse ja head õppetunnid Tartu spordi lühiuudised REEDENE RÕÕM ⟩ Vigastus röövis Tammeka värvavahi Karl Johan Pechteri ilusa hooaja lõpu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Riina Sikkut: valitsus ei mõista rohepöörde vajalikkust

2 min lugemist
  • Valitsus kasvatab kulusid, kuid katab seda erakorraliste tuludega
  • Järgnevatel aastatel on meil vaja ringmajanduse poole liikuda
  • Haiguspäevi tuleks hüvitada alates esimesest päevast
Riina Sikkut Riigikogus. FOTO: Tiina Oja

Koroonaviiruse leviku ja sellest põhjustatud majanduslanguse ajal kõlab ehk kummaliselt, et valitsusel ei ole kunagi olnud nii palju raha kui praegu, kirjutab Riigikogu liige Riina Sikkut (SDE). 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tõepoolest saab valitsus sel sügisel otsustada lisaks tavapärastele eelarvetuludele ka lõdvendatud reeglitega praegust euroraha, järgmise seitsme aasta euroraha, taaskäivitamise kava vahendite ja laenuraha kasutamise üle. Teeks nagu kolm eelarvet korraga. Sealjuures on puudujäägis eelarve ja laenukoormuse kasv üldiselt aktsepteeritud.

Kolmapäeval jõudis eelarve riigikogu menetlusse ja sel eelarvel on kaks suurt puudust: jäetakse kasutamata erakordne võimalus ja elatakse, nagu kõik lõpeks aastaga 2024.

Kriiside puhul tuuakse tihtipeale välja, et neid ei maksa «raisku lasta» või et tuleb kriisi loodud «võimalusi kasutada». Tuleb ainult taibata, mis on see võimalus, mida kasutada. Koroona varjus on riigil erakordsed vahendid Eesti ühiskonna ja majanduse tuleviku suunamiseks. Neid ei ole kolme või kümne aasta pärast. Ja valitsus kasutab neid vahendeid aasta enne koroonaviirusest tingitud eriolukorda sõlmitud koalitsioonilepingu täitmiseks. Laenuraha poliitiliste punktide jaoks. Selle raha eest saab päris palju vorsti. Läbipaistmatult, ühtset eesmärki omamata kasutatakse raha ära.

Järgnevatel aastatel on meil vaja ringmajanduse poole liikuda, et keskkonda vähem koormata, muuta põllumajanduses ja metsanduses praktikaid, et liigirikkust säilitada, parandada jäätmekäitlust, vähendada transpordi ja energeetika süsinikuheidet. 

01.10.2020 03.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto