Kuriteo avastamine on pigem kunst kui teadus?

Anthony Wynne, «Daami mõrv. Šoti mõistatus». FOTO: Raamat

Šoti mägismaa. Sünge ja saladusi täis Duchlani loss. Piiratud arv majaelanikke. Napp teenijaskond. Seestpoolt lukustatud magamistoa uks. Leidliku ehitusega, 18. sajandist pärit lukk. Suletud ja riivis aknad, hoolimata aasta palavaimast ööst. Salauksed ja -käigud toal puuduvad. Voodi kõrval põrandal lossi peremehe Duchlani õe, miss Mary Gregori surnukeha, haav vasakus õlas kaela lähedal. Pereliikmed ja teenijaskond väidavad, et miss Mary lukustas magamistoa ukse ise.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Lugejaid ootab ees suletud ruumi mõistatus, mida hakkab lahendama amatöördetektiiv ja vaimsete haiguste arst dr Eustace Hailey, kelle sõnul on «kuriteo avastamine pigem kunst kui teadus, samamoodi nagu meditsiini praktiseerimine». Glasgow’ politsei peakorterist saabub juhtumit uurima kavala ilme ja «traatja» kehaehitusega noor inspektor Robert Dundas.

Ja kuigi harilikult krimiloos väga kergekäeliselt poole juhtumi pealt detektiive ei vahetata, võtab ebameeldivate asjaolude kokkulangemisel ühel hetkel uurimise üle inspektor Thompson Barley Edinburghist, kes oma mustavalgeruudulise tolmumantliga meenutab pigem kaubamaja ülevaatajat kui detektiivi. Dundase rolli selles juhtumis võtavad kokku tema märkmed, mis lõpevad lausega: «Kõike tuleb alustada otsast peale.»

Kui pisut enesekesksete inspektorite eesmärk on juhtum kiiresti ära lahendada ja kõige tõenäolisemad süüdlased kinni nabida, siis dr Hailey otsustab tungida asja tuumani. Selleks tuleb tal välja selgitada, kes oli miss Maryt aastaid tagasi rünnanud ja miks perekond sellest rääkida ei taha; kuidas on kogu looga seotud heeringasoomused, mis esmalt leitakse miss Mary haavast, kuid loo arenedes ka mujaltki; kas Mary ikka oli armastatud heategija või oli ka temal tumedam pool ning kes ikkagi on selle salapärase mõrva taga. Nagu klassikalises krimiloos tavaks, järgneb esimesele mõrvale ka teine (ja seekord paar tükki veel) ning võimalike motiividena on taas valikus armastus ja raha.

02.10.2020 05.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto