Sisukord
Fookus
Tänane leht
05.10.2020
Eesti GRAAFIKUD ⟩ Koroonaviiruse näitajaid ei saa kevadistega võrrelda (4) Eesti lühiuudised Perevägivalda kannatanud lapsed ei saa õigel ajal abi (2) Ajalooline hetk: haridustöötaja elutööpreemia anti välja kolmele laureaadile Soosaarele taasavatakse Esplanaadi 10 uksed Laevainsenerid ei taha Estonia-debatis osaleda (2) Riigifirmade erastamine – palju juttu, vähe villa Majandus Eesti puidufirma andis endise juhi kopeerimise eest kohtusse Majanduse lühiuudised LVMH otsib põhjusi loobuda juveelilegendi ülevõtmisest Välismaa Koroonapuhang Valges Majas võib mõjutada valitsuse tööd Hiina lubab jõuda kliimaneutraalseks (5) INTERVJUU ⟩ Portugal vaeb NATO pataljoni tulemist (1) Arvamus Juhtkiri ⟩ Varjatud pisarad (1) Olesja Lagašina: venelastele on diskrimineeriv retoorika igapäevane reaalsus (10) Mario Kadastik: maskist on abi (2) Lugejakiri: kui elekter saab otsa (3) Anneli Aab: jah, autoril on õigused Krister Kivi: mõni sõna koroonakarantiinist (11) Sergei Metlev: lödipaganlus ja demokraatia (2) Jürgen Ligi: riigi joogikaart ’21 (12) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Amar Annus: miks me ka tänapäeval nõidususuta läbi ei saa? (5) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: süü vältimatus ja hingetuse presumptsioon (2) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Bruno Mölder: nõiduse ja vaimu tajumise üllatav seos (2) Kultuur Sina ei pea mitte emaks saama! (25) Kultuuri lühiuudised Hüvasti, hüpoteetiline kass Sport Sander Raieste sai Euroliiga debüütmängus võidu Reali üle Vipsi hästi alanud nädalavahetus lõppes tehnikaprobleemidega Ken Torn säilitas kaine pea ega võtnud Portugalis arutuid riske Oliver Venno krooniti Katari meistriks Tartu Remonti lootnud koolimajad peavad veel ootama Jaan Toots: Tartu tõhusaim arengumootor on linnahall koos perekeskusega (4) Jan Lätt: kas helikopterirahaga saame headele ideedele pihta? Uuendatud Vanemuise tänav vajab ikka veel kohendamist Tartu linnamaratonil läks napilt enne finišit rebimiseks Tartu lühiuudised Kolm kilomeetrit Annelinna kõnniteid saavad tänavu uue katte Päästeamet soovitab luua kodus varud ERMis käib suvest suveni tekstiilide pildistamine Tartlased avaldasid referendumi vastu meelt Eestit tabas Tarbeklaasi vaimustus, mõne vaasi eest käivad kogujad välja sadu eurosid Meelelahutus Koomiks Sudoku

HARIDUS JA TEADUS ⟩ Amar Annus: miks me ka tänapäeval nõidususuta läbi ei saa?

6 min lugemist
  • Inimeste moraalsed intuitsioonid on kahepoolsed.
  • Düaadiline moraal on inimesele universaalne.
  • Teadus aitab automaatsete intuitsioonide vigu vältida.
FOTO: Erakogu

Inimesele on üldomane kahepoolne moraalistruktuur, mis otsib kedagi kahjustanud juhtumile süüdlase ka siis, kui seda tegelikult pole. Teadus võiks meid sellest nõiaringist vahel välja aidata, kirjutab Tartu Ülikooli Lähis-Ida uuringute dotsent Amar Annus.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Moraalsed küsimused puudutavad eluvaimuga olendeid, mitte elutuid asju. Moraali olemus on selline, mis sageli nõuab süüdlaste ja kannatajate kindlaks tegemist ning vahel ka isikute lahterdamist headeks ja halbadeks.

Moraalne süüdlane või kannataja saab olla ainult see, kes on vähem või rohkem isik, kes suudab midagi tunda ja teha, pälvides kiitust või laitust. Taevast alla langenud meteoriiti ega auto peale kukkunud puud ei saa võtta moraalselt vastutusele, küll aga väärteo sooritanud inimest. Ainult nendel, kellel arvatakse olevat vaim, võivad olla moraalsed õigused ja kohustused. Kellel vaimu ei usuta olevat, neid müüakse ja ostetakse nagu asju või orje.

03.10.2020 06.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto