L, 10.06.2023

Graafik ⟩ Euroopa Keskpank kaalub, milline peaks olema hinnatõus

Erik Aru
, majandustoimetuse juhataja
Facebook Twitter
Comments
Foto: JONATHAN ERNST/Reuters

Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde ütles möödunud nädalal, et Euroopa Keskpank (EKP) kaalub USA Föderaalreservi eeskuju järgimist, lastes inflatsioonil ületada oma sihtsuurust, kui üldine hinnatõus on olnud sellest tükk aega allpool. Seda võib tõenäoliselt vaadelda kui järjekordset märki, et EKP juht ei taha rahapoliitika leebuse poolest kuigivõrd alla jääda ameeriklastele – tähendaks see ju euro edasist kallinemist dollari suhtes, mis keskpankuritele parajat peavalu valmistab.

USA Föderaalreservi juhatuse esimees Jay Powell teatas augustis, et USA keskpank on valmis lubama kõrgemat inflatsiooni kui sihiks seatud kaks protsenti, kui hinnatõus on olnud pikemat aega sellest väiksem.

EKP president Christine Lagarde ütles Frankfurdis toimunud konverentsil, et keskpanga strateegia ülevaatamisel võidakse uurida sellise lähenemise kasulikkust. Eelmisel aastal välja kuulutatud EKP strateegia ülevaatus peatati seoses koroonapandeemiaga, oodatavalt jõuab see lõpule järgmise aasta septembris.

Hinnatõus tekitab tundeid

Majandusteooria järgi annab keskpanga avaldatud inflatsioonisiht tarbijatele ja ettevõtjatele märku, millist hinnatõusu nad ootama peaksid. Keskpanga seatud eesmärgi muutus peaks järelikult panema inimesi oma ootusi kohendama. Kuidas see kõik tegelikus elus toimib, on siiski võrdlemisi segane. Vähemalt võiks loota, et maailma rahaturgude osalised keskpanga signaalidele soovitud moel reageerivad.

«Laiem arutelu on praegu siiski see, kas keskpangad peaks selgelt kohustuma inflatsiooni möödalaske hüvitama, kui nad on olnud küllaltki palju aega allpool oma inflatsioonisihti,» rääkis Lagarde. «Kui selline strateegia on usutav, siis võib see tugevdada rahapoliitika võimet stabiliseerida majandust, kui see jõuab alumise piirini. Seda sellepärast, et inflatsioonisihi ületamise väljavaade tõstab inflatsiooniootusi ja seetõttu langetab reaalseid intressimäärasid.»

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles