Sisukord
Tänane leht
Tänane leht
06.10.2020
Eesti Turismifirmad ootavad reisileevendusi (6) Kaljulaid pakub OECD-le raskel ajal Eesti kogemust (13) «Võtsin tunni ajal amfetamiini välja ja tegin kõigi ees triipu» (1) Eesti lühiuudised Lasnamäele rajatakse Tondiraba hiigelpark (1) Külamehed võtsid labidad kätte ja hankisid kiire interneti (20) Pilk taevasse: öötaevas särab aastakümnete vägevaim vaade Marsile Majandus Majanduse lühiuudised Graafik ⟩ Euroopa Keskpank kaalub, milline peaks olema hinnatõus Kodus töötamine viis tee hinna lakke USA kuulsuste mänedžer jäi Eesti krüptofirmaga jänni Välismaa Välismaa lühiuudised Insta 10 ⟩ Klantspildiäpp Instagram kasvab aktivistide kantsiks «Raske oleks leida midagi, mis oleks nii paljude inimeste elusid paremaks teinud» Arvamus Juhtkiri ⟩ Lennujuhist minister (2) Marek Strandberg: et elektriautogambiit oleks täiuslik, vajame maksuohverdust (6) Julia Laffranque: Estonia hukk ja õigus tõele (33) Lugejakiri: põhjendamatu koroonahirm (1) Jaak Jõerüüt: mida teha Valgevenega, koroonahirmuga ja eesti keelega? (18) Ivari Ilja: kas Eesti saab endale kunagi ooperiteatri? (2) Svetlana Skrebneva: põlevkivitööstus vajab uut hingamist REGIONAALARENG ⟩ Kaja Sõstra ja Eveli Voolens: kaugtöö tegemine on aina kasvav trend (2) Andi Hektor: üks protsent käes. Kuidas edasi? (2) REGIONAALARENG ⟩ Antti Roose: teie teenistuses, kodust ja kaugelt REGIONAALARENG ⟩ Jaanus Mark: kui lähedal on kaugtöö? Kultuur Kummardus Georg Otsale Kultuur lühidalt Semperi ja Ojasoo tööd tunnustati Austrias Arvustus ⟩ Naeruvääristatud vanadusnõtrus (3) Arvustus ⟩ Meil alkohol aitab elada, võita! (1) Sport Postimehe pingerida ⟩ Millistelt lähtekohtadelt stardivad Eesti korvpalliklubid? Spordi lühiuudised Vlasi Sinjavski: euromängult on hea koondisse tulla Latvala tunnistas, et tema suur karjäär on ilmselt läbi Tervis Tervise lühiuudised Kirurg räägib, millised traumajuhtumid põhjustavad Eestis enim surmasid Teadus «Raske oleks leida midagi, mis oleks nii paljude inimeste elusid paremaks teinud» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kirurg räägib, millised traumajuhtumid põhjustavad Eestis enim surmasid

3 min lugemist
«Lisaks surmadele põhjustavad traumad tihti ka invaliidistumist või psühholoogilisi häireid, millel on tohutu sotsiaalne ja majanduslik mõju,» nendib nendib dr Sten Saar. FOTO: Shutterstock

Viimastel aastatel satub raske traumaga patsiente haiglasse kõige enam kõrgelt kukkumise tagajärjel. «Kõrgusest kukkumise põhjused on väga erinevad, näiteks alkoholijoobes rõdudelt või akendest kukkumised, kõrgusest allahüppamised suitsiidi eesmärgil, tööõnnetused ehitusel jne,» ütleb Põhja-Eesti regionaalhaigla erakorralise kirurgia keskuse üldkirurg Sten Saar.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Saar kaitses septembris Tartu Ülikoolis doktoritöö «Raske trauma epidemioloogia Eestis», juhendajateks prof Peep Talving ja prof Urmas Lepner, olles keskendunud raskelt vigastatud patsientide uurimisele.

«Õnnetus võib juhtuda igas vanuses ning väga tihti on see seotud noorte inimestega. Õnnetusjuhtumid on vanusegrupis 1–44 aastat peamine surmapõhjus,» ütleb dr Saar. «Väga murettekitav oli leid, et trauma tõttu hukkunutest 51 protsendil esines surmahetkel alkoholi­joove.»

Traumasurmadest ligikaudu 72 protsendil juhtudest sureb kannatanu sündmuskohal vigastustesse. Saare sõnul tõestab see, et kõige enam elusid saab päästa ennetusmeetmetega.

Doktoritöö eesmärk oli hinnata raskelt vigastatud patsientide demograafilisi andmeid ja ravi tulemusi ning võrrelda neid Eesti traumakeskuste, Põhja-Eesti regionaalhaigla ja Tartu Ülikooli kliinikumi vahel, väliskeskustega, muutusi ajas pärast taasiseseisvumist ning vigastuste mustreid. Saare sõnul puudusid Eestis varem raskelt vigastatud patsientidele keskendunud uuringud, säärased andmed on aga üliolulised traumasüsteemi jätkuvaks arendamiseks. Esimese uuringuga alustati 2014. aastal.

05.10.2020 07.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto