T, 7.02.2023

Nobeli kirjanduspreemia läheb tänavu ilmselt väljapoole Euroopat

Tauno Vahter
, kultuurikriitik, kirjastuse Tänapäev juht
Nobeli kirjanduspreemia läheb tänavu ilmselt väljapoole Euroopat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Foto: TOLGA AKMEN/AFP

2020. aasta Nobeli kirjanduspreemia laureaat selgub sel neljapäeval kell 14.00. Kui viimased aastakümned on oktoobri Nobeli-nädalale eelnenud kuud olnud täidetud ohtrate spekulatsioonidega võimalike võitjate üle, siis tänavu on vastukaja ning arutelud olnud lausa harjumatult vaiksed ja tagasihoidlikud.

Kahtlemata on üks põhjus see, et maailmal on praegu märksa fundamentaalsemaid probleeme, kuid osaliselt on asi ka eelmise aasta võitjates.Mäletatavasti teatati eelmine aasta vahepealsete skandaalide tõttu korraga kaks võitjat: 2018. aasta eest määrati see poola kirjanikule Olga Tokarczukile ning 2019. aasta eest Austria kirjanikule Peter Handkele. Kui Tokarczuki preemia võeti vastu kirjandusringkondade mõistvate noogutustega, siis Handkele preemia määramine osutus tõeliseks tüliõunaks tolle konfliktsete poliitiliste avalduste pärast. Kui siia lisada Rootsi Akadeemia liikme Anders Olssoni avaldus, et preemiat hakatakse määrama rohkem ka muu maailma autoritele kui eurooplastele, andis kahele eurooplasele auhinna määramine konfliktse signaali.

Kui tavaliselt on kihlveokontorid pakkunud võimalust Nobeli kirjandusauhinna laureaati ennustada juba suvekuudel, siis nüüd avaldati koefitsiendid napilt nädal aega enne preemia määramist. See näitab, et ootamatuse faktor on Nobeli puhul varasemast suurem. Kui üritada kirjandusringkondades ja kihlveoäris liikuvad mõttekäigud ja spekulatsioonid võimalikult lühidalt kokku võtta, siis üldine arvamus on, et Nobeli kirjanduspreemia pälvib tänavu kas a) naine, b) mustanahaline kirjanik või c) mustanahaline naiskirjanik.

Märksõnad
Tagasi üles