JULGEOLEK ⟩ Jaanika Puusalu: digiriik vajab digipädevuste restarti

2014. aasta sügisel Eestit külastanud toonasele Ameerika Ühendriikide presidendile Barack Obamale kingitud ID-kaardi näidis. FOTO: Sander Retel

Küberruumi võimaluste küllus nõuab tähelepanelikku tehnoloogiakasutust ning kriitilist meelt sisu ja suhtlustooni valimisel, kirjutab Sisekaitseakadeemia nooremteadur Jaanika Puusalu.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui tehnoloogia arendamisele ja rakendamisel pannakse Eestis suurt rõhku, siis kasutajate digipädevuste suurendamisest kuuleme ebaproportsionaalselt vähe. Digiriigi elaniku digipädevus näib pigem isikliku oskuse ja huvi, mitte ühiskondliku heaolu ja turvalisuse küsimus. Samas sõltub tehnoloogia abil nii teavet hankiva kui ka eluks vajalikke toiminguid tegeva inimese kompetentsist, vähemalt kaude, nii ühiskonna sidusus kui ka (virtuaalne) turvalisus.

Digipädevus on rohkem kui tehnoloogia käsitsemise oskus ja sellele tuleb pöörata suuremat tähelepanu. Vaid terve elanikkonna digipädevuste suurendamine kindlustab, et tehnoloogia veelgi laialdasem kasutuselevõtt ei muuda ühiskonda hoopis mõjutustele vastuvõtlikumaks ja ohtudele avatumaks.

07.10.2020 09.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto