Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.10.2020
Eesti Härma: kuni Eestis saab rääkida koroonakolletest, on tegelikult väga hea Lennukeelu käskkiri tühistati peaministri lennu pärast (6) Riigikonroll kritiseerib Eesti äridiplomaatiat Kavalad leiavad alati viisi: JOKK-skeemid aitavad alkoholimüügipiirangust hoiduda (22) Eesti lühiuudised Eesti kutsus oma Valgevene suursaadiku ajutiselt Tallinna E-rahvastikuregistris näeb sinu juurde elama registreerituid Viljandi poliitik ei pääsenud peksusüüdistusest (4) Majandus Veiko Veskimäe: hea projekt saab alati raha Majanduse lühiuudised Hinnalangus võib aasta lõpuks süveneda Välismaa Berliin sõdib kinnisvara­haide vastu Välismaa lühiuudised Lätis on koroonaviirusega nakatumine kaheksakordistunud Prantsuse kindral: Mali pole ainult meie mure Keemia-Nobeli pälvisid revolutsiooniliste geenikääride loojad (2) Arvamus Juhtkiri ⟩ Jokkis JOKKitajad (2) Kommentaar ⟩ Evelyn Kaldoja: minu debüüt EKRE kaitsjana (23) Maarja Vaino: kuidas reguleerida viha? (21) Edward Lucas: mustad õied mustas aias (10) Victoria Mõru: kriisiaeg töötab eralennunduse kasuks Veiko Vihuri: aus demokraatia austab rahvahääletusi (18) JULGEOLEK ⟩ Jaanika Puusalu: digiriik vajab digipädevuste restarti (4) Madli Vitismann: Estonia oli dokumentide järgi ookeanilaev (33) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: digielanik väärib digiriigilt maksimaalset Kultuur Luurajad ajaloo ja fantaasia vahel Erakordset silmailu pakkuv ajaviitefilm (1) «O2» on visuaalselt vaimustav maailmaklassi spioonifilm (3) Sport Ronaldot vägistamises süüdistav naine läks kohtus teisele katsele (2) Andreas Veerpalu kohtuistung Austrias lükkus edasi Karel Voolaid: ma ei saa ju minna väljakule ja mängijaid õlgadest raputada (3) Koroonapandeemia järgmine tahk: pealtvaatajad pelgavad spordisaali tulemist Spordi lühiuudised PM Sardiinias ⟩ Andrea Adamo MM-kalendrist ning Tänaku ja Hyundai tulevikust (1) Reis Ülendav reis lätlaste Ida-Virumaale Reisi lühiuudised Maa Elu Koprad paisutasid maisipõllule järve (1) Lihaveisekasvatajate tulevik tundub tume (1) Kriisikanad veetsid suve luksuses Parimaid mahetootjaid ühendab soov loodust säästa Hooldamata vihmaveesüsteem kaotab mõtte Suure osa maarahva joogivesi ei vasta nõuetele Mida on vaja orkaani tekkeks? Jõhvikaid võib korjata lume tulekuni Pisikesed peedid passivad hapendamiseks Taliküüslaugu võib juba mulda pista Hinnatud tordimeistri graafiku järgi sätitakse pulmakuupäevi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri ⟩ Jokkis JOKKitajad

2 min lugemist
  • Öine alkoholimüügi keeld on pannud baare JOKK-skeeme kasutama
  • Kevadine kriis pani paljud asutused majanduslikult raskesse olukorda
  • Kuna piirangud ei paista toimivat, siis tasub osapoolte vahel otsida kompromissi
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Kel janu, sel loovust jagub. Igasugused alkoholiga seotud piirangud on seda elavalt tõestanud – meenutagem kasvõi Gorbatšovi kuiva seaduse aegseid alkoholitarretisi või veel hiljutisi makse, mis uljalt autoakendel kelkides Lätti sõitsid.

Ka koroonaviiruse leviku piiramiseks mõeldud öise alkoholimüügi keeld on pannud baare erinevaid JOKK-skeeme välja nuputama, nagu võib lugeda tänase Postimehe Eesti uudiste külgedelt.

Mõneti võib joogiasutusi mõista, kuna nende jaoks peitub selles piirangus olemuslik vastuoksus. Riik soovib vältida joobes inimeste kogunemist kinnistesse ruumidesse, kuna alkoholi mõjul väheneb vastutusvõime ja ei pruugita kinni pidada viiruse leviku vältimiseks mõeldud abinõudest. Samas baarid joomiseks ja kogunemiseks ju mõeldud ongi.

Kevadine kriis pani need asutused majanduslikult raskesse olukorda, mistõttu nüüd enam tulu kaotada ei taheta. Tundub ka, et hoolimata nakkuskordajast, mis on aprilli tipphetkele lähedal, ei ole olukord võrreldav, surmade ja haiglaravi vajavate inimeste arv on märgatavalt väiksem, mistõttu võivad piirangud ettevõtja seisukohast tunduda üleliigsed. Aga nagu näitab eile avaldatud Tartu Ülikooli seireuuring, toimub Eestis siiski ka viiruse varjatud levik. Terviseameti meditsiinijuht Arkadi Popov muretses, et noored aktiivsed ja liikuvad inimesed kannavad haigust edasi eakamatele, mistõttu võib olukord kiiresti halvemaks minna. Seda võimalust kuulutab ette vanemaealiste inimeste haigestumise kasv.

Ideaalis oleks muidugi võimalik praeguste piirangutega jätkata, aga kuna see paista töötavat, on siin mõttekoht, kuidas teha nii, et hundid oleksid joonud ja lambad püsiksid terved.

2

Piirangutest möödahiilimist ei saa heaks kiita, aga ainult ettevõtete õlgadele kogu vastutust selles olukorras ka asetada ei saa. Nagu võis tõdeda segaste lennupiirangute puhul, on riik siingi üht-teist tegemata ja arvestamata jätnud. Kui on selge, et mingid piirangud ei tööta (mupo vaatluste kohaselt pole näiteks Tallinnas öine alkoholi tarbimine vähenenud), tuleb olukord ümber hinnata. Tanel Kiik küll juba ähvardas, et kui müügikeelust kinni ei peeta, siis võib valitsus hakata arutama karmimate piirangute kehtestamist. Kuivõrd rusikaga ähvardamine tulemusi annab, ei ole kindel. Kes ikka jokki jääda (või teistel seda võimaldada) tahab, sellel on ilmselt uus JOKK-skeem varnast võtta. Pigem peaksid ettevõtjad ja riik rahulikult läbi rääkima, kuidas praegust olukorda parandada.

Eesti kaubandus- ja tööstuskoja peadirektori Mait Paltsi ettepanek on, et baarides tuleks kehtestada maskikohustus. See oleks iseenesest mõistlikum ja sõbralikum lahendus nii ettevõtjate kui ka purjutajate jaoks, samuti saaks reegli järgimist paremini kontrollida. Küll aga võib selle juures ette tulla detailseid ja tehnilisi probleeme – näiteks kuidas läbi maski juua, sest tundub, et joomata olla inimesed ei saa. Pidev maski eestvõtmine ja tagasi panemine ilmselt soovitud efekti ei annaks ja viiruse levikut ei piiraks.

Selget lahendust ei paista. Ideaalis oleks muidugi võimalik lihtsalt praeguste piirangutega jätkata ja ettevõtetele ning inimestele südamele panna, et kui eksperdid on öise alkoholimüügi ära keelanud, siis põhjusega. Kuna see aga ei paista töötavat, on siin riigile mõttekoht, kas oleks võimalik teha ka nii, et hundid oleksid joonud ja lambad püsiksid terved.

Seotud lood
07.10.2020 09.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto