Edward Lucas: mustad õied mustas aias

Edward Lucas. FOTO: Albert Truuväärt /Scanpix/ /

Mida kaugemal Kaukaasiast, seda enam tekitab sõda Mägi-Karabahhis tüdimust ja segadust, kirjutab briti ajakirjanik Edward Lucas.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Milleks tunda muret koha pärast, mille nimegi ei suuda vaat et välja öelda? Kelle poolel on õigus? Kes alustas? Miks see peaks korda minema?

Esimesele kahele küsimusele on raske vastust leida. Nii armeenlastel kui ka aseritel on häid ajaloolisi põhjendusi sellele kaunile mägisele alale (mida võiks tõlkida kui «must mägiaed»), mis de iure kuulub Aserbaidžaanile, aga kus de facto on 1994. aasta relvarahust peale tegutsenud armeenlaste juhitud Artshahhi vabariik, mida rahvusvaheliselt ei ole keegi tunnustanud. Õigustatud pole ka nende taotlused. Mõlemad on sageli astunud mõistusevastase, provokatiivse käitumise rajale, mis põhjustas ka praeguse sõjategevuse alguse.

Miks-küsimusele vastata on lihtsam. Konflikti on hõlmatud kolm suurriiki: Türgi, kes toetab Aserbaidžaani, Venemaa, kellel on sõbralikud suhted mõlema vaenupoolega, ja Iraan, kes on nende naaber. Kaugemalt avaldavad mõju Euroopa Liit (kes on püüdnud edutult rahu vahendada) ja USA (keda ühelt poolt tõukab tagant mõjuvõimas armeenia hajala ja teiselt poolt huvi Aserbaidžaani nafta ja maagaasi vastu).

07.10.2020 09.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto