Sisukord
Fookus
Tänane leht
09.10.2020
Eesti «Apteeker Melchior» täitis Raekoja platsi näitlejatega Estonialt pääsenu: meil polnud mingit sõnaõigust (10) Eesti lühiuudised Jüri Ratas möönis möödalaskmist lennupiirangutega POSTIMEHE METSASARI ⟩ Tallinn raiub: mullu läks hakkeks ligi 19 000 puud (5) Riigikohus saatis prokuratuurile tagasi kohtunikule süüdistuse esitamise taotluse Nõmmekad sõdivad naabriks tulnud krematooriumi vastu (13) Sõjamäng maanteel tekitab inimestes hirmu (2) Majandus Danske Panga ekstöötajate kaitsja taotleb lekke tõttu kriminaalasja lõpetamist (7) Majanduse lühiuudised GALERII ⟩ Aasta parimaks ettevõtteks valiti IT-firma Nortal TikToki tehing tõstis Oracle’i asutaja taas rambivalgusse Välismaa Välismaa lühiuudised Armeenia ja Aserbaidžaani sisepinged toidavad sõjamasinat (1) USA asepresidendidebati võitis kärbes (1) Arvamus Gerttu Blank: kõrgharidus ei tohi olla eliidi lõbu ega algus võlaorjusele (6) Juhtkiri ⟩ Mägi-Karabahh on meie asi (6) Aimar Altosaar: kelle lennukiga ministrihärrad järgmine kord kino vaatama sõidavad? (7) Karmo Tüür: ühendamata Saksamaa (7) Tiit Pruuli: riigireformi lubadus tuleb täita (4) Indrek Kaing: Eestis saaks alata toidurevolutsioon Eerik-Niiles Kross: NATO-Venemaa konflikt pole Mägi-Karabahhis välistatud (18) KESKKOND ⟩ Tartu vanim kliimastreikija: igaüks suudab midagi ära teha! (4) KESKKOND ⟩ Rein Kuresoo: kelle kord on maailma päästa? (5) Fookus KESKKOND ⟩ Tartu vanim kliimastreikija: igaüks suudab midagi ära teha! (4) KESKKOND ⟩ Rein Kuresoo: kelle kord on maailma päästa? (5) Kultuur LGBT+-filmid võidavad tähelepanu Intervjuu ⟩ «Iga eseme juures siin näitusel on midagi saladuslikku» Koht, kus kogunevad plaadihaiged Sport Tiitlisoosik Elfyn Evansile on koitmas tasumise tund Sildaru tegi aasta suurima arenguhüppe Talispordisõbrad võivad lisaks Northugi naasmisele saada veel ühe üllatuspommi Eesti jäähokis puhuvad uued tuuled: kvartetist sai kvintett Galerii ⟩ Kodune korvpalliliiga alustab: kas Kalev/Cramo on tänavu hammustatavam kui varem? Spordi lühiuudised Tartu Kiri: Kauba tänava taastamine ei hävita parki Triin Jäädmaa: võõraste viibimist eramaal ei saa täielikult keelata (7) Enriko Talvistu: korvpallihall pole veel Tartu kultuur (2) Lydia hotell tõusis konkurentsivõimelt esikohale Kalevipoeg peab haldusreformi tõttu tükk maad kolima Süüdimõistetud mehed maksid poisile seksi eest 20–50 eurot (9) Õpilased juhtusid olema õiges kohas, ja päästsid Arbi järvest inimese Koroonakriisi järel loobusid võimlemisest kaks meistriklassi rühma Eesti iluvõimlemise rühm loodab EMil Ukrainas võistelda Muistsed tartlased elasid Toomemäel juba sajandeid enne Jurjevi asutamist (3) Sashami püüab pildile Tartu vaimu Meelelahutus Koomiks Sudoku

KESKKOND ⟩ Tartu vanim kliimastreikija: igaüks suudab midagi ära teha!

8 min lugemist
  • Peg Sage Oetjen ei mõista keskkonnast ja kliimaküsimustest mittehoolijaid.
  • Kuna kliimakaos mõjutab kõiki, peaks FFF olema rahvus- ja põlvkondadevaheline.
  • Ameeriklanna tunneb, et Eesti on tema jaoks ikka huvitav paik, kus elada.
Tartu kliimastreikijad seismas silmitsi kliimaskeptikuga. FOTO: Rein Kuresoo

Eelmisel reedel toimus Tartu raekoja ees kliimameeleavaldus – nagu reedeti ikka. Nagu enamikul reedetest, seisis noorte keskkonnaktivistide kõrval ka hallipäine vanadaam. Kliimastreike on meil üldiselt peetud «noorte asjaks», ehkki mujal maailmas on meeleavaldustele tulnud seeniorid tavaline vaatepilt. Uurisin Peg Sage Oetjenilt (80), kas ta end valge varesena ei tunne.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tartu Fridays For Future (FFF) korraldab oma regulaarseid meeleavaldusi reedeti kella kahest neljani, kui õppuritel hakkab kool läbi saama. Loodetavasti ei hakka keegi vanemaid inimesi hurjutama, et nad oma aega raiskavad.

Üks skeptiline vanem eestlanna poetas kord, et küllap on asi seegi, mida ma teen, kui mul midagi paremat teha ei ole. Tegelikult on mul nagu paljudel teistelgi vanematel inimestel tõepoolest aega ja just see tundub õige viisina oma aja kasutamiseks.

Küllap on pensionäridel rohkem aega kui 40–50-aastastel, kes käivad tööl, kasvatavad veel lapsi ja/või hoolitsevad vanemate eest. Ehkki tööealistel on tegemisi rohkem, löövad paljud siiski ka meiega kaasa.

Üks vanem härrasmees väitis, et kliimamuutus ei puutu absoluutselt temasse. Tema pole seda põhjustanud ega ole selle eest vastutav jne. Kui temalt küsiti, kas ta ei tunne muret selle pärast, mis ta lapsi ees ootab, prahvatas ta, et tal pole neid ning lisas, et Eestis ja Soomes kasvab nii palju puid, et meie mail pole küll tarvis kliima pärast muretseda. Nojah, see turgatas mulle alles hiljem pähe, et ta tegelikult väljendas umbes sellist mõtet: «mu elul pole erilist tähendust».

Meil suhtuti kuni üsna viimase ajani kliimamuutuste inimtekkelisusesse leige skepsisega. Greta Thunbergi välja ilmudes muutus vastasseis sootuks teravaks. Kas olete ka eestlaste hoiakus mingeid muutusi tähele pannud?

Jah, muidugi – aastaid tagasi näis siin valitsevat mõtteviis, et see «väike süütu Põhjamaa» on kliimamuutuste suhtes immuunne, või siis saab need asjad siin kuidagi rahulikult ära korraldatud. Mõtted sellest, et jää sulamine Arktikas või Siberi metaaniemissioonid võiksid siin kuidagimoodi kliimat mõjutada, tundusid paljudele vähemasti liialdusena. «Ja meil on ikka aeg-ajalt juhtunud lumeta jõulusid...»

Igaüks, kes ikka veel kliimamuutusi eitab, võiks vestelda Eesti talvepealinna Otepää inimestega. Nad saaksid kuulda kahjumitest, mis on kohalikele majutusasutustele, restoranidele ja isegi toidupoodidele tekkinud selletõttu, et inimestel pole talvel enam mõtet Otepääle tulla ja isegi suusamaratonid on ära jäänud.

08.10.2020 10.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto