Sisukord
Kultuur
Tänane leht
09.10.2020
Eesti «Apteeker Melchior» täitis Raekoja platsi näitlejatega Estonialt pääsenu: meil polnud mingit sõnaõigust (10) Eesti lühiuudised Jüri Ratas möönis möödalaskmist lennupiirangutega POSTIMEHE METSASARI ⟩ Tallinn raiub: mullu läks hakkeks ligi 19 000 puud (5) Riigikohus saatis prokuratuurile tagasi kohtunikule süüdistuse esitamise taotluse Nõmmekad sõdivad naabriks tulnud krematooriumi vastu (13) Sõjamäng maanteel tekitab inimestes hirmu (2) Majandus Danske Panga ekstöötajate kaitsja taotleb lekke tõttu kriminaalasja lõpetamist (7) Majanduse lühiuudised GALERII ⟩ Aasta parimaks ettevõtteks valiti IT-firma Nortal TikToki tehing tõstis Oracle’i asutaja taas rambivalgusse Välismaa Välismaa lühiuudised Armeenia ja Aserbaidžaani sisepinged toidavad sõjamasinat (1) USA asepresidendidebati võitis kärbes (1) Arvamus Gerttu Blank: kõrgharidus ei tohi olla eliidi lõbu ega algus võlaorjusele (6) Juhtkiri ⟩ Mägi-Karabahh on meie asi (6) Aimar Altosaar: kelle lennukiga ministrihärrad järgmine kord kino vaatama sõidavad? (7) Karmo Tüür: ühendamata Saksamaa (7) Tiit Pruuli: riigireformi lubadus tuleb täita (4) Indrek Kaing: Eestis saaks alata toidurevolutsioon Eerik-Niiles Kross: NATO-Venemaa konflikt pole Mägi-Karabahhis välistatud (18) KESKKOND ⟩ Tartu vanim kliimastreikija: igaüks suudab midagi ära teha! (4) KESKKOND ⟩ Rein Kuresoo: kelle kord on maailma päästa? (5) Kultuur LGBT+-filmid võidavad tähelepanu Intervjuu ⟩ «Iga eseme juures siin näitusel on midagi saladuslikku» Koht, kus kogunevad plaadihaiged Sport Tiitlisoosik Elfyn Evansile on koitmas tasumise tund Sildaru tegi aasta suurima arenguhüppe Talispordisõbrad võivad lisaks Northugi naasmisele saada veel ühe üllatuspommi Eesti jäähokis puhuvad uued tuuled: kvartetist sai kvintett Galerii ⟩ Kodune korvpalliliiga alustab: kas Kalev/Cramo on tänavu hammustatavam kui varem? Spordi lühiuudised Tartu Kiri: Kauba tänava taastamine ei hävita parki Triin Jäädmaa: võõraste viibimist eramaal ei saa täielikult keelata (7) Enriko Talvistu: korvpallihall pole veel Tartu kultuur (2) Lydia hotell tõusis konkurentsivõimelt esikohale Kalevipoeg peab haldusreformi tõttu tükk maad kolima Süüdimõistetud mehed maksid poisile seksi eest 20–50 eurot (9) Õpilased juhtusid olema õiges kohas, ja päästsid Arbi järvest inimese Koroonakriisi järel loobusid võimlemisest kaks meistriklassi rühma Eesti iluvõimlemise rühm loodab EMil Ukrainas võistelda Muistsed tartlased elasid Toomemäel juba sajandeid enne Jurjevi asutamist (3) Sashami püüab pildile Tartu vaimu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Koht, kus kogunevad plaadihaiged

5 min lugemist
Tänavu augusti lõpus Balti jaama turu esisel väljakul toimunud heategevuslik Plaaditurg kogus üle 5000 euro vähiravifondi toetuseks. FOTO: Kaisa Potisepp

Igaüks, kel on harjumus – või koguni sisemine sundus – kuulata muusikat füüsiliselt helikandjatelt ning rivistada vastavaid väljaandeid au ja uhkusega oma kodustele riiulitele, teab, et kõige põnevam ja ihaldusväärsem – ning ühtlasi ka kõige odavam ja kallim – kaup liigub järelturul.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tallinnas on alates 2009. aastast peetud kord kuus Plaaditurgu, mis toimus kõigepealt klubis Tapper, seejärel Von Krahlis, viimati pikemalt pubis Red Emperor. Selle nädala pühapäeva pärastlõunal võõrustab melomaane ja plaadifetišiste Balti jaama turuhoone. Minu vestluskaaslaseks on ürituse peakorraldaja Ahto-Lembit Lehtmets. Kuna oleme juba ammu tuttavad, võtsime vabadust teineteist sinatada.

Meie kaks tutvusime 1990. aastate alguses Plaadimäel, Tallinnas Harjumäel igal pühapäeval ilmast hoolimata toimunud iselaadsel ja isetekkelisel turul, kus suheldi ning osteti, müüdi ja vahetati kõike muusikasse puutuvat. Plaadimägi oli koht ja sündmus, mida peab selle tähtsuse rõhutamiseks kindlasti kirjutama suure algustähega. Kui oluline see sinu elus oli?

Piisavalt oluline, et iga pühapäev 3,5 tundi bussiga Kadrinast varahommikul Tallinnasse sõita. Internetieelsel ajastul oli Plaadimägi ülioluline melomaanide ja muusikute sotsialiseerumise koht. Muid variante väga ei olnudki. Plaadimäelt leitud sõbrad on sõbrad ka täna. Sama seltskond teeb ka täna olulisi asju kohalikul muusikamaastikul. Paljusid neist kohtab Plaaditurul ka praegu.

Kuidas on nii juhtunud, et nüüd ise samasugust üritust korraldad? Millest see kõik algas?

Ühtpidi läbi selle, et 2009. aastal tahtsin klubi Tapper juhatajana ka pühapäevasel päeval majas melu hoida. Kindlasti mängis siin rolli ka minu kontrolli alt väljunud melomaania, ports nostalgiat ja nõudluse olemasolu. Isegi natuke üllatas, et keegi juba varem midagi sellist korraldanud ei olnud. Vähemalt regulaarselt mitte. Nii läkski, et kui Von Krahli maandusin, siis tuli turg järele ja siis ei saanud enam pidama.

Oled sa teadlik, kui palju toimub samalaadseid üritusi mujal maailmas?

Sellised turud on mujal maailmas record fair’i nime all väga levinud. Meie Eesti oma on siis nüüd hübriid läänelikust ja kohalikust. Seni me ei võtnud ei kohatasu ega ukselt piletit ja klubides toimis ka sotsiaalne pool kenasti. Nüüd tulevad selles formaadis väikesed muutused, aga mitte suurel määral. Plaaditurg toimub eeloleval pühapäeval Balti jaama turul Humalakoja kõrval.

Kas või kuivõrd on plaadimüügi järelturg Eestis nende aastatega muutunud? Mil määral on seda mõjutanud vinüüli- ja kassetiformaadi kestev tagasitulek?

Kasvutrend on ikka märkimisväärne. On tekkinud juurde terve rida poode. Igaüks neist oma näo ja oma klientuuriga. On tekkinud terve rida üksiküritajaid, kelle müügikanaliks ongi internet pluss Plaaditurg. Pilt on päris kirju ja kahtlemata just vinüüliformaadi tõus on olnud selle kõige peamiseks mootoriks. On müüjaid ja on ostjaid. Vanu ja uusi. Kassetiformaadi tagasitulek on samuti märgatav, aga ei mängi üldpildis väga olulist rolli. Paljudele ehk üllatuseks tuleb aga CD vaikselt tagasi ja selle mõju on juba ka tunda.

Millist formaati sa ise eelistad ja miks?

08.10.2020 10.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto