Uued liikursuurtükid Kõu muudavad sõjapidamist liikuvamaks

Eesti Kaitsevägi esitles eile Tapa sõjaväelinnakus liikursuurtükke K9 Kõu. Roomikutel suurtükk sõitis oma võimetele kohaselt ka järsematest aukudest kergusega üle.  FOTO: Ain Liiva

Eesti kaitsevägi esitles eile Tapal uusi Lõuna-Koreast saabunud liikursuurtükke K9 Kõu (ingl k tõlgitud Thunder), mis vahetavad välja senised järelveetavad 155-millimeetrised haubitsad FH70. Kui praegu on kohal kaks relvasüsteemi, siis järgneva kolme aasta jooksul saabub Eestisse kokku 18 liikursuurtükki, mis tuleb omakorda veel kaitseväe jaoks sobivaks modifitseerida.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

18 liikursuurtükki läheb riigile kokku maksma 83 miljonit eurot, mis sisaldab ka väljaõpet instruktoritele ja hoolduspersonalile, eritööriistu ja varuosi. Lisaks hangitakse evakueerimistankid ja soomustatud mobiilsed juhtimispunktid. Kuigi K9-suurtükid ise nii palju ei maksa, tuleb nad üle värvida Eesti kaitseväe laigulise mustriga, paigaldada kaitseväega ühtivad sidesüsteemid ja teha veel lisamodifikatsioonid, mistõttu kaitseinvesteeringute keskuse sõnul kerkib lõpphind 80 miljoni kanti. «Sellise võimekuse planeerimine on väga kompleksne. Suurtükk on ainult üks osa, teine osa on kogu see sidesüsteem, teiseks vigastada saamise korral on vaja puksiirtanke, raskeveotreilereid, et süsteemid siia tuua. Koos sellega käivad kaasas taristuprojektid. Täna ei ole kaitseväes sellist remondihalli, kuhu see K9 sisse mahub, need tuleb ka ehitada ja kulusse sisse arvutada,» kommenteeris riigi kaitseinvesteeringute keskuse soomustatud sõidukite ja tehnika kategooria juht Ivar Janson.

09.10.2020 12.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto