Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.10.2020
Eesti Intervjuu ⟩ Eesti 200 unistab julgelt edasi (14) ELi ühtse reisiprotokolli ideed ei võeta Eestis puhta kullana (2) Vimkadega musterlaps: kohtusüsteemi pea kohal kirvest ei ripu, aga arenguruumi on (4) Eesti lühiuudised Tartus läheb lahti maskide testimine Saksa telesaade: Eesti metsade lageraie taga on taastuvenergia trend Majandus Keskpank uurib, kas eurost annab teha krüptoraha (1) Majanduse lühiuudised Koroonakriis tõi Tallinna Sadamasse suure hulga naftat Välismaa Välismaa lühiuudised Ungari akadeemilisel maastikul valitseb déjà-vu Armeenia ja Aserbaidžaani vaherahu pidas vaid silmapilgu (3) Taani katsed sisserändajaid buldooseriga integreerida tekitavad vastuhakku (16) Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: tubli töö väärib tublit tasu (3) Juhtkiri ⟩ Kõik pole kuld (4) Marek Strandberg: Nobel, Hitler ja leedulane (1) Kajar Lember: kust jookseb jälitamise piir? Eiki Berg: mida ühist on Uus-Kaledoonial ja Mägi-Karabahhil? (6) Ene-Margit Tiit: loogem koroonahotellid! (4) Mart Kivastik: kui mõistus maha jätab, pole taevast abi (30) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Ahhaa: probleem pole arvamuste paljususes, vaid teadmiste vähesuses HARIDUS JA TEADUS ⟩ Jaak Kikas: ma ei ole müünud oma hinge ei kuradile ega jumalale (3) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: kehaline meelitus kehatusse maailma Kultuur Siberi eestlaste nukratest lauludest kajab vastu elusaatus Sõjasõltlase tants VAT Teatri laval Imemagus film räägib tõsisest probleemist Sport Tänak suutis midagi päästa, sae käima tõmmanud Ogier jageles mitmel rindel Neljapaat teenis EMil 4. koha Eesti koondisel jäi üllatuspommi lõhkamisest natuke puudu (1) Peatreener Voolaid: Eestis on väga palju inimesi, kes ei usu meisse (3) Miks on Schumacher parem kui Hamilton? Ja vastupidi? (1) Tartu Nõo säras tuledes Eili Arula: kuidas müüa kirikut? KIRI: Tartu õlle(ok)toober KIRI: mälestuskild keskpargi rajamisest Ott Kiens: kes päästaks Tartu kliimakava? (2) Koerad langevad huntide saagiks (1) Majandusminister Tartus: Riia ringiga on kõik hästi Tartu lühiuudised Galerii ⟩ Lõuna-Eesti uus rahvaliiga algas põnevate korvpallilahingutega Tartu spordi lühiuudised Perekond Seli perefima võlud ja valud (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kajar Lember: kust jookseb jälitamise piir?

5 min lugemist
  • Asekantsleri ilus jutt on päris elust nihkes.
  • Justiitsministeerium on seaduseelnõu tagasi lükanud.
  • Abi pole kuskilt loota.
Kajar Lember. FOTO: Margus Ansu

Lugedes, et Eesti tahab taas olla eesrindlane ja püüab saada ligipääsu krüpteeritud vestlustele telefonides, tekib huvitavaid mõtteid, kirjutab ettevõtja Kajar Lember.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tavalise Eesti kodanikuna peaks mul olema ükskõik, kas ja kui palju keegi minu andmeid loeb, sest kurjategijate andmetele peaks politseil ju ikka ligipääs olema. Aga kes on kurjategija ja kuidas see hinnang tegelikkuses ikkagi antakse ehk millal on sinu andmed vastavate organite huviorbiidis?

Elades oma normaalset elu, ei tule sa selle pealegi, et võid tegelikult kellelgi juba sihikul olla. Enne peaks praeguse olukorra endale selgeks tegema ja vaatama, kas teooria ja praktika ikka lähevad kokku. Näiteks ei ole Eestis alates 1. jaanuarist 2013 sideandmete väljaküsimine jälitustegevus, see ei erine aadressi, isikule kuuluva kinnisvara ja muudest taolistest päringutest. Samas, arvestades seda, mida nende andmetega teha saab (detailne analüüs inimese suhtlusringkonna, asukoha ja liikumisteede kohta), on olemuslikult tegemist siiski pigem jälitustegevusega.

See säte viidi kunagi sisse Euroopa Liidu direktiivi alusel, kuid Euroopa Kohus tunnistas selle mõni aasta hiljem kehtetuks. Kohus otsustas, et direktiiviga pandud kommunikatsiooni liiklus- ja asukohaandmete säilitamise kohustus piirab ebaproportsionaalselt eraelu ja isikuandmete kaitse õigust. Ka õiguskantsler on oma arvamuses avaldanud seisukohta, et nende normide kohaldamise praktika võib olla põhiseadusvastane, aga Eesti õigusesse jäi see säte siiski alles ning siiani pole seda tühistatud.

10.10.2020 13.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto