Eiki Berg: mida ühist on Uus-Kaledoonial ja Mägi-Karabahhil?

Eiki Berg. FOTO: Sille Annuk / Tartu Postimees

Esmapilgul ei midagi. Peale liitsõnaühendite tähistamaks geograafilisi kohanimesid Okeaaniast ja Kaukaasiast siit küll ühisnimetajat ei leia. Või aga siiski, kirjutab TÜ rahvusvaheliste suhete teooria professor Eiki Berg.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mõlemat piirkonda ühendab rahvaste enesemääramise idee, aga selle saavutamine kulgeb mööda erinevat rada. Ühel juhul on tegemist koloniaalsuhetest vabanemisega, teisel juhul aga katsega eralduda nn peremeesriigist. Ühel juhul võiks see teekond lõppeda omariikluse väljakuulutamisega, teisel juhul viib katse rahvuskaaslastega ühineda sõjani. Heitkem pilk neile lähedalt.

Rahvusvaheline õigus sätestab territoriaalsete üksuste õigussubjektsuse. Ehk siis milliste reeglite alusel on võimalik riiklust omandada, ning kui see on saavutatud, siis milliste reeglite alusel toimub nende üksuste edasine omavaheline suhtlemine. Seadusi ja reegleid, nagu ikka, teevad inimesed. Nende tõlgendamine ja elluviimine on alati poliitiliselt kallutatud. Mistõttu on pigem õigustatud rääkimine riikideks saamise poliitikast ja riikluse tunnustamise poliitikast, selmet abi otsida ajahambast puremata käsulaudadest.

10.10.2020 13.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto