Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.10.2020
Eesti Intervjuu ⟩ Eesti 200 unistab julgelt edasi (14) ELi ühtse reisiprotokolli ideed ei võeta Eestis puhta kullana (2) Vimkadega musterlaps: kohtusüsteemi pea kohal kirvest ei ripu, aga arenguruumi on (4) Eesti lühiuudised Tartus läheb lahti maskide testimine Saksa telesaade: Eesti metsade lageraie taga on taastuvenergia trend Majandus Keskpank uurib, kas eurost annab teha krüptoraha (1) Majanduse lühiuudised Koroonakriis tõi Tallinna Sadamasse suure hulga naftat Välismaa Välismaa lühiuudised Ungari akadeemilisel maastikul valitseb déjà-vu Armeenia ja Aserbaidžaani vaherahu pidas vaid silmapilgu (3) Taani katsed sisserändajaid buldooseriga integreerida tekitavad vastuhakku (16) Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: tubli töö väärib tublit tasu (3) Juhtkiri ⟩ Kõik pole kuld (4) Marek Strandberg: Nobel, Hitler ja leedulane (1) Kajar Lember: kust jookseb jälitamise piir? Eiki Berg: mida ühist on Uus-Kaledoonial ja Mägi-Karabahhil? (6) Ene-Margit Tiit: loogem koroonahotellid! (4) Mart Kivastik: kui mõistus maha jätab, pole taevast abi (30) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Ahhaa: probleem pole arvamuste paljususes, vaid teadmiste vähesuses HARIDUS JA TEADUS ⟩ Jaak Kikas: ma ei ole müünud oma hinge ei kuradile ega jumalale (3) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: kehaline meelitus kehatusse maailma Kultuur Siberi eestlaste nukratest lauludest kajab vastu elusaatus Sõjasõltlase tants VAT Teatri laval Imemagus film räägib tõsisest probleemist Sport Tänak suutis midagi päästa, sae käima tõmmanud Ogier jageles mitmel rindel Neljapaat teenis EMil 4. koha Eesti koondisel jäi üllatuspommi lõhkamisest natuke puudu (1) Peatreener Voolaid: Eestis on väga palju inimesi, kes ei usu meisse (3) Miks on Schumacher parem kui Hamilton? Ja vastupidi? (1) Tartu Nõo säras tuledes Eili Arula: kuidas müüa kirikut? KIRI: Tartu õlle(ok)toober KIRI: mälestuskild keskpargi rajamisest Ott Kiens: kes päästaks Tartu kliimakava? (2) Koerad langevad huntide saagiks (1) Majandusminister Tartus: Riia ringiga on kõik hästi Tartu lühiuudised Galerii ⟩ Lõuna-Eesti uus rahvaliiga algas põnevate korvpallilahingutega Tartu spordi lühiuudised Perekond Seli perefima võlud ja valud (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eiki Berg: mida ühist on Uus-Kaledoonial ja Mägi-Karabahhil?

3 min lugemist
  • Rahvusvaheline õigus sätestab territoriaalsete üksuste õigussubjektsuse.
  • Uus-Kaledoonia teistkordsel iseseisvusreferendumil lükati idee tagasi.
  • Mägi-Karabahhi puhul on käimas kolmas katse määratleda staatusküsimust.
Eiki Berg. FOTO: SILLE ANNUK/PM/SCANPIX BALTICS

Esmapilgul ei midagi. Peale liitsõnaühendite tähistamaks geograafilisi kohanimesid Okeaaniast ja Kaukaasiast siit küll ühisnimetajat ei leia. Või aga siiski, kirjutab TÜ rahvusvaheliste suhete teooria professor Eiki Berg.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mõlemat piirkonda ühendab rahvaste enesemääramise idee, aga selle saavutamine kulgeb mööda erinevat rada. Ühel juhul on tegemist koloniaalsuhetest vabanemisega, teisel juhul aga katsega eralduda nn peremeesriigist. Ühel juhul võiks see teekond lõppeda omariikluse väljakuulutamisega, teisel juhul viib katse rahvuskaaslastega ühineda sõjani. Heitkem pilk neile lähedalt.

Rahvusvaheline õigus sätestab territoriaalsete üksuste õigussubjektsuse. Ehk siis milliste reeglite alusel on võimalik riiklust omandada, ning kui see on saavutatud, siis milliste reeglite alusel toimub nende üksuste edasine omavaheline suhtlemine. Seadusi ja reegleid, nagu ikka, teevad inimesed. Nende tõlgendamine ja elluviimine on alati poliitiliselt kallutatud. Mistõttu on pigem õigustatud rääkimine riikideks saamise poliitikast ja riikluse tunnustamise poliitikast, selmet abi otsida ajahambast puremata käsulaudadest.

10.10.2020 13.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto