Sisukord
Teater
Tänane leht
12.10.2020
Eesti Intervjuu ⟩ Eesti 200 unistab julgelt edasi (14) ELi ühtse reisiprotokolli ideed ei võeta Eestis puhta kullana (2) Vimkadega musterlaps: kohtusüsteemi pea kohal kirvest ei ripu, aga arenguruumi on (4) Eesti lühiuudised Tartus läheb lahti maskide testimine Saksa telesaade: Eesti metsade lageraie taga on taastuvenergia trend Majandus Keskpank uurib, kas eurost annab teha krüptoraha (1) Majanduse lühiuudised Koroonakriis tõi Tallinna Sadamasse suure hulga naftat Välismaa Välismaa lühiuudised Ungari akadeemilisel maastikul valitseb déjà-vu Armeenia ja Aserbaidžaani vaherahu pidas vaid silmapilgu (3) Taani katsed sisserändajaid buldooseriga integreerida tekitavad vastuhakku (16) Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: tubli töö väärib tublit tasu (3) Juhtkiri ⟩ Kõik pole kuld (4) Marek Strandberg: Nobel, Hitler ja leedulane (1) Kajar Lember: kust jookseb jälitamise piir? Eiki Berg: mida ühist on Uus-Kaledoonial ja Mägi-Karabahhil? (6) Ene-Margit Tiit: loogem koroonahotellid! (4) Mart Kivastik: kui mõistus maha jätab, pole taevast abi (30) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Ahhaa: probleem pole arvamuste paljususes, vaid teadmiste vähesuses HARIDUS JA TEADUS ⟩ Jaak Kikas: ma ei ole müünud oma hinge ei kuradile ega jumalale (3) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: kehaline meelitus kehatusse maailma Kultuur Siberi eestlaste nukratest lauludest kajab vastu elusaatus Sõjasõltlase tants VAT Teatri laval Imemagus film räägib tõsisest probleemist Sport Tänak suutis midagi päästa, sae käima tõmmanud Ogier jageles mitmel rindel Neljapaat teenis EMil 4. koha Eesti koondisel jäi üllatuspommi lõhkamisest natuke puudu (1) Peatreener Voolaid: Eestis on väga palju inimesi, kes ei usu meisse (3) Miks on Schumacher parem kui Hamilton? Ja vastupidi? (1) Tartu Nõo säras tuledes Eili Arula: kuidas müüa kirikut? KIRI: Tartu õlle(ok)toober KIRI: mälestuskild keskpargi rajamisest Ott Kiens: kes päästaks Tartu kliimakava? (2) Koerad langevad huntide saagiks (1) Majandusminister Tartus: Riia ringiga on kõik hästi Tartu lühiuudised Galerii ⟩ Lõuna-Eesti uus rahvaliiga algas põnevate korvpallilahingutega Tartu spordi lühiuudised Perekond Seli perefima võlud ja valud (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sõjasõltlase tants VAT Teatri laval

3 min lugemist
Sulev Keeduse «Sõjasõltlases» mängib sõjaoperaatorit Kristo Viiding, kes valitseb esmaklassiliselt oma füüsist ja lavakõnet.  FOTO: Siim Vahur

Võib-olla Keedus seda lavastaski, kuidas sõna aitab ellu jääda.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

VAT Teatri rahvusraamatukogu tornisaalis 3. oktoobril esietendunud «Sõjasõltlase» lõpuminutitel tantsib pöörast tantsu sõjaoperaatorit kehastav Kristo Viiding. Tants on võimas. Selles kulmineerub kaks tundi katkematut mängu. Kui huvitav oleks sellele kõrvale panna Einari Koppeli tantsitud seersant Musgrave’i tants... Mikk Mikiver lavastas näidendi Eesti Draamateatris 1974. aastal.

18-aastaselt Saksa sõjaväe lennuväe abiteenistusse värvatud ja ka Soomes Punaarmee vastu sõdinud Einari Koppel sai oma tantsu panna vahetu isikliku sõjakogemuse. Ma ei arva, et Kristo Viiding oleks pidanud rolli loomise eel sõjas käima. Südamest loodan, et ta ei pea kunagi sõtta minema ega seda vahetult kogema. Hea näitleja laseb rollil endast suuremaks kasvada ja seda Viiding oma tegelaskujule võimaldas.

Sulev Keedus on lavastuse alustekstiks valinud Jon Steele’i 2002. aastal ilmunud raamatu «Sõjasõltlane». See on teleuudiste operaatori 1993.–1994. aastal sõjakolletes kogetu valus kirjeldus. Lavastaja, kogenud filmimees Keedus toob lavale kaameramehe kirjelduse heitlikust teekonnast elu, surma ja hulluksminemise piiridel.

Steele on ellujäämise nimel, hulluksminemise äärel oma liikuvad pildid ja piltide hankimise loo sõnadesse tõlkinud, Keedus nende hulgast oma valiku teinud. Meie vaatajana tõlgime sõnad, vähemalt osaliselt, piltideks tagasi.

«Ma leidsin Moskvast ühe psühhiaatri ja hakkasin rääkima. Ma võtsin veidi paberit ja hakkasin kirjutama. Ja mida rohkem ma rääkisin ja mida rohkem ma kirjutasin, seda rohkem ma leppisin oma eluga peeglitagusel maal. Ma hakkasin tundma neid pilte, mis läbi objektiivi sisse tulid. Ja see päästis mu elu.»

10.10.2020 13.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto