Sisukord
Eesti
Tänane leht
12.10.2020
Eesti Intervjuu ⟩ Eesti 200 unistab julgelt edasi (14) ELi ühtse reisiprotokolli ideed ei võeta Eestis puhta kullana (2) Vimkadega musterlaps: kohtusüsteemi pea kohal kirvest ei ripu, aga arenguruumi on (4) Eesti lühiuudised Tartus läheb lahti maskide testimine Saksa telesaade: Eesti metsade lageraie taga on taastuvenergia trend Majandus Keskpank uurib, kas eurost annab teha krüptoraha (1) Majanduse lühiuudised Koroonakriis tõi Tallinna Sadamasse suure hulga naftat Välismaa Välismaa lühiuudised Ungari akadeemilisel maastikul valitseb déjà-vu Armeenia ja Aserbaidžaani vaherahu pidas vaid silmapilgu (3) Taani katsed sisserändajaid buldooseriga integreerida tekitavad vastuhakku (16) Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: tubli töö väärib tublit tasu (3) Juhtkiri ⟩ Kõik pole kuld (4) Marek Strandberg: Nobel, Hitler ja leedulane (1) Kajar Lember: kust jookseb jälitamise piir? Eiki Berg: mida ühist on Uus-Kaledoonial ja Mägi-Karabahhil? (6) Ene-Margit Tiit: loogem koroonahotellid! (4) Mart Kivastik: kui mõistus maha jätab, pole taevast abi (30) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Ahhaa: probleem pole arvamuste paljususes, vaid teadmiste vähesuses HARIDUS JA TEADUS ⟩ Jaak Kikas: ma ei ole müünud oma hinge ei kuradile ega jumalale (3) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: kehaline meelitus kehatusse maailma Kultuur Siberi eestlaste nukratest lauludest kajab vastu elusaatus Sõjasõltlase tants VAT Teatri laval Imemagus film räägib tõsisest probleemist Sport Tänak suutis midagi päästa, sae käima tõmmanud Ogier jageles mitmel rindel Neljapaat teenis EMil 4. koha Eesti koondisel jäi üllatuspommi lõhkamisest natuke puudu (1) Peatreener Voolaid: Eestis on väga palju inimesi, kes ei usu meisse (3) Miks on Schumacher parem kui Hamilton? Ja vastupidi? (1) Tartu Nõo säras tuledes Eili Arula: kuidas müüa kirikut? KIRI: Tartu õlle(ok)toober KIRI: mälestuskild keskpargi rajamisest Ott Kiens: kes päästaks Tartu kliimakava? (2) Koerad langevad huntide saagiks (1) Majandusminister Tartus: Riia ringiga on kõik hästi Tartu lühiuudised Galerii ⟩ Lõuna-Eesti uus rahvaliiga algas põnevate korvpallilahingutega Tartu spordi lühiuudised Perekond Seli perefima võlud ja valud (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tartus läheb lahti maskide testimine

4 min lugemist
  • Tartu füüsikute abil saate teada, kui hästi toimiva maski olete ostnud
  • On teatavaks saanud, millise "hobusega", koroonaviirus kopsu ratsutab
  • Kuidas suur võrgusilm saab kinni pidada väikese viiruse?
Mask. Pilt on illustreeriv. FOTO: Eero Vabamägi

Nüüdsest saavad inimesed endale soetatud maskide omadusi testida lasta. Selle võimaluse pakub välja Tartu Ülikooli füüsika instituut. Projekti algatajaks on keskkonnafüüsika professor Heikki Junninen. Tema sõnul on see füüsikute panus pandeemiaga toimetulemisse. «On oluline, et inimesed teaksid, milline on nende maskide tõhusus, milline on kaitsevõime. Me pakume testimisvõimaluse välja just taaskasutavate maskide jaoks – et vähendada prügi hulka ja toetada selliste maskide kasutamist,» juhatab professor sisse Tartu Ülikooli plaani.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Aga millise suurusega on need piisad, millel muu hulgas ka meid kimbutavad koroonaviiruse osakesed rändavad?

Õhus olevate aerosoolide uuringutega tegelev Heikki Junninen ütleb: «Atmosfääris olevaid osakesi on väga laias suurusvahemikus, alates nanomeetritest kuni sadade mikromeetriteni. Suuruste erinevus on 10 – 100 000 korda! Ehk kui väikseimad osakesed oleksid läbimõõduga 1 cm, siis suuremate läbimõõt oleks 100 m – kui püüda seda erinevust ilmestada.»

10.10.2020 13.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto