Sisukord
Arvamus
Tänane leht
12.10.2020
Eesti Intervjuu ⟩ Eesti 200 unistab julgelt edasi (14) ELi ühtse reisiprotokolli ideed ei võeta Eestis puhta kullana (2) Vimkadega musterlaps: kohtusüsteemi pea kohal kirvest ei ripu, aga arenguruumi on (4) Eesti lühiuudised Tartus läheb lahti maskide testimine Saksa telesaade: Eesti metsade lageraie taga on taastuvenergia trend Majandus Keskpank uurib, kas eurost annab teha krüptoraha (1) Majanduse lühiuudised Koroonakriis tõi Tallinna Sadamasse suure hulga naftat Välismaa Välismaa lühiuudised Ungari akadeemilisel maastikul valitseb déjà-vu Armeenia ja Aserbaidžaani vaherahu pidas vaid silmapilgu (3) Taani katsed sisserändajaid buldooseriga integreerida tekitavad vastuhakku (16) Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: tubli töö väärib tublit tasu (3) Juhtkiri ⟩ Kõik pole kuld (4) Marek Strandberg: Nobel, Hitler ja leedulane (1) Kajar Lember: kust jookseb jälitamise piir? Eiki Berg: mida ühist on Uus-Kaledoonial ja Mägi-Karabahhil? (6) Ene-Margit Tiit: loogem koroonahotellid! (4) Mart Kivastik: kui mõistus maha jätab, pole taevast abi (30) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Ahhaa: probleem pole arvamuste paljususes, vaid teadmiste vähesuses HARIDUS JA TEADUS ⟩ Jaak Kikas: ma ei ole müünud oma hinge ei kuradile ega jumalale (3) HARIDUS JA TEADUS ⟩ Mihkel Kunnus: kehaline meelitus kehatusse maailma Kultuur Siberi eestlaste nukratest lauludest kajab vastu elusaatus Sõjasõltlase tants VAT Teatri laval Imemagus film räägib tõsisest probleemist Sport Tänak suutis midagi päästa, sae käima tõmmanud Ogier jageles mitmel rindel Neljapaat teenis EMil 4. koha Eesti koondisel jäi üllatuspommi lõhkamisest natuke puudu (1) Peatreener Voolaid: Eestis on väga palju inimesi, kes ei usu meisse (3) Miks on Schumacher parem kui Hamilton? Ja vastupidi? (1) Tartu Nõo säras tuledes Eili Arula: kuidas müüa kirikut? KIRI: Tartu õlle(ok)toober KIRI: mälestuskild keskpargi rajamisest Ott Kiens: kes päästaks Tartu kliimakava? (2) Koerad langevad huntide saagiks (1) Majandusminister Tartus: Riia ringiga on kõik hästi Tartu lühiuudised Galerii ⟩ Lõuna-Eesti uus rahvaliiga algas põnevate korvpallilahingutega Tartu spordi lühiuudised Perekond Seli perefima võlud ja valud (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peatoimetaja Mart Raudsaar: tubli töö väärib tublit tasu

2 min lugemist
  • Nõukogude Liidus oli loomevargus tavaline
  • Autoriõigusega kaitstud materjali ei tohi varastada ega tasuta jagada
  • Autoril on õigus oma loomingu eest saada väärilist tasu
Postimehe peatoimetaja Mart Raudsaar. FOTO: Mihkel Maripuu

Hiljuti tähistasime paguluses elanud eesti luuletaja Kalju Lepiku sajandat sünniaastapäeva. 1993. aastal antud intervjuus kõneles ta mulle sellest, kuidas omal ajal trükiti ta luulekogu ENSVs ära temalt luba küsimata ning talle selle eest midagi maksmata. Samasugused pisikesed kahekopikalised kogud ilmusid Arno Vihalemma ja Bernard Kangro loomingust.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Nõukogude Liidus oli selline praktika tavapärane. Mistahes loomevilju või tehnilisi lahendusi võis läänest varastada ning siinpool Berliini müüri tootmisse anda. Peamiseks takistuseks sai enamasti asjaolu, et Nõukogude tehased ei suutnud valmistada kaupa algupärase kvaliteediga ja sageli oli tulemus ka üksjagu robustsem.

See mentaliteet on olnud raske kaduma. Mäletame 1990. aastaid, mil suur osa arvutiprogrammidest olid põrandaalused koopiad ja igaüks teadis mõnda putkat või kangialust, kust sai osta odavaid laserplaatide koopiaid. Õnneks on olukord muutunud palju paremaks ning me oleme üldjoontes naasnud elukorraldusse, kus autor väärib oma töö eest tasu.

Läinud nädalal saime Postimehes aga omapärase nostalgialaksu. Vaatamata sellele, et meie olime ostnud tegijailt Rootsi dokumentaalseriaali «Estonia – leid, mis muutis kõike» eksklusiivsed näitamisõigused, ilmus läinud nädalal portaali diktor.geenius.ee teade, et kõik seriaali osad on portaalis tasuta vaatamiseks üleval, tõsi küll, rootsi keeles ja ilma eestikeelse tõlketa. See-eest oli materjal varustatud hoolitseva kommentaariga, millises osas ja millisel minutil võib näha kõige huvitavamaid lõike.

Võtsime ühendust portaali esindajatega ja informeerisime juhtunust ka Rootsi dokumentaalseriaali tegijaid ning praeguseks on kogu materjal veebist, sealhulgas Youtube’ist eemaldatud. Küll aga ilmus portaalis kirjatükk «Postimees võitleb uue Estonia dokumentaali Youtube’is levitamise vastu», mis jätab ridade vahelt mulje, nagu oleks Postimehe tegevus mingis mõttes imelik.

Minu meelest on imelik hoopiski suhtumine, et autoriõigusega kaitstud materjali võib varastada ja tasuta jagada. Isegi kui tegevuse eesmärk on n-ö õilis robinhoodlik soov aidata vaeseid, on igal juhul kannatajaks autorid. Kõnealusel juhul seriaali tegijad, kes on riskinud Estonia vrakile sukeldudes vanglakaristusega ja kellel on olnud vaieldamatult kulutusi, mida nad soovivad tagasi teenida.

10.10.2020 13.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto